۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
عرضه رب با قیمت سال گذشته

دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: بعد از افزایش نرخ یک محصول خرید آن از سوی مصرف‌کنندگان اصلی، به حاشیه می‌رود؛ در همه دنیا ماهی غذای سلامت شناخته شده است و کنسرو ماهی خوراک دانشجویان، کارگرها و قشر متوسط و ضعیف جامعه است که بعد از افزایش نرخ این محصول میزان خرید از سوی این افراد حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

به گزارش صدای بورس، محمد میررضوی قیمت‌گذاری دستوری برای ۲ محصول کنسروی تن ماهی و رب گوجه فرنگی را غیرمنطقی دانست و افزود: سقف ۳۵ هزار تومان برای عرضه تن ماهی در نظر گرفته شد؛ این در حالیست که قیمت محصول یک برند معتبر ملی با یک واحدی تولیدی جدید نمی‌تواند یکسان باشد.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری رقابت در کیفیت را از بین می‌برد، گفت: قیمت واقعی تن ماهی حدود ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان است و آنالیز قیمت نهاده‌های پایین‌ دستی مانند قوطی، در آسان باز شو، کارتون، شیرینگ و ... به خوبی نشان می‌دهد که قیمتی که برای این محصول در نظر گرفته شده واقعی نیست و واحدهای تولیدی در حاشیه زیان قرار می‌گیرند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: نتیجه قیمت‌گذاری دستوری این است که واحدهای تولیدی بزرگ پایدار می‌مانند اما از سوی دیگر واحدهای کوچک تعطیل می‌شوند.


بیشتر بخوانید: شکر فله‌ کیلویی چند؟


میررضوی در پاسخ به این پرسش که تن ماهی خوراک قشر متوسط و ضعیف جامعه است که توان خرید ماهی کیلویی ۱۰۰ هزار تومان را ندارند آیا این افزایش نرخ باعث می‌شود که میزان مصرف این محصول کاهشی شود؟ گفت: بعد از افزایش نرخ یک محصول خرید آن از سوی مصرف‌کنندگان اصلی، به حاشیه می‌رود؛ در همه دنیا ماهی غذای سلامت شناخته شده است و کنسرو ماهی خوراک دانشجویان، کارگرها و قشر متوسط و ضعیف جامعه است که بعد از افزایش نرخ این محصول میزان خرید از سوی این افراد حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران با بیان اینکه برخی واحدهای تولیدکننده رب در بورس هستند، افزود: ستاد تنظیم بازار به تولیدکنندگان ابلاغ کرده است که قیمت رب باید با همان نرخ سال گذشته یعنی ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان عرضه شود این در حالیست که اعمال چنین نرخی برای واحدهای که در بورس هستند غیرممکن است. همچنین نرخ گوجه در سال گذشته کیلویی ۲ هزار و ۱۰۰ تومان بود اما در سال جاری گوجه فرنگی سر مزرعه کیلویی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان بفروش می‌رسد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: قیمت گوجه فرنگی به عنوان ماده اصل تولید این محصول از سال گذشته تا امروز حدود ۳ برابر افزایش پیدا کرده است چگونه یک تولیدکننده می‌تواند رب را با همان نرخ سال گذشته عرضه کند؟

این فعال اقتصادی ادامه داد: قیمت قوطی با درب آسان باز شو ۵ هزارتومان برای تولیدکنندگان تمام می‌شود؛ با احتساب سایر هزینه‌های جانبی تولید نرخ ۵۵ هزار تومان برای یک قوطی رب ۹۰۰ گرمی منطقی است.

به گزارش ایلنا، به گفته وی؛ واحدهای تولیدی با هدف سودآوری تاسیس شده‌اند، تصریح کرد: اگر واحدهای تولیدی سود نداشته باشد تعطیل می‌شود. بسیاری از واحدهای تولیدی که فقط رب تولید می‌کند از ۳ ماه پیش تعطیل شده‌اند و اگر واحدی نرخی بیشتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار روی محصول خود درج کند باید پاسخگوی بازرسان تعزیرات باشد.

کد خبر 454149

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • کدام محصول کشاورزی ایران بیشترین صادرات را دارد؟

  کدام محصول کشاورزی ایران بیشترین صادرات را دارد؟

  رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید درآمدهای حاصل از صادرات مواد غذایی و نقش غیرقابل انکار صنایع غذایی در اشتغال‌زایی موجب شده، تا این صنعت به عنوان یکی از صنایع مهم در رشد اقتصادی کشورها، مورد توجه جدی قرار گیرد.

 • افزایش ۱۲۶ درصدی صادرات ایران به عمان

  افزایش ۱۲۶ درصدی صادرات ایران به عمان

  رایزن بازرگانی ایران در عمان گفت: صادرات کالا به عمان در ۲ ماه سال ۱۴۰۱ به ۲۰۳ میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲۶ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

 • قیمت عمده‌فروشی شکر به ۱۸ هزار تومان رسید

  قیمت عمده‌فروشی شکر به ۱۸ هزار تومان رسید

  دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی از کاهش چهار هزار تومانی قیمت هر کیلوگرم شکر در عمده فروشی خبر داد و گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم شکر در سطح عمده فروشی‌ها به ۱۸ هزارو ۲۰۰ تومان رسیده است.

 • قیمت تن ماهی و سس مایونز افزایش یافت؟

  افت تقاضا برای خرید کنسرو ماهی

  قیمت تن ماهی و سس مایونز افزایش یافت؟

  سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش ۱۵ درصدی قیمت تن ماهی موافقت کرد. همچنین قیمت سس مایونز بر اساس ضوابط هیات تعیین قیمت‌ها به تشخیص واحدهای تولیدی افزایش می‌یابد. آن‌طور که دبیر سندیکای کنسرو ایران می‌گوید با این روند قیمت تمام‌شده تن ماهی بیشتر از حدی می‌شود که فروش و صادرات آن به‌صرفه شود.

 • کنسرو ماهی تن از ۴۰ هزار تومان هم گذشت

  کنسرو ماهی تن از ۴۰ هزار تومان هم گذشت

  با افزایش قیمت اخیر کالاهای اساسی، برخی از محصولات پایین دستی این اقلام نیز افزایش قیمت داشته‌اند که انواع کنسرو ازجمله آن‌هاست.

 • نرخ روغن در بخش صنعت ۶ برابر شد

  نرخ روغن در بخش صنعت ۶ برابر شد

  دبیر سندیکای صنایع کنسرو گفت: تولید کنسرو در حال حاضر متوقف نشده است اما روند تولید آن کاهش پیدا کرده و برندهای مطرح در تولید کنسرویجات با ۱۰ درصد از ظرفیت و توان خود اقدام به تولید می‌کنند چراکه روغن آنها تامین نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =