تاکیدمجمع تشخیص مصلحت نظام برای کاهش نرخ رشد نقدینگی

مجمع تشخیص مقرر کرد کنترل نقدینگی و ایجاد تناسب در نرخ رشد آن و رشد ناخالص داخلی به گونه ای باشد که هر ساله ۲۰درصد از نرخ رشد نقدینگی کاسته شود.

به گزارش صدای بورس،مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه‌ای فوق العاده که به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور روسای سه قوه، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون بانک مرکزی و رئیس مرکز پژوهش های مجلس و دبیر و اعضای مجمع برگزار شد، به بحث و بررسی پیرامون بررسی سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور پرداخت.

اعضای مجمع با بررسی پیشنهاد کمیسیون مشترک تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه، در موضوع «ایجاد ثبات در سطح عمومی قیمت ها و نرخ ارز و کاهش نرخ تورم به میزان ۷واحد درصد در هر سال از برنامه هفتم توسعه و تک رقمی نمودن آن تا پایان برنامه» به جمع بندی رسیدند.

اعضای مجمع همچنین مقرر کردند: «کنترل و مدیریت نقدینگی و ایجاد تناسب در نرخ رشد نقدینگی و رشد ناخالص داخلی به گونه ای باشد که در هر سال حداقل ۲۰درصد از نرخ رشد نقدینگی کاسته شود.»

بر این اساس در موضوع نقدینگی و اعتبارات بانکی، اعضای مجمع تصویب کردند که «جهت‌دهی به نقدینگی و هدایت اعتبارات بانکی به فعالیت‌های مولد و جذابیت‌زدایی از فعالیت‌های غیر مولد با اصلاح نظامات پولی، بانکی و مالی و تجاری» صورت پذیرد.

در این جلسه حجت الاسلام رئیسی، با اشاره به اهتمام دولت به کنترل نقدینگی و اهمیت هماهنگی میان سیاست های کلی و برنامه های تحولی در دولت گفت: توجه به سیاست‌های دولت، آهنگ حرکت در کشور را هماهنگ‌تر می کند.


بیشتر بخوانید: با ترمز نقدینگی و پایه پولی قطار تورم متوقف می شود؟


محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بر ضرورت هدایت نقدینگی به سوی تولید و بازتعریف رابطه مالیات و نقدینگی و ابزارهای سرمایه تاکید کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان- محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با اشاره به هدف‌گذاری مجمع در اینکه اولویت برنامه هفتم پیشرفت اقتصادی عدالت محور است، اظهار داشت: پیشنهاد کمیسیون مشترک رشد اقتصادی همراه با عدالت و بدون تورم است از این رو می بایست در طول برنامه نقدینگی مدیریت و کنترل شود و در پایان برنامه، تورم تک‌رقمی شود.

کد خبر 455228

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • رشد شاخص‌ صنعتی در کدام اقتصادها رخ می‌دهد؟

  حالا که پاندمی تقریباً به پایان رسیده و کشورهای دنیا در حال بازگشت به شرایط کاری گذشته خود هستند، مجدداً تلاش اقتصادهای جهانی برای رشد و توسعه اقتصادی از سر گرفته شده است. توسعه اقتصادی عبارت است از رشد اقتصادی همراه با تغییرات بنیادین در اقتصاد و افزایش ظرفیت‌های تولیدی اعم از ظرفیت‌های فیزیکی، انسانی و اجتماعی. در توسعه اقتصادی، رشد کمی تولید حاصل خواهد شد اما در کنار آن، نهادهای اجتماعی نیز دگرگون خواهند شد.

 • فرصت‌ها و تهدیدهای بورس در شرایط بحران اقتصادی چیست؟

  فرصت‌ها و تهدیدهای بورس در شرایط بحران اقتصادی چیست؟

  میزان سرمایه‌گذاری در اقتصاد در سال ۱۴۰۰ کمتر از میزان استهلاک سرمایه بوده است. بنابراین دو عامل اصلی ثبات رشد اقتصادی، یعنی بهره‌وری و افزایش میزان موجودی سرمایه که با سرمایه‌گذاری محقق ‌می‌شود، تحت فشار کاهش درآمدهای دولت و عدم رونق کسب‌وکارها قرار گرفته است

 • کدام کارت خوان ها غیرفعال می شوند؟

  کدام کارت خوان ها غیرفعال می شوند؟

  رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: از پول‌های کارت به کارت شده به‌حساب فروشندگان هم مالیات اخذ خواهد شد.

 • آمارهای صنعتی در دولت سیزدهم گویای چه حقایقی هستند؟

  آمارهای صنعتی در دولت سیزدهم گویای چه حقایقی هستند؟

  دولت سیزدهم در قبال صنایع مختلف چه تصمیماتی دارد و در مدت یک سال گذشته تصمیماتی که در این حوزه گرفته چه اثراتی با خود به همراه داشته است؟ آیا امیدی به بهبود اوضاع صنایع گوناگون مانند خودرو، پتروشیمی، فولاد، دارو، غذا و ... وجود دارد؟

 • کدام دارایی در فصل تابستان سودده‌تر است؟

  پیش بینی صدای بورس از وضعیت بازارهای سهام، سکه، ارز، خودرو، مسکن و بازارهای مالی را در این گزارش بخوانید.

 • بیشترین شکایت مردم در حوزه های مالیاتی و بانکی است

  بیشترین شکایت مردم در حوزه های مالیاتی و بانکی است

  وزیر امور اقتصاد و دارویی بیشترین نارضایتی و شکایت مردم را در حوزه های مالیاتی، بانکی و گمرکی بیان کرد.

 • قیمت طلا افزایش یافت

  قیمت طلا افزایش یافت

  قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۳ درصد افزایش به ۱۷۴۲ دلار و ۴۸ سنت رسید.

 • نامه نمایندگان به قالیباف درباره بررسی ادعای فشار به وزیر صمت به کجا رسید؟

  نامه نمایندگان به قالیباف درباره بررسی ادعای فشار به وزیر صمت به کجا رسید؟

  ابراهیم رضایی گفت: ادعایی در برخی از رسانه‌ها مطرح شد که تعدادی از نمایندگان می خواهند دخالت در انتصابات زیرمجموعه‌های وزارت صمت کرده و می خواهند به وزیر صمت فشار وارد کرده و برایش تعیین تکلیف کنند.

 • بر خلاف وعده ها تورم کم نمی شود

  بر خلاف وعده ها تورم کم نمی شود

  یک کارشناس امور بانکی اظهار داشت: اگر با کاهش نرخ نقدینگی در یک ماه این نتیجه گیری را داشته باشیم که نرخ تورم روند نزولی پیدا می‌کند بسیار خوشبینانه است چراکه در سه ماه اول سال نرخ تورم بسیار بالایی را تجربه کردیم و پیش‌بینی نزدیک به واقعیت این است که نرخ تورم سالانه ۱۴۰۱ بیش از ۴۰ درصد خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =