۲۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۲
وعده دارویی دولت

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو ضمن اشاره به اینکه قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بر می گردد و مابه التفاوت آن از سوی بیمه‌ها پرداخت می‌شود، گفت که طرح دارویار وزارت بهداشت هیچ تاثیری بر قیمت تمام شده دارو برای مصرف کننده نخواهد داشت.

به گزارش صدای بورس،ناصر ریاحی اظهار کرد: ما پیش از آنکه به طرح و برنامه‌های جدید وزارت بهداشت بپردازیم، باید این موضوع را به شکل روشن توضیح بدهیم که قیمت نهایی دارو، یعنی آنچه که به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد، ارتباطی با هزینه تمام شده آن برای شرکت‌های تولید، توزیع یا واردکننده ندارد. در واقع با تغییر قیمت در این حوزه‌ها، سهم بیمه‌ها با افزایش یا کاهش مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت دارو می‌تواند در طول سال به دلایل مختلف تغییر کند، بیان کرد: از تاثیر تحولات قیمت ارز بر روی دارو گرفته تا سیاست‌های داخلی که از سوی دولت اجرایی می‌شود، هر یک می‌تواند بر روی قیمت دارو تاثیر بگذارد، اما با توجه به نقش آفرینی بیمه‌ها در این حوزه، تغییری در قیمت دارو برای مردم به وجود نمی‌آید و تحولات قیمتی از سوی بیمه‌ها پوشش داده می‌شود تا برای مثال قیمت دارو بیماری‌های خاص برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند.


بیشتر بخوانید: برخلاف وعده های قبلی دولت دارو هم گران شد


عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه طرح دارویار وزارت بهداشت، طرحی بسیار مثبت و کاربردی خواهد بود، توضیح داد: ما در واقع انتظار نداشتیم که وزارت بهداشت در این مدت کوتاه بتواند طرح را نهایی کند اما آنچه که اعلام شده، طرحی مثبت خواهد بود که بسیاری از مشکلات جاری در حوزه دارو را پوشش می‌دهد.

ریاحی در توضیح آنچه که در قالب طرح دارویار اجرایی می‌شود، تشریح کرد: ما در ایران حدود پنج میلیون نفر جمعیت داریم که تاکنون تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نبوده‌اند، مثلا برخی خانوارهای روستایی یا خانوارهایی که به دلایل مختلف بیمه نداشته‌اند، در این چارچوب به شکل خود به خود تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. حتی اتباع خارجی که مجوز کار دارند و می‌توانند گواهی کار ارائه کنند، نیز در این طرح تحت پوشش بیمه و حمایت‌ها قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: بر اساس محاسبات مشترکی که با سازمان برنامه و بودجه انجام شده، بناست مبلغ مازادی نیز در اختیار بیمه‌ها قرار بگیرد تا قیمت دارو برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند. حتی حدود ۳۰۰ قلم کالای پرمصرف یا بدون نسخه نیز امکان قرار گرفتن در این فهرست حمایتی را خواهند داشت. به این ترتیب حتی با تغییر مبنای ارز دارو از ترجیحی به نیمایی، نیز قیمت دارو تغییر نخواهد کرد و با این سیاست، قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بازگشته و مابه التفاوت آن از سوی بیمه‌ها پرداخت می‌شود. با اجرای این سیاست هم مشکلات ارز ۴۲۰۰ تومانی مانند کمبود منابع، رانت و قاچاق متوقف می‌شود و هم مردم از تغییرات آسیبی نخواهند دید.

به گزارش ایسنا، به گفته ریاحی طرح دارویار فعلا تنها برای داروهای داخلی اجرایی می‌شود اما در آینده نزدیک، قطعا برنامه‌هایی برای داروهای وارداتی نیز پیش بینی خواهد شد.

کد خبر 455749

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • غذا در ترکیه لاکچری شد!

  غذا در ترکیه لاکچری شد!

  سیاست‌های عجیب اردوغان برای کنترل تورم ترکیه هیچ‌گاه نتیجه‌بخش نبود و جای تعجب ندارد که این کشور را وارد تورم شدیدی کرده است. تورم ترکیه قیمت‌های غذا را دو برابر کرده است و پرداخت هزینه‌ مواد غذایی برای بسیاری از اقشار جامعه دشوار است.

 • در جست و جوی داروی خارجی

  در جست و جوی داروی خارجی

  رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به اصلاح قیمت ۹۶۰ قلم دارو گفت: علت این جهش قیمت نوع ارز تخصیصی و یا بازه زمانی مشخصی است که قیمت این داروها دستخوش تغییر نشده است و حال احتیاج به افزایش قیمت دارد.

 • با تشکیل وزارت خانه جدید دولت را سنگین تر نکنید

  با تشکیل وزارت خانه جدید دولت را سنگین تر نکنید

  معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی با تصریح بر اینکه تشکیل وزارت بازرگانی، دادن آدرس غلط است و با تفکیک بازرگانی، مشکل بازار ما حل نمی شود گفت:‌ این اقدام مغایر با سیاست های کلی نظام در بخش کشاورزی است.

 • ضد و نقیض گویی ها در دولت برای بازگشت ارز ۴۲۰۰

  ضد و نقیض گویی ها در دولت برای بازگشت ارز ۴۲۰۰

  درحالیکه وزیر اقتصاد از احتمال وضع ارز دولتی برای پایه گمرکی واردات خبر داده بود، رئیس سازمان برنامه و بودجه بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی را رد کرد.

 •  انتقاد رئیس جمهور از کندی پیشرفت در زمینه سامانه‌های نظارتی قاچاق کالا

   انتقاد رئیس جمهور از کندی پیشرفت در زمینه سامانه‌های نظارتی قاچاق کالا

  آیت الله رئیسی در جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه مبارزه با قاچاق کالا باید از سرمنشاء آغاز شود، گفت: ما باید با اصلاح ساختارهای معیوب قاچاق را از بین ببریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =