نسل آینده پیشکش؛ امروز هم آب نداریم

یک کارشناس حوزه آب گفت: اقدامات صورت گرفته برای حل بحران آب کافی نیست و جای نگرانی جدی دارد، روالی که دولت‌های مختلف طی کردند در جهتی نیست که دلگرم‌کننده و به سمت حل مسئله باشد. عمدتا نگاه دولت‌های مختلف از جمله دولت فعلی در بخش مدیریت تامین است.

به گزارش صدای بورس، بنی‌هاشمی ، درباره تغییر اقلیم و خشکسالی و تبعات آن بر ایران اظهار داشت: در حال حاضر متوسط بارش‌ها و روان‌آب‌ها در کشور و میزان آبی که در دسترس داریم کاهش پیدا کرده است، باید بپذیریم که ما کشور کم‌آب‌تری نسبت به قبل شده‌ایم.

وی افزود: متاسفانه اقدامات صورت گرفته برای حل بحران آب کافی نیست و جای نگرانی جدی دارد، روالی که دولت‌های مختلف طی کردند در جهتی نیست که دلگرم‌کننده و به سمت حل مسئله باشد، عمدتا نگاه دولت‌های مختلف از جمله دولت فعلی در بخش مدیریت تامین است. مثلا اینگونه است که جمعیت در حال افزایش است و ما هم باید به سمت تامین نیازهای شرب و بهداشت برویم، همه هم و غم این است که چگونه آب مورد نیاز را تامین کنند و به مدیریت تقاضا و نگرش جامع کمتر توجه می‌شود و این یک مسئله حاد و بغرنج است.


بیشتربخوانید:گرمای تابستان سهم‌ها را آب می‌کند؟


بنی‌هاشمی بیان داشت: در دنیا شاخص و استانداردهایی در حوزه تامین آب وجود دارد از جمله اینکه سرانه آب تجدیدپذیر وقتی به جمعیت کشور تقسیم شود به عدد مشخصی می‌رسیم این عدد در سال 1335 حدود 6900 متر مکعب برای هر ایرانی در طول یک سال بوده و اکنون کاهش پیدا کرده در حال حاضر متوسط سرانه کشور زیر 1200 متر مکعب است و در فلات مرکزی نصف این میزان است، یعنی اگر آب تجدیدپذیر برای فلات مرکزی را در نظر بگیریم و بر جمعیت این منطقه تقسیم کنیم به عدد 500 متر مکعب در سال می‌رسیم که عدد نگران‌کننده و ترسناکی است، بسته به نوع مدیریت و اینکه عدد به عنوان شاخص چه عددی باشد وضع آب می‌تواند بهتر یا بدتر شود.

وی ادامه داد: همان‌گونه که پیش می‌رود پیش‌بینی نمی‌شود که وضع بهتر شود زمانی ما نگران تامین آب برای نسل‌های آینده بودیم اکنون برای نسل فعلی هم نگرانیم، برای همین سال جاری نگرانی داریم، مثلا پارسال دو تنش جدی در خوزستان و اصفهان را شاهد بودیم، مثلا بین مازندران و سمنان برای احداث سد درگیری می‌شود و یا بر سر اجرای پروژه بهشت‌آباد چالش داریم، بخش زیادی از این چالش‌ها ناشی از وضعیت کاهش سرانه آب تجدیدپذیر و نوع مدیریت در حوزه تامین و تقاضا است که باعث شده وضع بدتر و نگران‌کننده باشد و با این مسیری که می‌رویم امیدی به اصلاح نیست.

به گزارش ایلنا، این کارشناس حوزه آب متذکر شد: برایند تلاش‌ها این است که ما به سمت حل مسئله نرفتیم و افق آینده به طور جدی نگران‌کننده است، باید بپذیریم ادامه مسیر کنونی راه‌حل مسئله نیست، باید باور کنیم نیازمند تغییر دیدگاه و مسیر هستیم برای حل مسئله نیازمند روش جدید هستیم، ادامه تصمیمات قبلی منجر به حل مسئله نمی‌شود.

کد خبر 454814

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • قیمت برنج ایرانی چقدر گران‌تر می‌شود؟

  حذف برنج ایرانی از سفره طبقه متوسط

  قیمت برنج ایرانی چقدر گران‌تر می‌شود؟

  نرخ گذاری برنج به دست برنج فروشان و خواربار فروشان گیلان و مازندران افتاده و این گروه تعیین کننده قیمت این محصول پُر تقاضا در بازارهای کل کشور شده اند.

 • آمادگی فائو برای حمایت از احیای اراضی تخریب شده

  آمادگی فائو برای حمایت از احیای اراضی تخریب شده

  نماینده موقت فائو در ایران بر هدف این سازمان برای کمک به ترویج مدیریت پایدار اراضی، احیای اراضی تخریب شده و خاک‌های فقیر تاکید کرد.

 • هشدار! بی‌آبی در حال بلعیدن زمین است

  هشدار! بی‌آبی در حال بلعیدن زمین است

  منابع آب‌ زیرزمینی ایران از ذخایر استراتژیک محسوب شده و نقش اساسی و حداکثری در تامین مصارف آب دارد. این در حالی است که در دهه‌های گذشته حدود ۱۳۶ میلیاردمترمکعب از ذخایر غیرقابل تجدیدپذیر مصرف شده است؛ موضوعی که شاید در نگاه اول ساده به‌نظر برسد اما نباید فراموش کرد که پایان آب‌های زیرزمینی به معنای وقوع حوادث و پیامدهای جبران ناپذیر است.

 • خشکسالی کدام استانها را تهدید می کند؟

  خشکسالی کدام استانها را تهدید می کند؟

  بیش از ۲۰ استان در بارندگی‌های اخیر در کشور درگیر سیلاب شدند. با این حال ذخایر سدها همچنان وضعیت خوبی ندارند و ایران همچنان با خشکسالی مواجه است.

 • پرمصرف ها منتظر بی آبی باشند

  پرمصرف ها منتظر بی آبی باشند

  مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: پس از تذکر و اخطار در چند مرحله به افراد بد مصرف، از ابتدای تیر امسال انشعاب آنها قطع می‌شود و بر اساس جداول تنظیم‌شده، این قطعی آب از چند ساعت آغاز و در مراحل بعدی شامل موارد جدی‌تر نیز می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =