قیمت تن ماهی و سس مایونز افزایش یافت؟

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش ۱۵ درصدی قیمت تن ماهی موافقت کرد. همچنین قیمت سس مایونز بر اساس ضوابط هیات تعیین قیمت‌ها به تشخیص واحدهای تولیدی افزایش می‌یابد. آن‌طور که دبیر سندیکای کنسرو ایران می‌گوید با این روند قیمت تمام‌شده تن ماهی بیشتر از حدی می‌شود که فروش و صادرات آن به‌صرفه شود.

به گزارش صدای بورس، تن ماهی که روزی به‌عنوان غذای جایگزین استفاده می‌شد، مدتی است به دلیل قیمت های نجومی خریدار کمتری دارد. امروز نیز سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش ۱۵ درصدی قیمت تن ماهی موافقت کرد. این سازمان همچنین اعلام کرد: قیمت انواع سس مایونز راسا توسط واحدهای تولیدی در چارچوب ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها تعیین می‌شود.

در حالی امروز تولیدکنندگان این محصولات مجوز افزایش قیمت گرفتند که کمتر از یک سال پیش قیمت تن ماهی ۸۵درصد افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب در طول یک سال اخیر قیمت رسمی این محصول حدوداً دو برابر شد. البته نرخ‌های جدید باید مورد تائید ستاد تنظیم بازار هم قرار بگیرد.

دبیر سندیکای کنسرو ایران نیز در همین زمینه به تجارت‌نیوز گفت: هنوز از ابلاغیه رسمی و قطعی مبنی بر افزایش نرخ تن ماهی خبری نیست. تا زمانی که قطعیتی حاصل نشود نمی‌توان دیدگاه نهایی را ابراز کرد.

تأثیر افزایش قیمت تن ماهی بر بازار فروش

محمد میررضوی درباره تأثیر این تصمیم بر بازار کنسرو توضیح داد: با توجه به تجربیات گذشته احتمالاً میزان فروش به خاطر وضعیت عمومی اقتصاد کشور و معیشت مردم، کاهش یابد. از این رو، هیچ تولیدکننده‌ای از افزایش قیمت تن ماهی استقبال نمی‌کند، زیرا این اتفاق منجر به کاهش فروش می‌شود.


بیشتر بخوانید: کنسرو ماهی تن از ۴۰ هزار تومان هم گذشت


او افزود: زمانی که فروش کاهش یابد طبیعتاً میزان تولید از آن پیروی می‌کند. بدین ترتیب واحدهای تولیدی کوچک می‌شوند و در چنین شرایطی چاره‌ای جز تعدیل نیرو ندارند.

وی با اشاره به تجربیات سایر بازارها تشریح کرد: چندی پیش، قیمت لبنیات بالا رفت و فروش آن کاهش یافت. اکنون نیز فقط اقشار خاصی توان خرید لبنیات را دارند. حال با افزایش قیمت تن ماهی و سس مایونز احتمالاً در این دو بازار هم شاهد چنین روندی باشیم.

به گزارش تجارت نیوز، میررضوی درباره احتمال صادرات مازاد تولید نیز تأکید کرد: برای صادرات باید زمینه خاص فراهم باشد. چند ماه دیگر که فصل صید قرا می‌رسد باید ببینیم قیمت ماهی در چه حدودی است. هزینه‌های تولید باید در حدی باشد که مشتری داخلی و خارجی، حاضر به خرید آن باشد. اما با مجوزهای اخیر برای افزایش قیمت تن ماهی بعید است که خرید آن به‌صرفه باشد.

کد خبر 452728

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • پیشنهاد عجیب رییس سازمان شیلات ایران

  پیشنهاد عجیب رییس سازمان شیلات ایران

  رییس سازمان شیلات ایران گفت: پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها، آبزیان کالای مکمل گوشت قرمز و مرغ در سبد خانوارهای کم‌درآمد خواهند بود.

 • لبنیات هم کالابرگی می‌شود؟

  لبنیات هم کالابرگی می‌شود؟

  افت ۴۰ درصدی مصرف لبنیات، اولین واکنش بازار به اصلاح نظام یارانه‌ها بود. از این رو انجمن صنایع لبنی ایران طرحی مبنی بر کالابرگ لبنیات به دولت ارائه داد که شاید با اجرای آن مصرف لبنیات به روال قبل بازگردد. اما آیا این طرح اجرا می‌شود؟

 • صید ۲۰‌هزار و ۵۳ تُن کیلکا ماهیان دریای خزر

  صید ۲۰‌هزار و ۵۳ تُن کیلکا ماهیان دریای خزر

  سرپرست معاونت صید و بنادر و ماهیگیری سازمان شیلات ایران از صید ۲۰ هزار و ۵۳ تن کیلکا در آب‌های دریای خزر خبر داد.

 • عرضه رب با قیمت سال گذشته

  عرضه رب با قیمت سال گذشته

  دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: بعد از افزایش نرخ یک محصول خرید آن از سوی مصرف‌کنندگان اصلی، به حاشیه می‌رود؛ در همه دنیا ماهی غذای سلامت شناخته شده است و کنسرو ماهی خوراک دانشجویان، کارگرها و قشر متوسط و ضعیف جامعه است که بعد از افزایش نرخ این محصول میزان خرید از سوی این افراد حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد.

 • صنایع لبنی خودسر عمل می کنند

  صنایع لبنی خودسر عمل می کنند

  با وجود اینکه قیمت مصوب جدید لبنیات افزایش چشمگیری داشته و این نرخ ها با موافقت خود صنایع لبنی تعیین شده است اما حتی این نرخ ها از سوی برخی صنایع لبنی که سهم بزرگی از بازار دارند رعایت نمی‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =