۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
   قیمت نفت برنت صعودی شد

نفت برنت روز گذشته در بازار جهانی با ایستادن روی قیمت ۱۰۴ دلار در هر بشکه به کار خود پایان داد. گرچه آمریکا امید داشت با افزایش عرضه طلای سیاه کنترل بازار را در دست بگیرد، اما اوپک پلاس با کاهش حدود سه میلیون بشکه‌ای عرضه، شوک جدیدی به کاخ سفید وارد کرد.

به گزارش صدای بورس- نفت برنت روز گذشته در بازار جهانی با ایستادن روی قیمت ۱۰۴ دلار در هر بشکه به کار خود پایان داد. گرچه آمریکا امید داشت با افزایش عرضه طلای سیاه کنترل بازار را در دست بگیرد، اما اوپک پلاس با کاهش حدود سه میلیون بشکه‌ای عرضه، شوک جدیدی به کاخ سفید وارد کرد.

نفت برنت روز گذشته با ایستادن روی قیمت ۱۰۴ به کار خود در بازار جهانی پایان داد. این در حالی است که بهای این نفت در ابتدای روز ۱۰۳٫۵۶ دلار بود. در بازار آمریکا نیز نفت برنت روی همین شاخص کار خود را آغاز کرد و در پایان روز ۱۰۳٫۹۷ دلار رسید.

بررسی روند یک‌ماهه بازار نشان می‌دهد نفت آمریکا پس از یک دوره روند نزولی، بار دیگر در شیب صعودی قرار گرفت. نمودار زیر نشان می‌دهد که ۱۳ تیر ۱۴۰۱ هر بشکه نفت برنت در بازار جهانی حدود ۱۱۴ دلار ارزش داشت. اما با دخالت مستقیم کاخ سفید، شوکی جدید به بازار وارد شد. چنانکه پس از یک دوره نوسانی، دوم مرداد این نفت وارد کانال ۹۸ دلار هم شد و در پایین‌ترین حد ماهانه خود ایستاد.

روند ماهانه قیمت نفت برنت

به گزارش گسترش نیوز - حال بررسی‌ها نشان می‌دهد در نهایت مداخله آمریکا در بازار هم نتوانست منجر به پایین نگه‌داشتن قیمت نفت در بلندمدت شود. البته نرخ کنونی طلای سیاه همچنان ۲۴ دلار پایین‌تر از قله قیمتی شش‌ماهه است. پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین بود که بهای نفت برنت در ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ از ۱۲۸ دلار هم عبور کرد. در حالی که برخی کارشناسان و فعالان بازار از نرخ‌هایی تا ۳۰۰ دلار هم صحبت به میان می‌آوردند، اما آمریکا با افزایش عرضه در بازار و کمک گرفتن از کشورهایی نظیر ونزوئلا توانست تا حدودی بازار را کنترل کند.

کد خبر 456596

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =