کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران، از کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران نسبت به روز مشابه سال آبی گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، میزان کل حجم آب در مخازن سدهای پنجگانه استان تهران، به حدود ۶۳۷ میلیون مترمکعب رسیده است.

"به گزارش صدای بورس،محمد شهریاری" با اعلام این مطلب، تصریح کرد: میزان کل حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای تامین کننده آب شرب استان تهران، به حدود ۶۳۷ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با ذخیره ۷۷۶ میلیون مترمکعبی سدها در روز مشابه سال گذشته، بیانگر کاهش ۱۸ درصدی در ذخایر سدهای پنجگانه استان و کاهش ۴۱ درصدی در مقایسه با حجم مخازن نرمال انتهای تیرماه است.

شهریاری با اشاره به اینکه میزان ورودی آب سدهای پنج گانه استان، از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، به حدود ۹۵۹ میلیون متر مکعب رسیده و این مقدار در مدت مشابه سال آبی گذشته بیش از ۱۱۸۴ میلیون متر مکعب بوده است، گفت: این میزان ورودی آب به سدهای تهران نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۹درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه با توجه به کاهش چشمگیر میزان بارندگی ها و افزایش شدید دمای هوا، موضوع کم آبی و مدیریت مصرف آب باید کاملا جدی گرفته شود، تصریح کرد: از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۰) تاکنون، حدود ۱۸۰ میلی متر بارندگی در حوزه عملکرد استان تهران ثبت شده است که این مقدار نسبت به متوسط بلند مدت در همین بازه زمانی که ۲۶۸ میلیمتر می باشد با کاهش ۳۲ درصدی مواجه شده است.

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت، در خصوص وضعیت ذخیره آبی در دو سد طالقان و امیرکبیر تصریح کرد: حجم ذخیره آب سد امیرکبیر درحال حاضر ۱۳۵ میلیون مترمکعب است که این حجم در روز مشابه سال گذشته ۱۷۹ میلیون مترمکعب بوده است؛ همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از ۲۹۰ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۲۶۶ میلیون مترمکعب رسیده است.


بیشتر بخوانید :ذخیره آب سدهای کشور ۵ درصد کاهش یافت


وی با بیان اینکه ذخیره آب در سد لار از ۱۴۵ میلیون مترمکعب در روز مشابه سال گذشته به ۱۱۷ میلیون مترمکعب رسیده است، افزود: ذخیره آب در سد ماملو به ۶۰ میلون متر مکعب رسیده که نسبت به ۱۰۳ میلیون متر مکعب در روز مشابه سال گذشته، ۴۲ درصد کاهش یافته است.

شهریاری همچنین به وضعیت ذخیره آبی سد لتیان اشاره کرد و گفت: این سد در حال حاضر ۵۸ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و حجم آن نسبت به سال گذشته ۲ درصد و در مقایسه با مخزن نرمال انتهای تیرماه ۲۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا- مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت با تاکید بر اینکه خط قرمز وزارت نیرو تامین آب شرب پایدار است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش همکارانمان در حوزه صنعت آب، همراهی شهروندان و نیز مدیریت مصرف و صرفه‌جویی، شرایط خشکسالی و وضعیت کم آبی را پشت سر گذاشته و کمترین چالش را در تامین آب شرب پایدار به ویژه در روزهای اوج مصرف آب داشته باشیم.

کد خبر 454552

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =