۷ تیر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
آب دریاچه ارومیه کم شد

مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب خزر و دریاچه ارومیه گفت: امسال تراز دریاچه ۱۲۷۰ متر و ۶۵ سانتیمتر بوده و نسبت به سال گذشته در همین زمان ۵۳ سانتیمتر کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش صدای بورس، کیاست امیریان درباره وضعیت نجات دریاچه ارومیه اظهار داشت: مهمترین عامل تاثیرگذار بر تراز دریاچه میزان بارش و روان‌آبی است که وارد آن می‌شود. متاسفانه سال قبل کاهش بارش داشتیم و بارش برف هم در حداقل خود بوده که باعث کاهش جدی تراز شده است، امسال هم در حد پارسال بارندگی داشتیم که نسبت به بلندمدت 14 درصد کاهش را نشان می‌دهد. این شرایط باعث شد امسال تراز دریاچه 1270 متر و 65 سانتیمتر باشد و نسبت به سال گذشته در همین زمان 53 سانتیمتر کاهش را نشان می‌دهد.

وی موجودی آب دریاچه را در حال حاضر 2 میلیارد و 730 میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: طبیعتا باتوجه به اینکه در تابستان میزان ورودی آب کم و تبخیر زیاد می‌شود، حجم آب هم کاهش پیدا می‌کند، اما اقداماتی برای حل این موضوع انجام شده که از جمله آن نزدیک 500 میلیون متر مکعب از ذخیره سدها به سمت دریاچه رهاسازی شده اما مسئله این است که کاهش بارش‌ها در فصل پیش‌رو و افزایش دما سرعت تبخیر را بیشتر می‌کند.


بیشتر بخوانید :ذخیره آب سدهای کشور ۵ درصد کاهش یافت


مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب خزر و دریاچه ارومیه درباره اقدامات در دست انجام برای علاج‌بخشی دریاچه گفت: یک موضوع انتقال آب از حوضه مجاور است که در راستای احیا در دستور کار بوده که اکنون 90 درصد پیشرفت دارد و مراحل پایانی را می‌گذراند، اگر این پروژه محقق شود دریاچه تقریبا به ثبات می‌رسد.

وی تاکید کرد: اگر قرار باشد دریاچه به تراز اکولوژیک برسد باید غیر از اقداماتی که تاکنون انجام شده از جمله کاهش مصرف جدی‌تر پیگیری شود، چون بارندگی در اختیار ما نیست و امکان دارد خشکسالی تداوم داشته باشد که در آینده اثرات خود را بیشتر را نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا، امیریان یادآور شد: چنانچه بارندگی شرایط بهتری داشته باشد و مردم از جمله کشاورزان هم همکاری کنند در ورودی به دریاچه اثر مثبت خواهد داشت و این احتمال وجود دارد که سالانه 600 میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه شود، از سوی دیگر باید امیدوار باشیم سال‌های خشک به این شکل استمرار نداشته باشد تا روند کاهش تراز دریاچه متوقف و در گام بعدی هم افزایش تراز خواهیم داشت.

کد خبر 454432

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • پیشنهاد تشکیل وزارت آب منطقی نیست

  پیشنهاد تشکیل وزارت آب منطقی نیست

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد توزیع اب کشاورزی بر عهده وزارت کشاورزی و آب شرب بر عهده وزارت نیرو باشد

 • پر شدن استخر لاکچری‌نشین‌های پایتخت از جیب مردم

  پر شدن استخر لاکچری‌نشین‌های پایتخت از جیب مردم

  این روزها استخر لاکچری‌نشین‌های پایتخت از جیب مردم پر می شود و بدمصرف های مرفه نشین تهران روزانه ۱.۸ میلیارد تومان یارانه می‌گیرند.

 • ذخایر آب سدهای کشور باز هم کاهشی شد

  ذخایر آب سدهای کشور باز هم کاهشی شد

  آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد، با گذشت ۲۷۶ روز از سال آبی، تا روز ۴ تیرماه (سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰) میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور به حدود ۲۵.۶۸ میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته بیانگر ۵ درصد کاهش است.

 • نصف مخازن سدها خالی است/۲۵ درصد مصرف کنندگان پرمصرف

  نصف مخازن سدها خالی است/۲۵ درصد مصرف کنندگان پرمصرف

  مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت:میزان ذخایر فعلی آب در سدهای کشور ۵۳ درصد ظرفیت کل آنها را شامل می شود

 • بدهی‌های سنگین به دولت سیزدهم تحویل شد

  بدهی‌های سنگین به دولت سیزدهم تحویل شد

  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:‌در همان مرداد ماه سال ۱۴۰۰ دولت با بدهی ناشی از استقراض ۵۴ هزار میلیارد تومانی دولت قبل از بانک مرکزی، برداشت بیش از ۶۰ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی و بدهی به سیستم بانکی و بدهی به تأمین اجتماعی مواجه شد.

 • رهاسازی آب در دریاچه ارومیه به زودی انجام می‌شود

  رهاسازی آب در دریاچه ارومیه به زودی انجام می‌شود

  سخنگوی صنعت آب گفت: امسال یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب آب از سدها و جریانات طبیعی وارد دریاچه ارومیه شده و به زودی یک رهاسازی مجدد در این حوزه صورت خواهد گرفت.

 • کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران

  کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران

  مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران، از کاهش ۱۸ درصدی حجم آب مخازن سدهای استان تهران نسبت به روز مشابه سال آبی گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون، میزان کل حجم آب در مخازن سدهای پنجگانه استان تهران، به حدود ۶۳۷ میلیون مترمکعب رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =