۱۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۱
صادرات گندم رکورد زد

در سال جاری گندم با سهم ۱۶ درصدی، رتبه اول واردات کالاهای اساسی را به خود اختصاص داده است، در حالی که پیش از این با وجود حجم بالا، هزینه این واردات بعد از چند کالای دیگر قرار داشت.

به گزارش صدای بورس، گندم از جمله هفت قلم کالای اساسی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که طی سال های اخیر حجم واردات آن نیز قابل ملاحظه بوده است؛ از اردیبهشت سال جاری واردات عمده کالاهای اساسی با ارز ترجیحی از دستور کار دولت خارج شده و در سامانه نیما تامین ارز می شود.

بررسی وضعیت واردات گندم در تجارت خارجی نشان می‌دهد که در سه ماه ابتدایی امسال که در مجموع ۵.۹ میلیون تن به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه، وارد شده است که بیش از یک میلیون ۷۳۳ هزار تن به ارزش ۷۱۸ میلیون و ۶۰۷ هزار دلار به گندم اختصاص داشته که ۱۶ درصد ارزش واردات کالای اساسی است.

واردات ذرت که معمولا در رتبه اول واردات کالای اساسی قرار دارد، از نظر وزنی تقریبا برابر گندم ولی ارزش پایین‌تر از آن قرار گرفته؛ به‌طوری که در دوره مورد بررسی یک میلیون و ۷۶۱ هزار تن به ارزش ۶۷۵ میلیون و ۹۵۴ هزار دلار ذرت وارد شده است.


بیشتر بخوانید: صادرات ۳۰ میلیون تن گندم روسیه طی یک سال اخیر


اما در سال گذشته ۳۰ میلیون تن به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار کالای اساسی وارد ایران شده بود که ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار به کالای تامین ارز شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داشت؛ از این میزان سهم گندم هفت میلیون تن به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار بود که کمتر از ۱۳ درصد ارزش کل واردات کالای اساسی است.

این در حالی است که گندم حتی از نظر وزنی با اختلاف بیش از ۲.۸ میلیون تنی بعد از ذرت قرار داشت که با ۹.۷ میلیون تن به ارزش ۳.۴ میلیارد دلار، در صدر واردات پارسال بوده است. گندم از نظر ارزش نیز بعد از ذرت، روغن خوراکی و دارو و تجهیزات پزشکی در رتبه چهارم قرار داشته است.

بر این اساس عملکرد واردات کالای اساسی در سال جاری نشان دهنده افزایش هزینه واردات گندم است تاجایی که آن را به رتبه اول واردات از نظر ارزش رسانده است.

به گزارش ایسنا، گزارش موجودی کالای اساسی در هفته اول تیرماه نیز از این حکایت داشت که از سه میلیون تن موجود در انبارهای بنادر بیش از ۴۹۰ هزارتن به گندم اختصاص داشت و در بین حدود ۱.۳ میلیون تن کالاهای اساسی موجود در شناورها هم بیش از ۱۵۰ برای این کالا بوده است.

کد خبر 455206

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند!

  قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند!

  رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی می گوید: قطعی برق بخش کشاورزی همانند گذشته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود.

 • پیش بینی صادرات ۵۵ میلیارد دلاری تا پایان سال

  پیش بینی صادرات ۵۵ میلیارد دلاری تا پایان سال

  معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با بیان اینکه تراز تجارت خارجی ایران در دو ماه ابتدای سال جاری مثبت بود، گفت: پیش بینی می‌شود میزان صادرات امسال به ۴۵ تا ۵۵ میلیارد دلار برسد.

 • خرید تضمینی ۴.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان

  خرید تضمینی ۴.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان

  معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: از ابتدای اجرای طرح خرید تضمینی گندم تاکنون، بیش از ۴.۵ میلیون تن از این محصول از کشاورزان تحویل گرفته شد و ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به حساب آنان پرداخت شده است.

 • تورم جهانی تا چند سال دیگر ادامه دارد ؟

  تورم جهانی تا چند سال دیگر ادامه دارد ؟

  دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی بیان کرد که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا قیمت‌ها دوباره کنترل شود.

 • خرید تضمینی گندم از کشاورزان به ۵ میلیون تن رسید

  خرید تضمینی گندم از کشاورزان به ۵ میلیون تن رسید

  شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید تضمینی ۴.۹ میلیون تن گندم از کشاورزان ۳۱ استان خبر داد و اعلام کرد : با پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان دیگر از مطالبات گندمکاران، میزان پرداخت پول خرید تضمینی گندم به حساب کشاورزان از مرز ۴۵ هزار میلیارد تومان گذشت.

 • صادرات ۳۰ میلیون تن گندم روسیه طی یک سال اخیر

  صادرات ۳۰ میلیون تن گندم روسیه طی یک سال اخیر

  وزارت کشاورزی روسیه اعلام کرده است که این کشور طی یک سال اخیر ۳۸.۱ میلیون تن غلات از جمله ۳۰.۷ میلیون تن گندم صادر کرده است.

 • روغن خوراکی ارزان شد

  روغن خوراکی ارزان شد

  معاون وزیر صمت از کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی قیمت انواع روغن‌های مایع و جامد خبر داد.

 • اخبار جدید از قیمت دارو

  اخبار جدید از قیمت دارو

  وزیر بهداشت دولت رییسی اعلام کرد قرار است اعتبار مالی ۸ هزار میلیارد تومانی از سوی سازمان برنامه و بودجه به بیمه‌ها تخصیص یابد، علاوه بر آن نیز اعتبارات بیمه‌ها به مرور افزایش یابد تا اولا داروهای بیشتری تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و ثانیا مبلغ پرداختی از جیب مردم کاهش یابد.

 • افزایش ۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم در کشور

  افزایش ۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم در کشور

  مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از رشد ۳۰ درصدی میزان و افزایش ۲۰۲ درصدی ارزش گندم‌های خریداری شده در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: خرید تضمینی گندم از ۵ میلیون تن فراتر رفته است.

 • خرید گندم به ۵.۵ میلیون تن رسید

  خرید گندم به ۵.۵ میلیون تن رسید

  رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه خرید تضمینی گندم به ۵.۵ میلیون تن رسیده است، گفت: هنوز ۲۴ درصد از مطالبات کشاورزان تسویه نشده و این روند نگران کننده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =