مصرف بنزین در ایران رکورد زد

اکنون حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز در کشور تولید و مصرف می‌شود که نیروگاه‌ها بیشترین سهم مصرف را دارند. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده حدود روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب و صنایع عمده ۱۴۵ میلیون مترمکعب در روز است و محدودیتی در گازرسانی به صنایع نیز وجود ندارد.با توجه به این تأمین حداکثری سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و همینطور تولید بالاترین میزان تاریخی برق در کشور، خاموشی‌ها در تابستان جاری رقم نخورده است و شبکه برق کشور شرایط پایداری دارد.

به گزارش صدای بورس،این روزها، روزهای بسیار سختی برای کارکنان دو صنعت نفت و برق کشور است. هر دو بخش با حداکثر توان خود در حال تأمین انرژی مصرفی کشور هستند و تلاش می‌شود که در هیچ بخشی کسری، کمبود و مسائلی نظیر خاموشی رخ ندهد. برخلاف سال گذشته که از ۱۰۰ روز گرم سال حداقل در ۸۰ روز خاموشی رخ داد، امسال تا این لحظه پایداری شبکه برق کشور حفظ شده و هیچ خاموشی برنامه‌ریزی شده‌ای اعمال نشده است. در همین حال، وزیر نفت از رکوردشکنی مصرف بنزین کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: «مصرف بنزین در بیشینه تاریخی خود قرار دارد و گاهی از تولید نیز فراتر می‌رود.»

جواد اوجی، وزیر نفت می‌گوید: «این روزها در حوزه تأمین سوخت پایدار نیروگاهی به دلیل گرمای هوا و تولید حداکثری برق بالغ بر ۳۰۹ میلیون معادل مترمکعب سوخت در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود.»این رقم حداکثر سوخت مصرفی نیروگاه‌ها طی ۶۵ سال اخیر است که به صورت پایدار در حال تأمین است.

بررسی‌هانشان می‌دهد که از ۳۰۹ میلیون مترمکعب سوخت مصرفی نیروگاه‌ها، حدود ۲۹۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تزریق و مابقی از طریق سوخت مایع تأمین شد که البته این مقدار مصرف سوخت مایع به‌دلیل متصل نبودن بعضی نیروگاه‌ها به شبکه گاز کشور است.
اکنون حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز در کشور تولید و مصرف می‌شود که نیروگاه‌ها بیشترین سهم مصرف را دارند. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده حدود روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب و صنایع عمده ۱۴۵ میلیون مترمکعب در روز است و محدودیتی در گازرسانی به صنایع نیز وجود ندارد.با توجه به این تأمین حداکثری سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و همینطور تولید بالاترین میزان تاریخی برق در کشور، خاموشی‌ها در تابستان جاری رقم نخورده است و شبکه برق کشور شرایط پایداری دارد.
در این باره مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق نیز با اشاره به استفاده حداکثری از ظرفیت و توان تولید برق کشور به «ایران» می‌گوید: «هفته گذشته تقاضای مصرف برق از مرز ۶۸ هزار مگاوات عبور کرد و رکورد زد. اما به واسطه تأمین حداکثری سوخت نیروگاه‌ها، تولید حداکثری برق با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود و همینطور همراهی مردم، خاموشی رخ نداد و پایداری شبکه سراسری حفظ شد. امیدواریم در هفته‌های آتی نیز این روند حفظ شود. اما از همه مشترکان برق کشور درخواست می‌کنیم که برای حفظ این شرایط پایدار، چند اقدام ساده در ساعات اوج مصرف (۱۲ تا ۱۸) انجام دهند. از جمله از وسایل برقی پرمصرف به طور همزمان استفاده نکنند و دمای کولرهای گازی را روی ۲۵ درجه و بالاتر و کولرهای آبی را روی دور کند تنظیم کنند.»


گفتنی است در حال حاضر علاوه بر ۴ هزار و ۳۰۰ مگاواتی که امسال وارد مدار شده است، بیش از یک هزار مگاوات از ظرفیت نیروگاهی وزارت نفت نیز به شبکه سراسری برق اختصاص یافته است؛ تا تابستان بدون خاموشی سپری شود.


بیشتر بخوانید: قیمت بنزین تغییر می‌کند؟


این روزها، علاوه بر رکوردشکنی مصرف برق، شاهد رکوردشکنی در یک بخش دیگر نیز هستیم. مصرف بنزین کشور از مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز عبور کرده است و تأمین بنزین نیز با توجه به اوج‌گیری سفرهای تابستانی، در وضعیت حداکثری قرار دارد.
در این خصوص، وزیر نفت می‌گوید: «به دلیل کم شدن اثر ویروس کرونا و ازسرگیری سفرهای تابستانی، مصرف بنزین در بیشینه تاریخی خود قرار دارد و گاهی از تولید نیز فراتر می‌رود.»
بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف روزانه بنزین به‌طور میانگین از ابتدای سال، به حدود ۹۸ تا ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده است. البته این رقم میانگین است و ارقام ثبت شده در روزهای اخیر بالاتر از ۱۰۷ میلیون لیتر در روز بوده است. پیش‌بینی می‌شود که با توجه به اختلاف قیمت بنزین در ایران و کشورهای همجوار، بخشی از این افزایش مصرف نیز به خاطر قاچاق باشد. اما امسال دولت تغییری در قیمت بنزین اعمال نخواهد کرد و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و زیرمجموعه آن به دنبال نظارت حداکثری هستند تا بنزین مصرفی در سه ماه تابستان که فصل سفر است، مدیریت شود و احتمالاً پس از پایان این فصل تا بهار مصرف تا اندازه‌ای کاهش خواهد داشت. اکنون در برخی از روزها بخشی از مصرف داخلی بنزین از ذخایر انجام می‌شود. تولید بنزین در ایران رقمی در حدود ۱۰۲ میلیون لیتر در روز است و براساس استاندارد تولیدی، حجم نهایی آن تغییر می‌کند.

وزیر نفت با اشاره به تأمین حداکثری سوخت در این روزها بیان می‌کند: «در این شرایط مصرف، پایداری تأمین و توزیع سوخت مورد نیاز بخش‌های مختلف اثر مستقیمی بر رفاه و آسایش مردم عزیز و نیز اقتصاد کشور دارد و کوچکترین اختلالی در این امر سبب بروز بحران و نارضایتی گسترده اجتماعی می‌شود و این امر مکرراً توسط دستگاه‌های نظارتی هشدار داده شده است. خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی کارکنان صنعت نفت چه در بخش تولید نفت و تولید گاز و چه در بخش‌های پالایش و توزیع سوخت، به‌خوبی تاکنون توانسته‌ایم سوخت جایگاه‌های بنزین و گازوییل و سوخت (گاز، گازوییل و مازوت) نیروگاه‌ها، را بدون هیچ گونه وقفه‌ای تأمین کنیم.»
او همچنین از زحمات کارکنان صنعت نفت در تأمین پایدار سوخت در کنار حفظ جریان صادرات و درآمدزایی ارزی برای کشور آن هم در شرایطی که تمام دنیا درگیر بحران تأمین انرژی هستند، قدردانی می‌کند و آن را جهاد بزرگی برمی شمارد که کمتر دیده می‌شود.
روزنامه ایران - گفتنی است، اکنون شدت انرژی کشور در حالت حداکثری خود قرار دارد. ایران یکی از ۳ کشور دارنده انرژی ارزان در جهان است؛ ارزان‌ترین برق، گاز، بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی.

کد خبر 455622

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • قیمت خودروهای ایران خودرو امروز شنبه ۲۵ تیر + جدول

  قیمت خودروهای ایران خودرو امروز شنبه ۲۵ تیر + جدول

  قیمت بازار و قیمت نمایندگی خودروهای ایران خودرو امروز شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

 • ۴ عامل تامین روشنایی کشور در اولین ماه تابستان

  ۴ عامل تامین روشنایی کشور در اولین ماه تابستان

    راز مهار بی‌برقی در ماه ابتدایی تابستان۱۴۰۱ چیست؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد دست‌کم ۴عامل در تداوم روشنایی کشور در تیرماه تاثیر عمده داشته است.

 • بنزین کم شد

  بنزین کم شد

  دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: احتمال اینکه در فصل تابستان با کمبود مواجه و مجبور شویم بنزین پالایشگاهی را با شناسایی نقاط آسیب دوباره فعال کنیم و یا شروع به واردات فرآورده‌های نفتی بکنیم، وجود دارد.

 • اعلام علت خاموشی‌ به تهرانی‌ها از طریق پیامک

  اعلام علت خاموشی‌ به تهرانی‌ها از طریق پیامک

  با راه اندازی سامانه نوین ارتباط با مشترکان در شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، برای نخستین بار در کشور، حوادث و اتفاقات شبکه به مشترکان از طریق پیامک، اطلاع رسانی خواهد شد.

 • هشدار وزارت نیرو برای خاموشی

  هشدار وزارت نیرو برای خاموشی

  سخنگوی صنعت برق گفت: رکورد مصرف برق شب با ثبت عدد ۶۵ هزار و ۳۷۸ مگاوات در تاریخ ۲۸ تیر ماه شکسته شد.

 • قیمت خودروهای ایران خودرو اعلام شد

  قیمت خودروهای ایران خودرو اعلام شد

  قیمت بازار و قیمت نمایندگی خودروهای ایران خودرو امروز جمعه ۲۴ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

 • بررسی سودآوری صنعت خودرو و فرآورده های نفتی +جدول

  بررسی سودآوری صنعت خودرو و فرآورده های نفتی +جدول

  صنعت محصولات شیمیایی و فلزات اساسی که صادرات محور هستند به ترتیب با ۵۳ و ۵۲/۳ درصد رشد سود اسمی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل بیشترین رشد در سود آوری در بین صنایع را داشتند.

 • خطر خاموشی همچنان در کمین تهرانی ها

  خطر خاموشی همچنان در کمین تهرانی ها

  عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، با برنامه ریزی انجام شده از سوی دولت، مدیریت بار مصرفی برق در پیک تابستان مدیریت شده اما خطر رفع نشده است.

 • واکسن دوز چهارم کرونا عوارض دارد

  واکسن دوز چهارم کرونا عوارض دارد

  متاسفانه تزریق دز چهارم واکسن کرونا عوارض مختلفی دارد که این خود عاملی برای کاهش رغبت مردم به تزریق واکسن یادآور شده است.

 • فروش فوری ۷ محصول سایپا بدون قرعه کشی

  فروش فوری ۷ محصول سایپا بدون قرعه کشی

  انواع شرایط فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا ویژه متقاضیان عادی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مطابق جداول بخشنامه جدید به مناسبت عید سعید غدیرخم اعلام شد.

 • بازگشت پروتکل‌های کرونایی در پروازهای خارجی و داخلی

  بازگشت پروتکل‌های کرونایی در پروازهای خارجی و داخلی

  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از بازگشت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در پروازهای خارجی و داخلی خبر داد و گفت: در این زمینه کاملا تابع مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.

 • زنگ خطر واردات بنزین

  زنگ خطر واردات بنزین

  این روزها دستاوردهای گذشته ایران در صادرات بنزین به راحتی از دست رفته و علی رغم اینکه حتی یک لیتر هم بنزین صادر نمی شود هم اکنون گمانه زنی ها برای واردات بنزین نیز از سر گرفته شده است.

 • قیمت خودروهای ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱

  قیمت خودروهای ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱

  قیمت بازار و قیمت نمایندگی خودروهای ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

 • چه خبر از سهیمه بنزین مرداد ؟

  چه خبر از سهیمه بنزین مرداد ؟

  کارت سوخت تمام خودروها نیمه شب امشب شارژ می‌شود.

 • بازگشت خرس‌ها به بازار نفت

  بازگشت خرس‌ها به بازار نفت

  هر بشکه نفت خام برنت امروز به قیمت ۹۹ دلار و ۴۳ سنت رسیده و هر بشکه نفت خام وست تگزاس نیز ۹۵ دلار و ۶۶ سنت قیمت خورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =