ممنوعیت واردات خودرو متهم اول گرانی ماشین های خارجی در ایران

افزایش قیمت خودرو در بازار به یک امری طبیعی تبدیل شده است. این روند تنها مختص خودروهای داخلی نیست. بلکه قیمت خودروهای وارداتی هم تحت تأثیر این شرایط، روند در حال افزایشی دارند. اما در شرایطی که قیمت خودروهای خارجی در ایران حتی بیشتر از دو برابر قیمت آن‌ها در سایر کشورهاست، سؤالی دیگر مطرح می‌شود. چرا خودروهای خارجی در ایران گران‌تر از سایر کشورها به فروش می‌رسد؟

به گزارش صدای بورس، همزمان با افزایش قیمت خودرو صفر ایرانی در بازار، شاهد گرایش بسیاری از افراد به خرید خودروهای خارجی دست دوم هستیم. کیفیت بالای محصولات خارجی، امنیت و امکانات رفاهی آن‌ها برای دارندگانشان دلایل اصلی این جریان هستند. اما قیمت خودرو خارجی و داخلی در بازار، روند صعودی خود را حفظ کرده است.

بسیاری عامل گرانی خودروهای خارجی در ایران را تعرفه می‌دانند. آن‌ها بر این باور هستند که اگر تعرفه‌های سنگین خودروهای خارجی به این شکل نبود، قیمت سرسام‌آوری برای این خودروها وجود نداشت.

دلایل مرسوم دیگری هم مانند سیاست‌های نادرست صنعت خودرو، عدم شفافیت در قیمت‌گذاری و قیمت ناپایدار ارز و دلار وجود دارند که باعث افزایش قیمت خودروهای خارجی و البته ایرانی شده‌اند. اما در ادامه به سؤال ابتدایی پاسخ خواهیم داد که چرا قیمت ماشین‌های خارجی در ایران بیشتر از سایر کشورهاست؟

کارشناسان و سیاست‌گذاران در صنعت خودرو در گفتگو با خبرگزاری‌ها، دلایل مختلفی برای نامتناسب بودن قیمت خودرو صفر خارجی در ایران و جهان در نظر گرفته‌اند. نامتعادل بودن میزان عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین دلایلی محسوب می‌شود که این مشکل را به وجود آورده است. اما داستان به همین نقطه ختم نمی‌شود. بهتر است دلایل دیگری را بررسی کنیم تا پاسخ بهتری برایمان به دست آید.


بیشتر بخوانید :واردات خودروی ۱۵۰ میلیون تومانی شبیه آرزو است/ آیا واردات از هند امکان‌پذیر است؟


تمام کشورها بعد از عضویت در سازمان تجارت جهانی قانونی را اجرا کردند که بر مبنای آن نظام تعرفه‌ای کاهش و متعادل شده است. اما در ایران همچنان تعرفه‌های گزاف برای واردات خودروها تصویب می‌شود. به نحوی که در سال ۱۴۰۱ مقدار آن با توجه به حجم موتور خودروها بین ۴۰ تا ۷۵ درصد متغیر خواهد بود.

ممنوعیت واردات خودرو از سال ۹۷ یکی از مهم‌ترین دلایلی محسوب می‌شود که قیمت ماشین‌های خارجی را به مقدار افسارگسیخته‌ای افزایش داده است. اما انتظار می‌رود که قیمت روز خودرو خارجی با آزاد شدن واردات نسبت به سایر کشورها به مقدار واقعی‌تر نزدیک شود.

به گزارش گسترش نیوز -چنانچه تعادل قیمت خودرو امروز بین ایران و سایر کشورها برقرار شود، امیدواریم که قیمت خودروهای ایرانی هم کاهش یافته و پایداری بیشتری به دست آورند.

کد خبر 454600

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =