احتمال از بین رفتن ۳۰۰ تن برنج‌ باران‌زده/گمرک به وزارت صمت نامه زد

طبق برآورد گمرک زاهدان، احتمالا حدود ۳۰۰ تن از برنج‌های وارداتی که در محوطه، دچار آب گرفتگی شده بود، خسارت دیده و از بین رفته است.

به گزارش صدای بورس،محمدعلی خاشی- ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان و مدیر کل گمرک زاهدان- درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف‌های برنج‌های باران‌زده در گمرک اعلام کرده است که در چند روز گذشته ترخیص برنج از گمرک زاهدان انجام و روزانه بین ۶۰ تا ۱۲۰ کامیون ترخیص شده است.اما هنوز تصمیم جدیدی در رابطه با محموله‌های برنج باران زده به گمرک ابلاغ نشده است.

وی گفت که از صاحبان کالا خواسته بودیم تا آن بخش از محموله‌های برنج که در باران دچار خسارت شده را خارج نکنند و در انبار قرار دهند که تاکنون ۲۰ صورتجلسه در این رابطه صادر شده است و حتی صاحبان کالایی که برنج ترخیص کرده اما بخشی از آن دچار آب گرفتگی بوده، در حال برگرداندن به انبار گمرک هستند تا تعیین تکلیف و خسارت آنها پرداخت شود.

این مقام مسئول در گمرک،‌ در مورد این‌که چه میزان از برنج‌های آب گرفته دچار خسارت شده است، اظهار کرد: هنوز برآورد دقیقی صورت نگرفته اما در مجموع در کل گمرک زاهدان حدود ۴۵ هزار تن کالا وجود داشته که ۹۹ درصد آن برنج است و به نظر می‌رسد از مجموع برنج‌هایی که در محوطه باز قرار داشته و خسارت دیده‌اند، در کل حدود ۳۰۰ تن آسیب دیده باشند که باید از سوی انبارهای عمومی مورد رسیدگی قرار گرفته و خسارت آن به صاحب کالا پرداخت شود.

گمرک به صمت: ثبت سفارش به مقصد گمرک زاهدان را متوقف کنید

خاشی همچنین اشاره کرد به این‌که اخیرا گمرک ایران در مکاتبه‌ای با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) خواسته تا دیگر ثبت سفارشی به مقصد زاهدان صادر نشده و محموله‌ها وارد گمرک دیگری شوند. این در حالی است که گمرک زاهدان،‌ از سال گذشته بارها طی مکاتباتی با سازمان صمت استان و همچنین استانداری، خواسته بود تا از ثبت سفارش برنج به مقصد گمرک زاهدان به دلیل پرشدن ظرفیت انبارها جلوگیری کنند اما توجهی نشده بود.

همه برنج‌های گمرک زاهدان ثبت سفارش دارد

به گزارش ایسنا - وی در مورد این‌که گفته می‌شود بخشی از برنج‌های موجود در گمرک زاهدان ثبت سفارش نداشته و اکنون برای ترخیص با مشکل مواجه شده‌اند، گفت که این‌گونه نیست و ۱۰۰ درصد برنج‌های وارداتی به گمرک زاهدان چون از مسیر زمینی به گمرک رسیده، دارای ثبت سفارش است و بعد از اظهار به گمرک و دریافت مجوز ترخیص آن انجام می‌شود.

به گفته مدیر کل گمرک زاهدان‌، در حال حاضر ۶۰۰ کامیون منتظر ورود به گمرک برای تخلیه کالا هستند که طی این چند روز توانسته‌ایم در انبارهای خارج از گمرک زاهدان حدود ۱۷۰ کامیون را تخلیه کنیم اما همچنان حجم بار ورودی بالاست.


بیشتر بخوانید: جزئیات برنج‌های وارداتی مانده زیر باران


در این رابطه یادآور می‌شود که در چهار مردادماه، به دلیل بارندگی در زاهدان، محموله‌های برنج موجود در محوطه باز دچار آبگرفتگی شد. گمرک، دلیل این موضوع را افزایش حجم ورود کالا به این گمرک از سال گذشته دانسته که در نتیجه لغو ممنوعیت معافیت مالیاتی مناطق آزاد و عدم صرفه اقتصادی برای واردکننده جهت ترخیص کالا از این مناطق بعد از حذف این ممنوعیت، دانسته است.

همچنین گمرک تاکید کرده که با توجه به قرارداد بین این سازمان و سازمان انبارهای عمومی، مسئولیت نگهداری کالا و پرداخت خسارت برنج‌های آسیب دیده بر عهده سازمان انبارهای عمومی به عنوان مرجع تحویل گیرنده است.

کد خبر 456600

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • برنج با چه قیمتی به سفره ها برگشت؟

  برنج با چه قیمتی به سفره ها برگشت؟

  معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: امیدواریم در فصل برداشت برنج طبق روال سال‌های گذشته شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم.

 • جبران خسارت کشاورزان در مناطق سیل‌زده

  جبران خسارت کشاورزان در مناطق سیل‌زده

  وزیر جهاد کشاورزی دستور بسیج تمامی امکانات وزارت جهاد کشاورزی برای جبران خسارات کشاورزان و مدیریت بحران در مناطق سیل‌زده و آسیب دیده را صادر کرد.

 • جزئیات قیمت کالاهای اساسی درهفته دوم مرداد/جدول

  جزئیات قیمت کالاهای اساسی درهفته دوم مرداد/جدول

  بررسی وضعیت قیمت کالاهای اساسی در هفته دوم مرداد حاکی از ثبات قیمت کالاها نسبت به هفته گذشته دارد با این حال کالاها بسیار گران است .

 • مقصر برنج های خیس پیدا شد

  مقصر برنج های خیس پیدا شد

  به دنبال بررسی‌های صورت گرفته و ورود دستگاه‌های نظارتی، برخی اقدامات اولیه برای تعیین‌تکلیف محموله‌های برنج مانده زیر باران در گمرک زاهدان صورت گرفته و پرداخت خسارت بر عهده سازمان انبارهای عمومی به عنوان مرجع تحویل گیرنده گذاشته شده است؛ اما این ماجرا ابعاد دیگری دارد که باید فورا مورد رسیدگی قرار گیرد.

 • حواشی ثبت‌سفارش در گمرک خیس!

  حواشی ثبت‌سفارش در گمرک خیس!

  در جریان آبگرفتگی گمرک زاهدان و خسارت به محموله‌های برنج، بحث برنج‌های بدون ثبت‌سفارش مطرح شد؛ آنهم در شرایطی که محموله‌های موجود در این گمرک از مرز زمینی وارد و تخلیه شده‌اند، یعنی مرزهایی که ورود کالا بدون ثبت سفارش از آنها ممنوع است.

 • قیمت جدید برنج به‌ زودی اعلام می‌شود

  قیمت جدید برنج به‌ زودی اعلام می‌شود

  معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت برنج در سال ۱۴۰۰ بسیار منصفانه بود، گفت: قیمت برنج مصوب سال ۱۴۰۱ را به زودی اعلام می‌کنیم.

 • یک خطر جدید برای واردکنندگان!

  یک خطر جدید برای واردکنندگان!

  عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید سیاست اخذ مالیات بر ارزش افزوده از واردات، می‌تواند به فعالان اقتصادی در فرایند تامین نیازهای کشور آسیب‌هایی وارد کند.

 • سیل اخیر زاهدان ۳۰۰ تن برنج خسارت زد

  سیل اخیر زاهدان ۳۰۰ تن برنج خسارت زد

  مدیرکل گمرک زاهدان با بیان اینکه برخی صاحبان کالا اقدام به ویرایش ثبت سفارش محموله برنج خود کردند اما این موارد تایید نشده و محموله‌ها در محوطه گمرک دپو شده است، گفت: ۲۰ روز قبل از بارش‌ها هشدارهای لازم به شرکت انبارهای عمومی داده شد.

 • جزئیات برنج‌های وارداتی مانده زیر باران

  جزئیات برنج‌های وارداتی مانده زیر باران

  یک فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه برنج های وارداتی در گمرک زهدان زیر باران مانده و در حال نابودی است، از عملکرد مسئولان مربوطه به شدت انتقاد کرد.

 • خبر نگران کننده درباره برنج هندی

  خبر نگران کننده درباره برنج هندی

  تاجران نگران هستند که کاهش تولید برنج محدودیت های صادراتی هند را افزایش دهد.

 • افزایش سرقت مواد غذایی در نتیجه تورم

  افزایش سرقت مواد غذایی در نتیجه تورم

  تورم مواد غذایی در ایران هشداردهنده شده و مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای مواد غذایی در تیر ماه را بالای ۹۰ درصد دانسته است.

 • سرانجام برنج ارزان شد

  سرانجام برنج ارزان شد

  سرانجام بعد از مذاکرات، تردیدها و ابهامات چندماهه پیرامون ممنوعیت فصلی واردات برنج، در نخستین روز مردادماه لغو این ممنوعیت چندماهه به گمرکات ابلاغ شد و بر این اساس واردات برنج به کشور همچنان طبق روال قبل ادامه خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =