تقاضا برای مرغ در بازار مصرف پایین آمد

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران با اشاره به عرضه زیاد و کاهش تقاضا برای مرغ در بازار مصرف گفت: این مسأله منجر به افت قیمت مرغ و زیان تولیدکنندگان شده است.

به گزارش صدای بورس،حبیب اسدالله نژاد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی درباره دلایل کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر در بازار گفت : تقاضا کم و تولید مازاد است و پیش بینی ما نیز همین بود که با اصلاح نظام یارانه ای بدون ایجاد زیرساخت، وکاهش تولید متناسب با نیاز بازار اتفاقات خوبی برای واحدهای مرغداری اعم از واحدهای مرغ گوشتی و واحدهای مرغ مادر رقم نخورد که متاسفانه تمامی سناریوهای پیش بینی شده در حال وقوع است.

این فعال صنفی افزود: به طوری که بسیاری از جوجه های تولیدی، جذب بازار نشده و بازار کشش جذب مرغ تولیدی را هم ندارد ضمن اینکه عملکرد شرکت پشتیبانی امور دام در جذب مرغ مازاد نیز مایوس کننده است.

وی اضافه کرد: در همین راستا جمعیت زیادی از جوجه ها بدون رعایت موازین و پروتکلهای بهداشتی در روستاها توزیع می شود و بخش زیادی از آنها نیز به مرغ تبدیل نمی‌شوند با این حال هنوز قیمت مرغ در بازار به قیمت تمام شده نرسیده و تولیدکنندگان در زیان شدید هستند ضمن اینکه انگیزه و شجاعت کافی هم برای جوجه ریزی با توجه به وضع موجود و غیر منطقی بودن قیمت بازار و قیمت مصوب وجود ندارد که این امر زنگ هشداری به دولت است.

اسدالله نژاد با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه افزود: شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ منجمد را به قیمت هر کیلوگرم حدود ۵۵ هزار تومان جمع آوری می کند که قیمت زنده آن حدود ۳۵ هزار تومان می‌شود و این در حالی است که قرارگاه امنیت غذایی جهاد قیمت مرغ زنده را ۴٩ هزار تومان تعیین کرده و این اجحاف بزرگ در حق تولید است و با روح حمایت از تولید سازگاری ندارد.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: گویا همه کارها و دستور العمل ها به سمتی است که واحدهای مرغداری حذف و راه برای واردات باز شود .

اسدالله نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی واحدهای مرغداری از ۴ ماه قبل از سامانه بازرگاه نهاده خریده اند اما هنوز نهاده به آنان تحویل داده نشده است، از عملکرد بازرسی و نظارت وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه به شدت انتقاد کرد.


بیشتر بخوانید:رییس اتحادیه مرغ تخم گزار: قیمت ۱۰۰ هزار تومانی تخم مرغ برای مصرف کننده منطقی است!


وی اضافه کرد: همچنین قرار بوده واحدهایی که تا ۲۱ اردیبهشت ماه جوجه ریزی کرده اند نهاده با ارز ترجیحی دریافت کنند اما بسیاری از مرغداران که از ١۵ دی ١۴٠٠ به بعد جوجه ریزی کرده بودند هنوز نتوانسته اند نهاده با ارز ترجیحی دریافت کنند و موضع انفعالی وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص مورد انتقاد مرغداران است.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه هشدار می دهیم که ادامه این روند منجر به از دست رفتن مزیت تولید و اشتغال خواهد شد،گفت: در صورتی که این روند ادامه یابد بنده از سمت خود کناره گیری می کنم چرا که همه این هشدارها را از ۶ ماه پیش داده و نمیتوانم پاسخگوی مطالبات تولیدکنندگان باشم چرا که عملا نه میتوانم کاری انجام دهم و نه اراده ای برای رفع مشکلاتی که از روی ضعف و بی برنامگی بوجود آمده، وجود دارد.

وی به توان خرید مردم و لزوم حمایت از بازار مصرف اشاره کرد و گفت: حمایت از بازار مصرف وظیفه دولت است و باید با کالابرگ الکترونیکی و یا کارت اعتباری پروتئینی، محصولات پروتئینی را بر سر سفره های مردم بیاورد.

به گزارش جام جم آنلاین اسدالله نژاد اضافه کرد: واریز یارانه بصورت نقدی به حساب مردم منجر به این می شود که محصولاتی پروتئینی سر سفرها نیاید و امنیت غذایی در جامعه به خطر می افتد و تولید و اشتغال هم از دست می رود.

کد خبر 455826

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 •  قرار تجاری با طعم چلوکباب

   قرار تجاری با طعم چلوکباب

  برای یک قرار تجاری متوسط، رستوران‌های مشهور تهران می‌توانند جای مناسبی باشند. یک چلوکباب یا چلوجوجه، غذای رایج در این‌گونه قرارها است، اما با تحولات گاه و بیگاه قیمت مواداولیه و متعاقب آن تغییر قیمت منوی رستوران‌ها، این سوال مطرح است که در این هفته، یک قرار تجاری در رستوران، چه هزینه‌ای را برای میزبان به‌همراه خواهد داشت.

 • برنج ارزان بخرید

  برنج ارزان بخرید

  مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی از تثبیت قیمت محصولات پروتئینی و لبنی پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و کاهش قیمت برنج خبر داد و علت گران شدن حبوبات را افزایش دو برابری قیمت‌های جهانی آن اعلام کرد.

 • قیمت جدید گوشت مرغ چند؟

  قیمت جدید گوشت مرغ چند؟

  قیمت مرغ گرم بسته‌بندی کیسه‌ای امروز پنجشنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ در بازار تهران نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و هر کیلو ۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

 • گران فروشی مرغ تا ۶۴ هزار تومان

  گران فروشی مرغ تا ۶۴ هزار تومان

  در حالی که مرغداران مرغ زنده را زیر نرخ مصوب به فروش می رسانند اما بر اساس مشاهدات میدانی در برخی فروشگاه‌های تهران شاهد گران فروشی هستیم و هر کیلوگرم مرغ ۵۴ هزار تومان تا ۶۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 • آبدوغ خیار هم غذای لاکچری شد

  آبدوغ خیار هم غذای لاکچری شد

  در حال حاضر خوردن یک کاسه آبدوغ خیار برای یک خانواده چهارنفره بالای ۲۰۰ هزار تومان آب می‌خورد؛ میان‌وعده‌ای که در گذشته جزو غذاهای ساده محسوب می‌شد، اما حالا قیمت یک کاسه آن از یک کیلو مرغ گران‌تر شده و جزو پرچمداران و غذاهای لاکچری برخی رستوران‌ها و فروشگاه‌های غذا درآمده است.

 • شرط جدید افزایش قیمت کالاها

  شرط جدید افزایش قیمت کالاها

  سازمان حمایت شیوه جدید تعیین قیمت کالا را اعلام کرد.

 • یک کیلو خورشتی گوسفندی ۲۸۳ هزار تومان

  یک کیلو خورشتی گوسفندی ۲۸۳ هزار تومان

  قیمت‌های گوشت گرم گوسفندی و گوساله امروز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۱ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران اعلام شد.

 • وعده اجرایی شدن کالا برگ الکترونیک از شهریور ۱۴۰۱

  وعده اجرایی شدن کالا برگ الکترونیک از شهریور ۱۴۰۱

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: زیر ساخت کالا برگ الکترونیک در حال آماده سازی است و بر اساس وعده داده شده در شهریور ۱۴۰۱ آماده می شود.

 • رشد بهای مرغ، تخم مرغ و گوشت در شروع هفته

  رشد بهای مرغ، تخم مرغ و گوشت در شروع هفته

  قیمت مرغ، تخم مرغ و گوشت در اولین روز هفته با افزایش مواجه بود.

 • چرا مرغ گران شد؟

  چرا مرغ گران شد؟

  مدیرعامل اتحادیه مرغداران با بیان اینکه نه تنها هیچ کمبودی در تامین مرغ نداریم بلکه با مازاد آن نیز مواجه هستیم، گفت: فروش مرغ با قیمتهای بالا ناشی از سودجویی و عدم نظارت بر فرآیند کشتار تا توزیع است.

 • مرغ ۵۷ هزار تومان شد

  مرغ ۵۷ هزار تومان شد

  قیمت مرغ گرم بسته‌بندی کیسه‌ای امروز چهارشنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ در بازار تهران ۵۷,۵۰۰ تومان اعلام شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =