فقط برای کارگران و بازنشستگان «بودجه» نیست!

طرح دولت برای افزایش حق اولاد و عائله‌مندیِ قضات و هیات علمی‌ها، به تنهایی نشان می‌دهد که ادعای نداشتن بودجه به هیچ وجه شامل یکسری گروه‌های خاص نمی‌شود.

به گزارش صدای بورس، امسال اولین بار است که در اجرای ماده ۴۱ قانون کار و قوانین بالادستی دستمزد کارگران (ماده واحده کمک هزینه مسکن) با برداشت صد هزار تومان از مبلغ مصوب شورایعالی کار، خلل ایجاد می‌شود؛

در عین حال، اولین بار است که مصوبات مزدی شورایعالی کار که براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی حق مسلم تمام بازنشستگان کارگری‌ست، ماه‌ها نادیده گرفته می‌شود. و اولین بار است که در حین مذاکرات طولانی و تا امروز بی‌نتیجه‌ی اصلاح مصوبات مزدی طبقه‌ی کارگر، افزایش حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته خبرساز می‌شود و رسانه‌ها تیتر می‌زنند «طرح سازمان امور استخدامی برای افزایش حقوق شاغلان بازنشستگان صندوق‌های لشگری و کشوری».

طرحی برای افزایش حقوق دولتی‌ها

بیست و سوم مردادماه، خبر آمد که «سازمان‌های امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه در پیشنهادی مشترک، الگوی جدیدی از افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم به دولت ارائه کرده‌اند.» اما یک روز بعد، سازمان امور استخدامی، جزئیات این طرح را منتشر کرد.

در این جزئیات منتشره آمده است: « عادلانه‌سازی پرداخت‌ها، افزایش قدرت خرید و همچنین کمک به حفظ بنیان خانواده در راستای قانون جوانی جمعیت کشور، از اهداف این پیشنهاد عنوان شده است. الگوی جدید پیشنهادی، این‌گونه است که معادل ریالی امتیازاتی که برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت با عنوان متناسب‌سازی حقوق به صورت ثابت در احکام کارگزینی در نظر گرفته می‌شود، به حقوق افزوده خواهد شد.»

علاوه بر این متناسب‌سازی که جزو حقوق می‌شود و سال‌های آینده مشمول افزایش خواهد شد، اطلاعات منتشره توسط سازمان امور استخدامی، یک بخشِ «همچنین» هم دارد: «همچنین در راستای اجرای ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مطابق این پیشنهاد، کمک هزینه اولاد و حق عائله‌مندی همه گروه‌های حقوق‌بگیر در دستگاه‌هایی که در ماده ۲۹ قانون برنامه پنج‌ ساله ششم توسعه مطرح شده و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی (به استثنای مشمولان قانون کار)، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات، افزایش خواهد یافت.»


بیشتر بخوانید: انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی


آیا قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیاز به «حق عائله‌مندی» دارند؟!

این طرح تابستانی دولت را بگذاریم کنار اینکه دولت ماه‌هاست سر صد هزار تومان حق مسکن کارگران مشمول قانون کار که اکثراً حداقل‌بگیر هستند و نصف خط فقر درآمد دارند، نشست می‌گذارد و برخی مدیران در دولت نمی‌خواهند قبول کنند که حق مسکنِ لازم‌الاجرا و مصوب شورایعالی کار ۶۵۰ هزار تومان است نه ۵۵۰ هزار تومان. این خاصه خرجی میانه‌ی سال را بگذاریم کنار مخالفت پنج ماهه با افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان سایر سطوح که حداقلی‌ترین برداشت از اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی‌ست و دهه‌هاست که حقوق بازنشستگان به همین شیوه زیاد شده است.

در این شرایط، اگر دولت و به طور مشخص سازمان امور استخدامی، طرح و برنامه می‌ریخت برای افزایش حقوق کف‌بگیران صندوق‌های لشگری و کشوری، هیچ مشکلی نداشت؛ در این صندوق‌ها هم داریم بازماندگان و مستمری‌بگیرانی که زیر شش میلیون تومان حقوق ماهانه دارند؛ اما اینکه دولت تصمیم گرفته متناسب‌سازی را برای همه کارمندان شاغل و بازنشسته جزو حقوق بیاورد در حالیکه هنوز ۲۵ درصد متناسب‌سازی ۱۴۰۰ بازنشستگان کارگری اجرایی نشده و در این فضای پرچالشِ افزایش مستمری، هیچ خبری از اجرای متناسب‌سازی ۱۴۰۱ نیست و همچنین حق اولاد و عائله مندی را برای همه کارمندان حتی قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها زیاد کند، جای انتقاد دارد. آیا در این شرایط که ادعا می‌شود پولی در بساط نیست و حتی تا امروز حاضر به افزایش حقوق بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی از اندوخته‌ی خودشان نشده، قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیاز به حق عائله‌مندی دارند؟!

یادمان نرود همین اتفاق در سال ۹۹ هم رخ داد؛ در خرداد ماه آن سال، محمدباقر نوبخت (رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه) بخشنامه افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را ابلاغ کرد و با احتساب این ۵۰ درصد، حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته دولت در آن سال حدود ۷۵ درصد افزایش یافت؛ آیا بازهم می‌خواهند در میانه‌ی سال حقوق زیرمجموعه‌های خود را افزایش دهند آنهم در شرایطی که هیچ اهتمامی برای عمل به قانون در مورد کارگران نیست؟

چرا قانون را کارشناسی می‌کنند؟

یک مساله دیگر هم در میان است؛ در جزء ۳ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ آمده «صدور هر گونه مجوز جدید برای افزایش حقوق و مزایای مستمر و فوق العاده‌ها و نظایر آن توسط مراجع ذی‌ربط تحت هر عنوان و از محل هر نوع اعتبار خارج از افزایش‌های قانون بودجه ممنوع است». این بخش از قانون بودجه، افزایش بیش از ده درصد را در همه‌ی نهادهای دولتی ممنوع کرده، این را چگونه می‌خواهند حل و فصل کنند بدون شک نیاز به اصلاح قانون بودجه است. اما چرا در یک بخش، فراتر از قانون اجرا می‌شود و در یک بخش، حتی تفسیر تقلیل‌یافته از قانون بر زمین می‌ماند؟ ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید افزایش حداقل مزد براساس سبد معیشت و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی می‌گوید افزایش مستمری براساس هزینه‌های زندگی؛ هیچ یک اجرایی نشده که هیچ، افزایش ۳۸ درصدی به اضافه‌ی مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان مستمری بازنشستگان پنج ماه است که روی هواست و مدام کارشناسی می‌شود!

دولت مدعی‌ست اجرای قانون بعد از دهه‌ها ثبات اجرایی، امسال نیاز به بررسی و کارشناسی بیشتر دارد! فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در این رابطه به اظهارات چهارشنبه گذشته‌ی سرپرست وزارت کار در حاشیه‌ی هیات دولت اشاره می‌کند و می‌گوید: آقای زاهدی وفا در مورد مستمری بازنشستگان کارگری اعلام کرد زمان بیشتری برای بررسی نیاز است تا به توافق برسیم؛ توافق بر سر چی، سر چه بحثی؛ آیا ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و ماده ۴۱ قانون کار را می‌خواهند تغییر بدهند؛ می‌خواهند روش تعیین حق مسکن را عوض کنند؟! اینکه می‌گویند نیاز به جلسات بیشتر داریم نشان از ناآشنایی با قانون است؛ دولت حقی در مورد تامین اجتماعی و تصمیم‌گیری در مورد افزایش حقوق بازنشستگان آن ندارد، ضمن اینکه هیچ حقی در مورد تعیین مولفه‌های مزدی کارگران از جمله حق مسکن ندارد؛ چرا در مورد چیزهایی بحث می‌کنند و جلسه می‌گذارند که قانون صراحت دارد و تکلیف را روشن کرده، آن وقت در مورد حقوق نجومی‌بگیران خاصه خرجی می‌کنند و هیچ توجهی به ادعاهای کمبود بودجه یا عدالت مزدی ندارند؟!

توفیقی اضافه می‌کند: دولت فهمیده که پس از جراحی اقتصادی و تورم بالای ۱۰۰ درصد، نمی‌شود با ده درصد افزایش حقوق زندگی را اداره کرد منتها بازهم رویکردشان تبعیض‌آمیز است و خودی و غیرخودی درآورده‌اند؛ به این معنا که حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی را که حق مسلم کارگران است و افزایش مطابق مصوبات شورایعالی کار را که حق مسلم بازنشستگان سایر سطوح است، هنوز نداده‌اند البته مجبورند بپردازند اما به تبع آن می‌خواهند برای فرزندان خودشان خاصه‌خرجی کنند؛ در واقع این حقوق مسلم را تا امروز گروگان گرفته بودند و امروز که قرار است این حقوق پرداخت شود، اول سهم خاص به کارمندان می‌دهند؛ ما منکر وضع معیشتی بد کارمندان و بازنشستگان دولت نیستیم اما چند ماه است کارگرانِ زیر خط فقر منتظرند و باید اول حقوق مزدی آن‌ها استیفا شود؛ کارگران در این شرایط تورمی نیاز به ترمیم دستمزد دارند؛ بازنشستگان کارگری علاوه بر آن ۳۸ درصد نیاز به اجرای متناسب‌سازی و سیاست‌های جبرانی دارند؛ همانطور که به فکر زیرمجموعه‌های خودشان هستند، به فکر کارگران هم باشند!

در یکسو، برای اجرای قانون بیش از ۵ ماه معطل می‌کنند و در سوی دیگر، طرح جدید برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت می‌دهند آنهم طرحی همه‌شمول که حتی نجومی‌بگیران را دربرمی‌گیرد؛ حسین حبیبی در این رابطه می‌گوید: آن‌هایی که افزایش حقوق و دستمزد براساس ماده ۴۱ و مصوبه شورایعالی کار را قبول ندارند و هر روز یک بهانه جدید ساز می‌کنند، آیا به راستی نمی‌دانند که میلیون‌ها نفر پنج ماه است با تورم بیش از صد درصدی دست و پنجه نرم می‌کنند در حالیکه حقوق‌شان فقط شش یا هفت میلیون تومان است؛ حاضر به پذیرش ۱۰۰ هزار تومان حق مسلم کارگران در مقوله‌ی کمک هزینه مسکن کارگران نیستند، رقم مصوب شورایعالی کار را نمی‌پذیرند اما طرح جدید برای افزایش حقوق کارمندان می‌دهند؛ این طرح‌اندازی جدید دیگر واقعاً نوبر است!

به گفته وی، بیش از ۷۰ یا ۸۰ درصد بازنشستگان کارگری زیر ده یا حتی ۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و از همه مزایای کارمندان دولت از جمله پاداش پایان خدمت چند صد میلیون تومانی محروم‌اند؛ اگر انصاف دارند ابتدا حقوق این گروه‌ها را استیفا کنند. چرا با افزایش ۳۸ درصدی حقوق اینها مخالفند؟!

چرا با ۳۸ درصد افزایش مستمری و ۶۵۰ هزار تومان حق مسکن مخالفند؟

صد هزار تومان حق مسکن در شرایطی که اجاره خانه حتی در شهرهای کوچک بیش از دو میلیون تومان است، در رفت و برگشت میان دولت و مجلس گیر افتاده و خبرها نشان از آن دارد که دوباره می‌خواهند شورایعالی کار را برای تایید مجدد مبلغ حق مسکن برگزار کنند!

به گزارش ایلنا ،در این اوضاع و احوال، همان بخشِ الحاقی طرح سازمان امور استخدامی یا افزایش حق اولاد و عائله مندی برای قضات و هیات علمی‌ها، به تنهایی نشان می‌دهد که ادعای نداشتن بودجه به هیچ وجه شامل یکسری گروه‌های خاص نمی‌شود؛ خواص همیشه و در هر شرایطی در رفاهند و برخوردار از تمام مزایای مزدی، فقط کارگران و بازنشستگان‌اند که حقوق قانونی‌شان به رسمیت شناخته نمی‌شود؛ اجرای واقعی ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، یعنی افزایش بیش از صد درصدی مزد و مستمری؛ چرا با ۳۸ درصد افزایش مستمری و ۶۵۰ هزار تومان حق مسکن مخالفند؟

کد خبر 457468

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 •  بازنشستگان تأمین اجتماعی هنوز بلاتکلیف‌اند

   بازنشستگان تأمین اجتماعی هنوز بلاتکلیف‌اند

  در حالی که در آستانه ششمین ماه سال هنوز پرونده افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به ایستگاه پایانی نرسیده، سازمان اداری و استخدامی از ارائه طرحی خبر داده است که بر ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری دلالت دارد.

 • امروز پرونده افزایش حقوق بازنشستگان بسته می شود؟

  امروز پرونده افزایش حقوق بازنشستگان بسته می شود؟

  طبق گفته‌های دیروز زاهدی وفا، امروز باید تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص و جزییات آن به اطلاع بازنشستگان برسد؛ تا به این لحظه، خبری منتشر نشده است.

 • جزییات اجرای اعتبارسنجی وام‌های بانکی

  جزییات اجرای اعتبارسنجی وام‌های بانکی

  معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: بانک‌ها برای تسهیلات موظف به ارائه گزارش اعتبارسنجی هستند و امکان دستکاری در آن وجود ندارد، زیرا تسهیلات در سامانه بانک مرکزی ثبت می‌شود.

 • ماجرای نقل و انتقال سوابق بازنشستگی چیست؟

  ماجرای نقل و انتقال سوابق بازنشستگی چیست؟

  یکی از موضوعاتی که این روزها نمایندگان مجلس مشغول بررسی آن هستند، طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی است، طرحی هشت ماده‌ای که از تیر ماه سال ۹۹ تاکنون در دست بررسی است.

 • قیمت ها باید به شهریور ۱۴۰۰ برگردد

  قیمت ها باید به شهریور ۱۴۰۰ برگردد

  در حالی محمد باقر قالیباف بر اصرار مجلس برای بازگشت قیمت ها به شهریور ۱۴۰۰ تاکید دارد که دولت با کسری بودجه بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی امکان اجرای این مصوبه را نداشته و انجام آن به تشدید تورم دامن می زند

 • اخبار جدید سخنگوی دولت در مورد حقوق بازنشستگان و معلمان

  اخبار جدید سخنگوی دولت در مورد حقوق بازنشستگان و معلمان

  سخنگوی دولت با بیان اینکه سازمان امور اداری و استخدامی کشور پیشنهادی را به منظور افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان صندوق‌های لشکری و کشوری ارائه داده بود، اعلام کرد: افزایش حقوق کارمندان دولت طی ماه آتی در فرآیندهای قانونی قرار می‌گیرد.

 • جزئیات پیشنهاد دولت درباره افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان

  جزئیات پیشنهاد دولت درباره افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان

  پیشنهاد افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان، در یک الگوی جدید به هیئت دولت ارائه شده، این پیشنهاد را سازمان‌های اداری و استخدامی و برنامه و بودجه با هدف بهبود و کمک به معیشت کارمندان، بازنشستگان کشوری، لشگری و ارتقاء قدرت خرید، ارائه کرده‌اند.

 • وام ۱۲ میلیونی برای بازنشستگان کارگری

  وام ۱۲ میلیونی برای بازنشستگان کارگری

  رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران گفت: معرفی هفت هزار بازنشسته‌ی کارگری برای دریافت وام ضروری دوازده میلیون تومانی با موفقیت انجام شده است.

 • شرط دولت برای افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان

  شرط دولت برای افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان

  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان کشوری و لشگری منوط به تامین منابع یا مدیریت مصارف است.

 • سختگیری‌های غیرعرفی برای کارگران و تبعیض برای مهاجران

  سختگیری‌های غیرعرفی برای کارگران و تبعیض برای مهاجران

  در منطقه خاورمیانه چند دولت پس از دولت ایران اقدام به تصویب قانون یا قوانین کار کردند که شاخص‌ترین آن‌ها دولت عربستان و دولت رژیم صهیونیستی هستند.

 • سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید!

  سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید!

  در شرایطی که تسهیلات کمک ودیعه مسکن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از اوایل خردادماه امسال ابلاغ شده، بنا به گفته برخی متقاضیان در نقاط مختلف کشور، برخی بانک‌ها به بهانه نداشتن ابلاغیه و بخشنامه از پرداخت این وام خودداری می‌کنند. برخی مستاجران هم می‌گویند که بانک به آنها گفته کپی سند خانه یا خودرو متعلق به خود را بیاورید تا بدانیم توانایی پرداخت وام اجاره را دارید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  اصل بوجه هم همینا تولید کرده اند همین کارگرا..... کار گر بدبخت.... زیر بنای ساخت سرزمین مساوی با کارگر......
 • صمد داداشی IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  این ها وقتی سر سفره می نشینند چگونه فکر بازنشستگان میگذارد که آب و لقمه خوش از گلویشان پائین برود . این ها شب وقتی چراغها را خاموش میکنند که بخوابند فکر و خیال قیامت و پاسخگوئی در آن روز چگونه به آنها اجازه میدهد که آرام بخوابند و روز بعد دوباره کارهایشان را طبق روال گذشته انجام دهند . هر چند که من هم از فکر و خیال اینکه فردای قیامت چه پاسخ خواهم داد در برابر اینکه چرا حق خود را از گلوی این ها بیرون نکشیدم خوابم نمیبرد . شاید من بیستر از آنها مقصرم .
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  4 3
  آقای محترم .که می‌گویی کارگران ۸ی۱۰ ملیون می‌گیرند شما درب مغازه خودتان نشسته اید و ماهی یک مبلغ نا چیز به تامین اجتماعی پرداخت نموده ای ولی آن کارمند وبازنشستگان نیروی مسلح که بیش از ۳۰ سال جوانی خود را درخدمت مردم ونظام بودن ونه حق مسکن داشتن ونه عیدی ۴ برابر کارگران شما یک حساب سرانگشتی بکنید می‌فهمید چرا بازنشسته دولت پاداش پایان خدمت می‌گیرند. خواهشن در داخل کشور جوسازی نکنید وکارمند وکارگران وبازنشسته ها را به جای خودتان قربانی وبه جان هم نندازید.اینجانب هم بازنشسته نیروی مسلح وجانباز ۴۰ درصد هستم وماهی ۷ملیون ۴۰۰ حقوق میگیرم .آیا تابه حال فرماندهان وارگانهای دولتی در رابطه حقوق شما عزیزان تامین اجتمای جو سازی نموده‌ اند حر ف بسیار است ولی به قول قدیمی‌ها زبان به دهان میگیریم آقای کارشناس .اگر این مطلب در رسانه هم چاب شود موردی ندارد چون در تمامی زمینه ها مثل سال ۹۹ کاسه داغتر از آش می‌شوند حقوق نظامیان که هر روز خبر شهادتشان به کوش می‌رسد آیا اعتراضی نموده‌ اند ولی شما اهل قلم وزبان حتی جراعت، یک ساعت جای این عزیزان باشید را ندارید..
 • حسین اعظامی رازلیق IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  2 0
  تامین اجتماعی ضعیف عمل می کنند کسی جواب نمی‌دهد اضافه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت نشده پنج ماه هنوز خبری نیست همش حرف است هیچ منبعی جواب نمی‌دهد چرا اینقدر دروغ تحویل مردم میدن کی باید درست میشه خونه گرفتیم پول ندارم برم که شکایت کنم
 • میراث بان IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 2
  به داد کارمندان برسید فقط ۱۰درصد به حقوق اضافه کردید خودتون با۵میلیون و ۶۰۰میتوانید زندگی کنید درحالیکه برای کارگران ۵۷درصد یعنی ۹میلیون به بالا دریافتی دارند
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  بودجه هست تازه به ما هم ندادند که برای ما تصمیم میگیرند کجای دنیا بدهکار تصمیم برای طلبکار میگیره؟
 • معصومه IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  0 0
  سلام از بی عرضگی مسئولین تامین اجتماعی هس حالا از اینا بعید نیس از صندوق تامین برا افزایش کشوزی و لشکری کموم هم میکنن
 • رضا فیض اللهی IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  دولت نبایستی با بی قانونی،اعتبارخودرا پیش ملت خدشه دارکند،مگر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ،آنهم بمیزان کمتر از تورم واقعی چه مشکلی دارد
 • ایرانی بازنشسته IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  اثلا این دولتی ها چه کسانی هستند انقدر راحت جامعه کارگری رو ندید میگیرندسیر از گرسنه خبر نداره فرقی نمیکنه برجام امضا بشه یا نشه باعث فقر وونابسامانی دست اینهاست
 • علی.نژادمحمد الارلوق IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
  0 0
  سلام میر کاظمی یعنی همه کاره مملکت ،اگه گفت چه کسی باید به میرد وچه کسی باید زنده بماند،ملاک گفته اوست.