انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی

بخش قابل توجهی از ایرادها و انتقادهایی به نحوه توزیع این وام بازمی‌گردد، برخلاف صندوق بازنشستگی کشوری که وام‌ ضروری پانزده میلیون تومانی را با شرایط مشابه تنها و تنها براساس نام نویسی اینترنتی میان بازنشستگان متقاضی واجد شرایط توزیع می‌کند، در سازمان تامین اجتماعی کانون‌های بازنشستگی نقش موثر و پررنگی در نام‌نویسی از متقاضیان دارند.

به گزارش صدای بورس، از افزایش وام ضروری سازمان تامین اجتماعی بیشتر از یک ماه می‌گذرد و حالا مدتی است که مستمری‌بگیران متقاضی و واجد شرایط این سازمان در صف دریافت این وام دوازده میلیون تومانی قرار دارند.

روال اقدام برای دریافت این وام کار چندان پیچیده‌ای نیست، کافی است که متقاضی زیر هفتاد سال سن داشته باشد و از نظر سیستم بانکی بدهکار محسوب نشود، در این صورت وام مورد نظر در سی‌وشش قسط با نرخ چهار درصد پرداخت خواهد شد.

سازمان تامین اجتماعی سه‌میلیون و ششصد هزار بازنشسته و مستمری‌بگیر دارد و قرار است برای سال ۱۴۰۱ اعتباری پنج هزار میلیارد تومانی بابت توزیع وام ضروری میان بازنشستگان واجد شرایط اختصاص یابد.

تامین اعتبار با مشارک پنجاه – پنجاه بانک رفاه کارگران و سازمان تامین اجتماعی است و پیش بینی می‌شود ظرف مدت باقیمانده از سال ۱۴۰۱ حدود چهارصد هزار بازنشسته مشمول دریافت این تسهیلات شوند.

اما با وجود این مسیر به ظاهر آسان و سرراست، همه متقاضیان واجد شرایط در نحوه دریافت این وام شرایط یکسان و برابری ندارند.

ایراد منتقدان چیست؟
به صورت مشخص، بخش قابل توجهی از ایرادها و انتقادهایی به نحوه توزیع این وام بازمی‌گردد، برخلاف صندوق بازنشستگی کشوری که وام‌ ضروری پانزده میلیون تومانی را با شرایط مشابه تنها و تنها براساس نام نویسی اینترنتی میان بازنشستگان متقاضی واجد شرایط توزیع می‌کند، در سازمان تامین اجتماعی کانون‌های بازنشستگی نقش موثر و پررنگی در نام‌نویسی از متقاضیان دارند.


بیشتر بخوانید: افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تایید شد


به بیان ساده‌تر اگر یک بازنشسته تامین اجتماعی واجد شرایط دریافت وام ضروری بخواهد شانس خود را برای دریافت این تسهیلات بیازماید، باید برخلاف دیگر همتایان و هم صنفان خود در صندوق بازنشستگی کشوری به یکی از کانون‌های بازنشستگی تامین اجتماعی متوسل شود.

به باور بازنشستگان و منتقدانی که عموما از میان متقاضیان دریافت این تسهیلات هستند، اصرار سازمان تامین اجتماعی بر بازی دادن نهادهای صنفی بازنشستگان در توزیع وام‌های ضروری بیشتر از آنکه به مصداقی از سپردن نقش و مسئولیت به نهادهای اجتماعی باشد، زمینه برای دور شدن عدالت در توزیع این تسهیلات در میان متقاضانی است که به زعم داشتن استحقاق دریافت، مدتهاست که در صف انتظار قرار دارند.

واقعیت این است که هم وام دوازده میلیون تومانی سازمان تامین اجتماعی و هم وام پانزده میلیون تومانی صندوق بازنشستگی کشوری در نهایت با حدود دو تا سه ماه حداقل مستمری یک کارمند یا کارگر بازنشسته برابری می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز،این مقایسه به خوبی نشان می‌دهد که در شرایط اقتصادی کنونی ارزش این وام‌ها تا چه اندازه ناچیز است اما در مقابل شرایط مالی عموم بازنشستگان نیز آنقدر تعریفی ندارد که نتوان از دریافت آن بابت تامین مخارج جاری و ضروری مثل جور کردن پول پیش کرایه خانه چشم پوشی کرد.

کد خبر 457383

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • سجامی شدن مشمولان سهام عدالت رایگان شد

  سجامی شدن مشمولان سهام عدالت رایگان شد

  مشمولان سهام عدالت می‌توانند با استفاده از ۸۷ مرکز الکترونیک و حضوری نسبت به ثبت نام و احراز هویت رایگان سجام اقدام کنند.

 • چرا اسامی بدهکاران بانکی زیر ۱۰۰میلیارد تومان محرمانه شد؟

  چرا اسامی بدهکاران بانکی زیر ۱۰۰میلیارد تومان محرمانه شد؟

  شورای پول و اعتبار اخیراً مصوب کرده است که بانک مرکزی تنها مکلف به افشای اطلاعات تسهیلات بالای ۱۰۰میلیارد تومان است، با این مصوبه عملاً فهرست بخش زیادی از بدهکاران کلان محرمانه می‌ماند.

 • چگونه با سهام بورسی وام بگیریم؟

  سهامداران بورسی می‌توانند به واسطه ضمانت سهام بورسی از سه بانک وام بگیرند. شرایط دریافت این وام به چه شکل است؟

 • ۲۲ بانک یک ریال هم وام تسهیلات مسکن ندادند

  ۲۲ بانک یک ریال هم وام تسهیلات مسکن ندادند

  بررسی اطلاعات یک نهاد نظارتی بیانگر آن است که ۲۲ بانک از ۲۷ بانک عامل پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن، هیچ وام ساخت مسکنی پرداخت نکرده‌اند و ۴ بانک هم کمتر از ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات داده‌اند و بخش کمی از تسهیلات هم توسط بانک مسکن پرداخت شد.

 • بسته اینترنت رایگان برای اقشار کم برخوردار فعال شد

  بسته اینترنت رایگان برای اقشار کم برخوردار فعال شد

  ​​​​​​​معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری از فعال‌سازی بسته اینترنت برای افراد مشمول سه دهک اول یارانه بگیر در کشور خبر داد.

 • لحظه به لحظه با بازار یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

  لحظه به لحظه با بازار یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

  در معاملات روز شنبه شاخص کل با ۱۸ هزار و ۶۳۵ واحد رشد در محدوده یک میلیون و ۴۶۷ هزار واحد قرار گرفت.شاخص هم وزن نیز با تاثیرپذیری یکسان از کلیه بازار ۶۲۸۲ واحد به رنگ سبز درآمد و به سطح ۳۹۵ هزار و ۸۸۴ واحد رسید. وپارس، آسیا، وساپا، وبانک، فنوال، وپترو، وبملت بیشترین افزایش قیمت و غاذر، تکنو، وآذر، مداران، کمنگنز، شغدیر، نوری بیشترین کاهش قیمت را داشتند. برجام و کاهش ریسک رکود اقتصاد جهانی را می توان از جمله دلایل رشد امروز بازار دانست. از طرفی نرخ بهره بین بانکی نیز برای سومین هفته متوالی کاهشی شد و طی این مدت از سطح ۲۱/۳۱ به ۲۰/۵۹ درصد رسید. پیش بینی می شود بازار متعادل تر و با رشد کمتری نسبت به روز گذشته دنبال شود.

 • امروز پرونده افزایش حقوق بازنشستگان بسته می شود؟

  امروز پرونده افزایش حقوق بازنشستگان بسته می شود؟

  طبق گفته‌های دیروز زاهدی وفا، امروز باید تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص و جزییات آن به اطلاع بازنشستگان برسد؛ تا به این لحظه، خبری منتشر نشده است.

 • اطلاعیه مهم سمات منتشر شد : رایگان سجامی شو !

  اطلاعیه مهم سمات منتشر شد : رایگان سجامی شو !

  شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد : مشمولان سهام عدالت می‌توانند با استفاده از ۸۷ مرکز الکترونیک و حضوری نسبت به ثبت نام و احراز هویت رایگان سجام اقدام کنند.

 • ماجرای نقل و انتقال سوابق بازنشستگی چیست؟

  ماجرای نقل و انتقال سوابق بازنشستگی چیست؟

  یکی از موضوعاتی که این روزها نمایندگان مجلس مشغول بررسی آن هستند، طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی است، طرحی هشت ماده‌ای که از تیر ماه سال ۹۹ تاکنون در دست بررسی است.

 • برخورد بانک مرکزی با بانک ها

  برخورد بانک مرکزی با بانک ها

  بانک مرکزی اعلام کرد: با بانک‌هایی که طی سالیان گذشته در موضوع بدهکاران کلان بیش‌ از حد به افراد وام داده‌اند، برخورد می‌کند.

 • تب بازارهای پایه با عطسه آمریکا

  اقتصاد ایالات متحده چراغ رکود جهان را روشن می‌کند؟  

  تب بازارهای پایه با عطسه آمریکا

  اولین اقتصاد جهان به گواه آمارها و نظرات تحلیلگران می‌رود که بار دیگر وارد یک دوره رکودی گردد؛ رکودی که اگر آغاز شود، باید منتظر اختلال در بازارهای مختلف از جمله بازارهای کالایی باشیم...

 • یارانه مرداد برای همه واریز نشد/ چه کسانی معوقات یارانه را نگر

  یارانه مرداد برای همه واریز نشد/ چه کسانی معوقات یارانه را نگر

  یارانه مرداد به حساب خانوارها واریز و از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه قابل برداشت شد. اما برخی از خانوار می‌گویند هنوز یارانه مرداد و معوقات یارانه‌های قبلی برای آنها واریز نشده است.

 • میوه ایرانی در راه هند

  میوه ایرانی در راه هند

  وزارت بازرگانی هند از افزایش ۵۳ درصدی تجارت با ایران در نیمه نخست ۲۰۲۲ خبر داد و میوه و فرآورده‌های نفتی را مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به این کشور اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =