۲۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱
 قرار تجاری با طعم چلوکباب

برای یک قرار تجاری متوسط، رستوران‌های مشهور تهران می‌توانند جای مناسبی باشند. یک چلوکباب یا چلوجوجه، غذای رایج در این‌گونه قرارها است، اما با تحولات گاه و بیگاه قیمت مواداولیه و متعاقب آن تغییر قیمت منوی رستوران‌ها، این سوال مطرح است که در این هفته، یک قرار تجاری در رستوران، چه هزینه‌ای را برای میزبان به‌همراه خواهد داشت.

به گزارش صدای بورس، رستوران‌های متعددی در تهران وجود دارند که فضای داخلی آنها و کیفیت غذای آنها برای چنین قرارهایی مناسب به‌نظر می‌رسد، با این‌حال در این گزارش به بررسی قیمت‌های ۴ رستوران قدیمی و یک رستوران نسبتا جوان‌تر بسنده می‌کنیم. هرچند یادآوری این نکته ضروری است که قیمت‌ها پایداری چندانی ندارند و اگر با فاصله زمانی معناداری از زمان چاپ این گزارش قصد میزبانی یک نشست را دارید، لازم است که قیمت‌ها را از طریق استعلام تلفنی یا جست‌وجوی اینترنتی، به‌روزرسانی کنید.

مزایای پرهیز از قیمت دستوری

خوشبختانه اتحادیه کباب، آش و حلیم برخلاف بسیاری از صنوف دیگر، نرخ‌گذاری رسمی و دستوری برای کباب نداشته و قیمت‌ها براساس قیمت تمام‌شده محصول و شرایط رقابتی از سوی واحدهای صنفی تعیین می‌شود. این مساله باعث‌شده تا طیف متنوعی از قیمت و کیفیت در رستوران‌های تهران وجود داشته باشد که هرکدام، طرفداران خاص خود را دارد.

لو ونفو؛ نویسنده شهیر چینی در رمان مزه‌شناس، وضعیتی را توصیف می‌کند که مداخلات مکرر دولتی در حوزه قیمت و کیفیت رستوران‌داری، یکی از مشهورترین رستوران‌های چین را به فروشگاهی نفرت‌انگیز بدل می‌کند. وضعیتی که خوشبختانه هیجانات چپ‌گرایانه در ایران نتوانسته‌اند مشابه آن را رقم بزنند و همچنان شاهد فعالیت رستوران‌های خوب در شهر تهران هستیم.

غذای خوب به‌همراه فضای مذاکره

رستوران‌هایی که چلوکباب کوبیده اصیل و خوشمزه در تهران ارائه می‌کنند، بیش از انگشتان هر دو دست است و مشتریان می‌توانند بر اساس ذائقه و محل سکونت یا کار خود، گزینه‌های متنوعی را در اختیار داشته باشند، اما همه این رستوران‌ها برای یک مذاکره تجاری جدی مناسب به‌نظر نمی‌رسند؛ به‌ویژه آنهایی که همچون رستوران مسلم بازار در منطقه پرترددی واقع شده‌اند و با ارائه قیمت‌های اقتصادی‌تر، مشتری‌های بیشتری را به خود جذب می‌کنند.


بیشتر بخوانید: رشد بهای مرغ، تخم مرغ و گوشت در شروع هفته


چنین رستوران‌هایی به دلیل معطلی و صف سفارش و تعداد بالای مشتریان و همهمه نسبی آنها، نمی‌تواند گزینه مناسبی برای یک دیدار و مذاکره تجاری به‌شمار آید، به ‌همین‌دلیل در ادامه گزارش، صرفا به بررسی برخی رستوران‌هایی می‌پردازیم که همزمان کیفیت غذای مناسبی دارند و در عین حال، آرامش لازم برای گفت‌وگو را نیز دارا هستند. ناگفته پیداست که این گزارش، نمی‌تواند همه رستوران‌های برخوردار از این شرایط و قیمت آنها را بررسی کند و نبودن نام برخی رستوران‌های مشهور در این گزارش، صرفا به دلیل محدودیت تعداد کلماتی است که گزارش‌های روزنامه‌های چاپی با آن مواجه هستند.

از ۲۰۰ تا ۵۰۰‌هزارتومان

نایب قدیمی‌ترین چلوکبابی تهران به‌شمار می‌آید که شعبه‌های متعددی دارد، اما همه این شعبه‌ها در یک گروه زنجیره‌ای قرار ندارند. برای بررسی قیمت چلوکباب نایب به سراغ نایب وزرا رفتیم. لقمه زعفرانی در این رستوران ۲۳۵‌هزارتومان قیمت خورده است. جوجه ۲۰۰‌هزار، برگ ۳۲۰‌هزار و چلوماهیچه نیز ۳۰۰‌هزارتومان عرضه می‌شود. رستوران البرز که در کوچه‌ای فرعی در خیابان فرشته قرار دارد، برگ ممتاز را ۴۲۰‌هزارتومان عرضه می‌کند. کوبیده مخصوص در این رستوران ۲۲۰‌هزار و باقالی‌پلو با گردن نیز ۴۰۰‌هزارتومان قیمت خورده است.

در رفتاری سعادت‌آباد، چلو لقمه مخصوص ۲۱۰‌هزارتومان است. چلوبرگ مخصوص با ۲۴۲‌هزار و باقالی‌پلو با ماهیچه نیز ۲۹۰‌هزارتومان قابل سفارش است. اگر دنبال آب و هوایی متفاوت می‌گردید، اسپیو در درکه یکی از گزینه‌های مناسب است. منوی این رستوران جوجه را ۱۹۰‌هزار، برگ مخصوص را ۲۸۵‌هزار، لقمه گوسفندی را ۱۸۵‌هزارتومان قیمت زده است که لازم است ۶۵‌هزارتومان برای برنج سفید یا ۸۰‌هزار ‌تومان برای باقالی‌پلو را هم به این قیمت اضافه کنید. باقلی‌پلو با ماهیچه نیز در این منو، ۳۳۰‌هزارتومان است.

در شمرون کباب میدان تجریش، قیمت‌ها کمی بالاتر است. یک پرس لقمه ۲۴۰، جوجه ۲۳۰ و کباب بره ۳۶۵‌هزار ‌تومان قیمت خورده است که باید ۱۰۰‌هزار تومان بابت چلوکره را هم به آن اضافه کنید. در کنار قیمت‌های یادشده، سرویس‌های جانبی غذا نیز باید محاسبه شود.

همه رستوران‌هایی که از آنها یاد کردیم، نوشیدنی‌های کارخانه‌ای را با قیمت‌های نسبتا یکسان و اندکی بیش از قیمت‌های سوپرمارکت‌ها عرضه می‌کنند. ماست‌های ساده، ماست وخیار، بورانی‌های اسفناج و بادمجان نیز در این رستوران‌ها قیمتی بین ۳۰ تا ۷۰‌هزارتومان دارند. زیتون‌پرورده نیز در دامنه قیمتی ۷۰ تا ۱۰۰‌هزار ‌تومان قرار دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد- مشاهدات ما از برخی از رستوران‌های یادشده نشان می‌دهد که به‌رغم افزایش قیمت‌ها، تعداد مشتریان این رستوران‌ها تفاوت فاحشی پیدا نکرده است؛ این در حالی است که در مجموع صنعت رستوران‌داری با ۷۰‌درصد کاهش مشتری در ۲ سال‌اخیر مواجه شده است که البته برندهای قدیمی، سهم کمتری از این کاهش را به خود اختصاص داده‌اند.

کد خبر 455785

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • آبدوغ خیار هم غذای لاکچری شد

  آبدوغ خیار هم غذای لاکچری شد

  در حال حاضر خوردن یک کاسه آبدوغ خیار برای یک خانواده چهارنفره بالای ۲۰۰ هزار تومان آب می‌خورد؛ میان‌وعده‌ای که در گذشته جزو غذاهای ساده محسوب می‌شد، اما حالا قیمت یک کاسه آن از یک کیلو مرغ گران‌تر شده و جزو پرچمداران و غذاهای لاکچری برخی رستوران‌ها و فروشگاه‌های غذا درآمده است.

 • تقاضا برای مرغ در بازار مصرف پایین آمد

  تقاضا برای مرغ در بازار مصرف پایین آمد

  مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران با اشاره به عرضه زیاد و کاهش تقاضا برای مرغ در بازار مصرف گفت: این مسأله منجر به افت قیمت مرغ و زیان تولیدکنندگان شده است.

 • گران فروشی مرغ تا ۶۴ هزار تومان

  گران فروشی مرغ تا ۶۴ هزار تومان

  در حالی که مرغداران مرغ زنده را زیر نرخ مصوب به فروش می رسانند اما بر اساس مشاهدات میدانی در برخی فروشگاه‌های تهران شاهد گران فروشی هستیم و هر کیلوگرم مرغ ۵۴ هزار تومان تا ۶۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 • رشد بهای مرغ، تخم مرغ و گوشت در شروع هفته

  رشد بهای مرغ، تخم مرغ و گوشت در شروع هفته

  قیمت مرغ، تخم مرغ و گوشت در اولین روز هفته با افزایش مواجه بود.

 • جدیدترین قیمت مرغ و گوشت در بازار اعلام شد

  جدیدترین قیمت مرغ و گوشت در بازار اعلام شد

  این گزارش به بررسی قیمت انواع گوشت مرغ بسته بندی موجود در بازار پرداخته است.

 • درآمد بالا از فروش غذای خیابانی

  درآمد بالا از فروش غذای خیابانی

  غذاهای خیابانی سابقه بسیار بالایی در دنیا دارد و از همان ابتدا محبوبیت بسیاری داشته و روز به روز به طرفداران این سبک از رستوران ها اضافه می شود.

 • قیمت جدید گوشت مرغ چند؟

  قیمت جدید گوشت مرغ چند؟

  قیمت مرغ گرم بسته‌بندی کیسه‌ای امروز پنجشنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ در بازار تهران نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و هر کیلو ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

 • هر کیلو مرغ کامل تازه چقدر است؟

  هر کیلو مرغ کامل تازه چقدر است؟

  قیمت مرغ امروز با کمی تغییرات اعلام شد.

 • ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت لغو شد

  ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت لغو شد

  طبق اعلام معاون گمرک ایران ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری لغو و اجرایی نخواهد شد؛ بر این اساس واردات این کالا به روال قبل ادامه دارد. 

 • کاهش ۲۰ درصدی تقاضای گوشت گاوی

  کاهش ۲۰ درصدی تقاضای گوشت گاوی

  مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: قیمت غلات به عنوان خوراک اصلی دام روند افزایشی به خود گرفتند و بالاتر از نرخ تورم (نقطه به نقطه و سالانه) بودند این در حالیست که افزایش قیمت دام سبک حتی به نرخ شاخص هم نرسید از این رو بسیاری از دامداران سبک ورشکسته شدند و دام‌های مولد را روانه کشتارگاه‌ها کردند.

 • یک کیلو خورشتی گوسفندی ۲۸۳ هزار تومان

  یک کیلو خورشتی گوسفندی ۲۸۳ هزار تومان

  قیمت‌های گوشت گرم گوسفندی و گوساله امروز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۱ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران اعلام شد.

 • بازار سوپرمارکتی ایران در مقایسه با ترکیه

  بازار سوپرمارکتی ایران در مقایسه با ترکیه

  اندازه بازار صنعت کالاهای سوپرمارکتی در ایران تا انتهای سال ۱۴۰۰، حدود ۲۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است که به ازای هر نفر در سال به ۲۷۰ دلار می‏رسد. سرانه هر فرد در ترکیه با جمعیتی مشابه ایران به حدود ۱۴۲۴ دلار در سال می‏رسد. در میان کشورهای مورد بررسی فرانسه با سرانه ۴۹۶۹ دلار در سال بالاترین آمار را دارد.

 • برنجی که برای اعیان‌ها است / ۱۰ کیلو را بالای ۳ میلیون بخرید!

  برنجی که برای اعیان‌ها است / ۱۰ کیلو را بالای ۳ میلیون بخرید!

   بعد از افزایش نرخ انواع برنج‌های ایرانی که در مقایسه با سال‌ ۱۴۰۰ دوبرابر شده‌اند، در روزهای اخیر نرخ آن کمی کاهش داشته است. نرخ برخی از برنج‌های مرغوب ایرانی به هر کیلو۱۵۰هزارتومان نزدیک شد.

 •  هر مثقال زعفران چند؟

   هر مثقال زعفران چند؟

  نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: قیمت کنونی زعفران به سبب رکود بازار نسبت به هفته‌های قبل تغییری نداشته است.

 • یک سبزی و کمک به درمان چند بیماری !

  یک سبزی و کمک به درمان چند بیماری !

  خوردن اسفناج برای حفظ سلامت پوست، مو و استخوان‌های قوی و همچنین کمک به هضم غذا، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بهبود کنترل قند خون در بیماران دیابتی مفید است.

 • مرغ امروز چند؟

  مرغ امروز چند؟

  قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد.

 •  افزایش «تقلب» در بازار برنج

   افزایش «تقلب» در بازار برنج

  گرانی قیمت برنج و شکستن رکورد کیلویی ۱۸۵‌هزارتومان این روزها بسیاری از سودجویان را بر آن داشته تا با اختلاط محصول ایرانی با خارجی از این کیسه‌های برنج جیبی برای خود بدوزند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =