بهترین زمان خرید  سهام بورسی/ سهامداران خرد حواستان باشد

سهامدارن خرد هرگز سعی نکنند، پشت سر سرمایه گذاران عمده حرکت کنند

به گزارش صدای بورس، مهدی سوری؛ کارشناس بازار سرمایه در خصوص بهترین زمان خرید در بازار سرمایه، بیان کرد: بعضی از افراد دوران ریزشی را دوران رکود و بعضی از افراد دورانی که تمامی بازارهای موازی روند کند و رو به پایین دارند را رکودی می‌دانند، اما از نظر آکادمیک ، رکود زمانی اتفاق می‌افتد، که تقاضا در بازار کم باشد و این ماجرا با کاهش حجم معاملات و قیمت همراه است، به همین خاطر نمی‌توانیم زمانی که فروش‌های هیجانی در بازار زیاد است و معاملات پر حجمی صورت می‌گیرد را به عنوان رکود مد نظر قرار دهیم.

وی افزود: این دیدگاه که بهترین زمان برای خرید، زمانی است که بازار در رکود است، جنبه استراتژیک ندارد و بیشتر به صورت شعاری است. یک قاعده کلی در بازارهای مالی وجود دارد که، این بازارها کف و سقف قیمت ندارند، یعنی وقتی در بازارهای مالی قیمت یک سهم یا دارایی کاهش پیدا می‌کند، ممکن است بازهم کاهش یابد به این دلیل همیشه با استراتژی‌هایی مثل میانگین کم کردن و امثال این روش‌ها مخالفت کردیم.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: سهامدارن عمده نیازهای اولیه شان تامین است و تفاوتی برایشان نمی‌کند، که قیمت سهم شان در حال حاضر بالا برود یا در بلند مدت، زیرا این افراد با این سهم‌ها ماندگار هستند.

بیشتر بخوانید:
۱۰ پیش بینی از بورس ۱۴۰۰/ سهامداران خرد بخوانند
اقتصاد در ۳دوره انتخابات گذشته چطور بود/ پیش بینی ها چه می گویند؟
چشم انداز گروه خودرویی‌ها در فروردین ۱۴۰۰/ سهامداران خرد بخوانند

توصیه به سهامدارن خرد

وی افزود:توصیه به سهامداران خرد این است که هرگز سعی نکنند، پشت سر سرمایه گذاران عمده حرکت کنند، چون ممکن است آن سرمایه گذار عمده بخواهد بخش بیشتری از یک شرکت را تقبل کند، پس دلیل نمی‌شود وقتی یک سهام دارعمده پول زیادی می‌گذارد و یک سهام را می‌خرد، سهامدار خرد هم همان سهم را بخرد، چون شاید سهامدار عمده برای خود برنامه ۵ ساله در نظر گرفته باشد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: در بازارهای صعودی افراد حق خرید سهام و نوسان گیری دارند، در بازارهایی که گاهی بالا یا پایین هستند و یا در یک رنج کانال افقی حرکت می‌کنند ، نباید در این بازار سرمایه گذاران افق بلند مدت را مد نظر قرار دهند، شاید در این بازار بهترین استراتژی نوسان گیری باشد.

سوری افزود: در بازارهای نزولی که هر قله از قله قبلی پایین تر است ، سرمایه گذاری و نوسان گیری با ریسک بالایی همراه است و به هیچ عنوان به سرمایه گذاران مبتدی توصیه نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: خیلی از سهامداران عمده عموما دارایی هایشان، در سهام ماندگار است، یعنی مقصد نهایی داریی هایشان در سهام است، این افراد نیامده اند، که یک سری سهام خرید و فروش کنند و یک سودی بگیرند و با این سود  ملکی بخرند.

سوری تشریح کرد: سهامداران عمده میزان ثروت خودشان را با تعداد سهامی که از یک شرکت معتبر در بلند مدت خریدند، می‌سنجند، برای مثال افراد می‌گویند، در زمانی ۱درصد سهام شرکتی را داشتند، اما در حال حاضر ۳درصد سهام آن شرکت را دارند.

منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 430663

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • خسرواسفندیاری عالی بود۰۹۱۴۳۴۷۷۸۸۰ IR ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۷
    0 0
    پاداش بازنشستگی سی وشش سال خدمت سخت وچهل وشش ماه جبهه داوطلبانه ومس انداز زن وبچه هایم را به توسعه مسئولان وآقای روحانی ودژپسند وارد بورس کردم در شش ماه از بین رفت وزیان کردم .تقریبا نابودشدم سرطان گرفتم شیمی ورمانی میشوم.به کی وکجا وچطوری شکایت کنم.اصلا مگر امکان دارد.یک فاجعه در زندگیم رخ داده است.مانده ام با دوتا فرزند بیکار ودختر دم بخت وهزیته ای سنگین درمان سرطان.آیادرکشور مسئولی هست به دادم وکمکم برسد.البته شاید به این سوال من بخندند.ولی بازم امید خوب است شاید وجدان مسئولی تکان بخورد.از بنیاد برکت برای کارگاه تولید پوشاک با همسرم ودخترانم وام خواستم.اصلا جواب ندادند که چی میگی وکی هستی.وقتی بنیادی برکت با اون عظمت تحویل نگیرد فکر نکنم از جایی فرجی شود.نابودشدیم.اصلا جوابی برای خانواده ندارم.