عدم دسترسی به سوئیفت بازارهای جهانی را از ما گرفت

​​​​​​​نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد: تحریم‌های مالی و قطع دسترسی به سوئیفت باعث شد که بخش از بازارهای جهانی را از دست بدهیم؛ علاوه بر این دولت‌ها نیز در ایران فرصت سوزی‌ می‌کنند و در باز شدن درهای بازار روسیه و چین برای تجار ایرانی اقدام شایسته و به‌موقعی انجام نمی‌دهند.

به گزارش صدای بورس،صدرالدین نیاورانی با بیان اینکه تحریم‌ها تاثیر مستقیمی برمعیشت مردم گذاشته‌ است، گفت: بسیاری از کشورها در جهان علیه آنها تحریم‌هایی اعمال می‌شود این در حالیست که تحریم‌ها اعمال شده علیه آنها در زندگی مردم‌شان مشهود و ملموس نیست اما در ایران شرایط متفاوت است و تحریم‌ها به نوعی هدف‌گیری به سمت مردم ایران بود.

وی با اشاره به احتیاج آمریکا و اروپا به نفت ایران، تصریح کرد: آمریکا برخلاف میل با عربستان وارد مذاکره شد و از آنها درخواست کرد که تولید نفت خود را افزایش بدهند چراکه بالا رفتن قیمت سوخت در آمریکا تورم بی‌سابقه‌ای را در این کشور ایجاد کرد.

نیاورانی تاکید کرد: دولت ایران برای لغو تحریم‌ها تلاش می‌کند و به نظر می‌رسد که عمر برجام جدید محدود نباشد و رئیس جمهورهای آینده آمریکا نیز برای کنترل شرایط اقتصادی کشورشان به برجام پایبند باشند؛ چراکه تحریم‌های فعلی آسیب جدی را متوجه اقتصاد آمریکا و اروپا کرد.

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه لغو تحریم‌ها باعث شکوفایی اقتصاد ایران می‌شود، تصریح کرد: مشتریان زیادی تشنه خرید محصولات ایرانی هستند و ما می‌توانیم در بازارهای جهانی نقش مهمی ایفا کنیم و در کشورهای اروپایی کالاهایی خود را عرضه کنیم؛ همچنین امکان پیشبرد تجارت سنتی با آمریکا در زمینه تجارت فرش و غیره را فراهم می‌شود.

نیاورانی عدم امکان بازگشت ارز را به‌عنوان یکی از چالش‌های اصلی صادرات در کشور معرفی کرد و افزود: تحریم‌های مالی و قطع دسترسی به سوئیفت باعث شد که بخش از بازارهای جهانی را از دست بدهیم؛ علاوه بر این دولت‌ها نیز در ایران فرصت سوزی‌ می‌کنند و در باز شدن درهای بازار روسیه و چین برای تجار ایرانی اقدام شایسته و به‌موقعی انجام نمی‌دهند. اگر قوانینی در راستای تسهیل در صادرات و روند بازگشت ارز تصویب می‌شد بدون تردید شاهد توسعه صادرات حتی در شرایط تحریم می‌بودیم.

به گفته وی؛ با لغو تحریم‌ها مشکل مراودات مالی حل خواهد شد که تاثیر مستقیمی در اقتصاد داخلی می‌گذارد.


بیشتر بخوانید:مردم بیشتر به دنبال کار خدماتی هستند


این فعال اقتصادی ادامه داد: یکی از مفاد قرارداد ۲۵ ساله با چین گشوده شدن بازارهای چین به سوی تجار ایرانی است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از لغو تحریم‌ها شاهد کاهش دلال‌بازی‌ها در بدنه اقتصاد کشور خواهیم بود؟ افزود: ادامه تحریم‌ها مساوی است با کسب سود بیشتر برای دلال‌های تحریم. قشر فقیر و کم‌درآمد جامعه از تحریم‌های بیشترین آسیب را دیدند چراکه دلال‌ها از جیب آنها کسب درآمد کردند و در صورت لغو تحریم‌ها بدون تردید شاهد کاهش فشار از اقشار کارگر و کارمند جامعه خواهیم بود.

به گزارش ایلنا-نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در پایان بیان کرد: امیدوارم دولت با تصمیم‌گیری درست و به نفع مردم برجام را به نتیجه برساند.

کد خبر 457159

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • بازی خطرناکی که تفکیک وزارت صمت ایجاد می کند

  بازی خطرناکی که تفکیک وزارت صمت ایجاد می کند

  توجه به حوزه تنظیم بازار داخل و غفلت از تجارت خارجی باعث خواهد شد که ما وارد یک بازی بسیار خطرناک شویم. در این صورت ما دوباره واردکننده را رو در روی تولیدکننده قرار خواهیم داد.

 • شامخ اقتصاد در مرز رکود/افت ۵ واحدی در تیر ماه

  شامخ اقتصاد در مرز رکود/افت ۵ واحدی در تیر ماه

   تصویر فعالان اقتصادی از آینده منفی است. موضوعی که به جز تحریم و کاهش سرمایه‌گذاری، ناشی از اثر سوء سیاست‌های پولی-مالی انبساطی است.

 • میزان فروش نفت ایران؛ پیش و پس از برجام

  میزان فروش نفت ایران؛ پیش و پس از برجام

  ایران اکنون رقمی بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز (عمدتا به چین) می فروشد. در صورت احیای برجام ایران می تواند سریعا به ظرفیت فروش روزانه ۲ میلیون بشکه نفت به مشتریان اروپایی و آسیایی برسد.

 • شرط تمدید ثبت‌سفارش واردات برنج

  شرط تمدید ثبت‌سفارش واردات برنج

  معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید این وزارتخانه مشکلی با تمدید و ویرایش ثبت سفارش‌ها ندارد ولی اخیرا سازمان توسعه تجارت بحث سابقه واردکنندگان را مطرح کرده‌ است که بایستی این موضوع از جانب آنها حل شود.

 • سهم بیش از ۸۹ درصدی شرکت‌های داخلی از بودجه خرید فولاد مبارکه

  در راستای حمایت حداکثری از صنایع کوچک و سازندگان داخلی صورت گرفته است؛

  سهم بیش از ۸۹ درصدی شرکت‌های داخلی از بودجه خرید فولاد مبارکه

  در حال حاضر حدود ۳ هزار تأمین‌کننده کالا و خدمات در زنجیره تأمین فولاد مبارکه فعال هستند و محصولات تولیدی این مجموعه بزرگ صنعتی به‌صورت مستقیم ۱۰۰۰ کارخانه و کارگاه و به‌صورت غیرمستقیم بالغ‌بر ۳۰۰۰ کارخانه و کارگاه را تغذیه می‌کند. این در حالی است که در راستای سیاست‌های مدیریت ارشد سازمان، طی سال‌های متمادی نسبت به حمایت حداکثری از صنایع کوچک، سازندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان، تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۷ هزار و ۶۰۰ قطعه یدکی و یا تجهیز برای اولین بار توسط شرکت‌های توانمند داخلی یا دانش‌بنیان بومی‌سازی و ساخت داخل شده است.

 • مرمت‌کاران فرش دستباف هم مهاجرت کردند

  مرمت‌کاران فرش دستباف هم مهاجرت کردند

  عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف از تداوم مهاجرت مرمت کاران و طراحان فرش دستباف به ترکیه و پاکستان خبر داد و گفت: از سال ۱۳۹۷ اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش و اتاق اصناف با مرکز ملی فرش توافقی امضا کردند و بر اساس آن مقرر شد لایحه‌ای تدوین و ماده ۱۱۹ و ۶۵ قانون اصلاح شود، اما یک مشاور در وزارتخانه جلوی این کار را گرفته است.

 • آخرین اخبار از خسارات سیل اخیر در کشور

  آخرین اخبار از خسارات سیل اخیر در کشور

  سیل اخیر در کشور خساراتی به جای گذاشت؛ آخرین خبر از سیل کشور و همچنین اخبار و هشدارهای بارندگی را در این گزارش بخوانید.

 • کوک برجامی ساز بورس

  کوک برجامی ساز بورس

  بازار سهام هفته گذشته را با افزایش سطح شاخص کل به اتمام رساند.

 • تمامی کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت اینترنتی به پرونده مالیاتی متصل شد

  تمامی کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت اینترنتی به پرونده مالیاتی متصل شد

  معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اتصال تمامی کارت‌خوان‌ها و درگاه‌های پرداخت اینترنتی فعال در شبکه پرداخت کشور به پرونده مالیاتی خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =