خشکسالی کدام استانها را تهدید می کند؟

بیش از ۲۰ استان در بارندگی‌های اخیر در کشور درگیر سیلاب شدند. با این حال ذخایر سدها همچنان وضعیت خوبی ندارند و ایران همچنان با خشکسالی مواجه است.

به گزارش صدای بورس،بارش‌های شدید در کشور حدود دو هفته طول کشید. سیلاب حتی مناطق خشک را هم در بر گرفت. اما هنوز ذخایر سدها وضعیت خوبی ندارند و کشور با خشکسالی مواجه است.

اگرچه بارندگی در ایران یک سوم متوسط جهانی است، اما همین بارندگی شدید یک بار در سال هم جز خرابی به بار نمی‌آورد. آنطور که رئیس بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی گفت در برخی از کشورها از همین سیلاب برای آبادی بخش کشاورزی استفاده می‌کنند. در ایران اما نه تنها استفاده‌ای از آن نمی‌شود بلکه خسارت زیادی هم به بار می‌آورد.

علی بیت‌اللهی گفت که ایران از نظر خسارت سیل، جز ۲۰ کشور اول دنیاست.


بیشتر بخوانید: جبران خسارت کشاورزان در مناطق سیل‌زده


کم بارشی در کشور جبران نشد

پیش از این رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: «سال آبی جاری را با خشکسالی شدید به پایان می‌رسانیم. سال آبی جدید هم احتمالا با خشکسالی شدید مواجه باشیم.»

آنطور که احد وظیفه گفت مجموع ذخایر سدهای کشور ۵۰ درصد خالی است. اما سوال اینجاست که ذخایر سدهای ایران بعد از بارندگی‌های اخیر چگونه است؟

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در این مورد گفت: « بارندگی‌های اخیر ۴.۵ درصد کم‌بارشی را جبران کرده‌اند.»

احد وظیفه گفت بارش‌های اخیر برخلاف بزرگی و خسارتی که وارد کرد، کم بارشی در ایران را جبران نکرد و همچنان در خشکسالی به سر می‌بریم.

کدام استان‌ها با خشکسالی شدید مواجه هستند؟

بیش از ۲۰ استان در کشور درگیر سیلاب شدند. همچنین بیش از ۷۰ نفر نیز بر اثر سیلاب جان خود را از دست دادند.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره ذخایر سدها در استان‌های کشور گفت: «در برخی استان‌ها همچون کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان و اغلب نقاط خوزستان بارشی ثبت نشد. در این استان‌ها خشکسالی شدیدی حاکم است.»

او درباره وضعیت تهران گفت: «در تهران نیز بارندگی ۳۴ درصد زیر حد نرمال است و بیش از یک سوم بارش نرمال را دریافت نکرد. وضعیت سدها نیز اصلا مناسب نیست و حداکثر ۲۵ درصد سدها آب دارند. این اصلا شرایط مطلوبی نیست.»

در همین حال محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره برداری از تأسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران به تسنیم گفت: « سیلاب‌های اخیر حدود ۹٫۵ ‏میلیون متر مکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرد.

به گزارش تجارت نیوز،به‌عبارتی به اندازه ۳ روز مصرف شرب تهران به مخازن سدهای این استان اضافه کرد. بنابراین با آماری که مسئولان مرتبط با در این مورد دادند، ذخایر سدهای کشور همچنان وضعیت خوبی ندارند.

کد خبر 456858

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • سرانجام برنج ارزان شد

  سرانجام برنج ارزان شد

  سرانجام بعد از مذاکرات، تردیدها و ابهامات چندماهه پیرامون ممنوعیت فصلی واردات برنج، در نخستین روز مردادماه لغو این ممنوعیت چندماهه به گمرکات ابلاغ شد و بر این اساس واردات برنج به کشور همچنان طبق روال قبل ادامه خواهد داشت.

 • گندم تولیدی خوراک دام شد

  گندم تولیدی خوراک دام شد

  رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: افزایش قیمت نهاده‌های دامی باعث شد حجمی از گندم تولیدشده برای مصارف خوراک دام مصرف شود

 • نسل آینده پیشکش؛ امروز هم آب نداریم

  نسل آینده پیشکش؛ امروز هم آب نداریم

  یک کارشناس حوزه آب گفت: اقدامات صورت گرفته برای حل بحران آب کافی نیست و جای نگرانی جدی دارد، روالی که دولت‌های مختلف طی کردند در جهتی نیست که دلگرم‌کننده و به سمت حل مسئله باشد. عمدتا نگاه دولت‌های مختلف از جمله دولت فعلی در بخش مدیریت تامین است.

 • کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران

  کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران

  مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران، از کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران نسبت به روز مشابه سال آبی گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، میزان کل حجم آب در مخازن سدهای پنجگانه استان تهران، به حدود ۶۳۷ میلیون مترمکعب رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =