اصلاح نظام یارانه‌ای، واحدهای نان فانتزی را تعطیل کرد

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم گفت: واحدهای صنفی نانوایان فانتزی بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای نتوانستند خود را با شرایط وقف بدهند؛ از این‌رو بسیاری از واحدها در حالت نیمه تعطیل هستند چراکه حجم قابل توجهی از فروش خود را با افزایش نرخ نان فانتزی از دست داده‌اند.

به گزارش صدای بورس، محمد جواد کرمی ، با اشاره به کاهش بیش از ۵۰ درصدی مصرف نان باگت، افزود: واحدهای صنفی نانوایان فانتزی بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای نتوانستند خود را با شرایط وقف بدهند؛ از این‌رو بسیاری از واحدها در حالت نیمه تعطیل هستند چراکه حجم قابل توجهی از فروش خود را با افزایش نرخ نان فانتزی از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه رقابت در صنف نانوایان از بین رفته است، خاطرنشان کرد: واکنش مصرف‌کنندگان نسبت به خرید نان فانتزی منفی شده است؛ چرا که قیمت آرد نان‌های حجیم افزایش ۱۰ برابری را تجربه کرده است.

این فعال صنفی با اشاره به الزام یکسان‌ سازی در نرخ آرد نانوایان، گفت: میزان مصرف نان فانتزی در جهان به دلیل پخت سالم و بهداشتی بودن نسبت به دیگر نان‌ها در حال افزایش است این در حالیست که در ایران تصمیمات نادرست در این حوزه میزان مصرف نان فانتزی را کاهشی می‌دهد.


بیشتر بخوانید: نانوایان رغبتی برای پخت نان با کیفیت ندارند


رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم ادامه داد: این ذهنیت در بین برخی مسئولان ایجاد شده است که نان فانتزی را قشر مرفه جامعه خریداری و مصرف می‌کنند. من در مواجهه با این تفکر این پرسش را طرح می‌کنم که آیا ساندویج فلافل خوراک مردم ثروتمند است؟ شواهد و قراین حاکی از این مهم است که مصرف نان حجیم بیشتر در دهک‌های پایین جامعه مرسوم است.

به گفته وی؛ نان‌های باگت، بربری، بروچن و همبرگر از سوی قشر متوسط و ضعیف جامعه مصرف می‌شود.

کرمی با اشاره به ایجاد صنف‌های طولانی در نانوایان سنتی، تصریح کرد: پیش از آزادسازی نرخ آرد صنف و صنعت مردم به راحتی از نانوایان فانتزی خریداری می‌کردند اما بعد از افزایش نرخ این نان ترجیح می‌دهد که در صف نانوایان سنتی بیاستد.

وی با بیان اینکه باوجود نظارت‌ احتمال سرازیر شدن آرد از نانوایان سنتی به نانوایان فانتزی وجود دارد، خاطرنشان کرد: ساختار و تصمیم‌گیری‌ها در این زمینه اشتباه است. حدود ۶۵۰ واحد نان فانتزی کنار نانوایان یارانه‌بگیر مستقر هستند، آیا در این مجموعه‌ها تبادل آرد صورت نمی‌گیرد؟ بدون تردید این اتفاق رخ می‌دهد چراکه تفاوت قیمت یک کیسه آرد ۶۴۰ هزار تومانی با ۳۸ هزار تومان زیاد است از این رو از دولت درخواست داریم که در راستای یکسان‌ سازی نرخ آرد قدم بردارد.

به گزارش ایلنا، این فعال اقتصادی ادامه داد: مسئولان وزارت کشاورزی و اقتصاد بر این باورند که مصوبه آزادسازی نرخ آرد صنف و صنعت اشتباه بود و برای جبران اشتباه می‌خواهند نرخ نان سنتی را آزادسازی کنند. اگر این شرایط ایجاد شود ممکن است که فضا رقابتی شود اما تجربه نشان می‌دهد بعد از مدتی دوباره آرد نانوایان یارانه‌ای می‌شود.

کد خبر 455176

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • ۳۰۰ نفر منابع ارزی صندوق توسعه ملی را گرفتند، پس نمی‌دهند

  ۳۰۰ نفر منابع ارزی صندوق توسعه ملی را گرفتند، پس نمی‌دهند

  رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین با بیان اینکه نباید اموال عمومی به نفع اشخاص خاصی از بین برود،‌ تاکید کرد، حدود ۳۰۰ نفر منابع ارزی صندوق توسعه ملی را گرفته و پس نمی‌دهند، صندوق توسعه ملی باید اسامی بدهکاران را منتشر کند.

 • برای خرید همبرگر در بازار چقدر باید هزینه کرد؟

  برای خرید همبرگر در بازار چقدر باید هزینه کرد؟

  در این خبر به بررسی قیمت انواع همبرگر در بازار پرداختیم.

 • آب دوغ خیار یا آب طلا!

  آب دوغ خیار یا آب طلا!

  ساده‌ترین غذای ایرانی برای یک خانواده ۱۰ نفره بالای ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. این اختلاف نرخ وحشتناک در یک سال ما را برای سال‌های آینده نگران تر می‌کند.

 • کارت نان شایعه است؟

  کارت نان شایعه است؟

  مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه در طرح هوشمندسازی یارانه نان، عملکرد نانوا سنجیده و قابل ارزیابی است، گفت: در این طرح، برای مردم اتفاق ویژه‌ای نخواهد افتاد، یعنی افزایش قیمت نان و محدودیت خرید نان برای مردم نخواهیم داشت.

 • روغن، رکورد گرانی را شکست

  روغن، رکورد گرانی را شکست

  بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به "روغن نباتی جامد" با ٢٤٧,٢ درصد و " روغن مایع " با ٢٣٣.٨ درصد و " پنیر ایرانی پاستوریزه " با ٥٥.٧ درصد بوده است.

 • نان گران شد؟

  نان گران شد؟

  سخنگوی دولت درباره یارانه نان گفت: امروز در سراسر کشور دستگاه‌های خرید نان نصب شده است. تا امروز ۶۰ درصد زیرساخت‌ها آماده شده و گفته می‌شود صرفه‌جویی صورت گرفته است.

 • یارانه معترضان چه زمان قابل برداشت می‌شود؟

  یارانه معترضان چه زمان قابل برداشت می‌شود؟

  بیستم تیر ماه یارانه نقدی واریز می‌شود و علاوه بر ۹ دهک درآمدی جامعه که از دو ماه قبل مشمول یارانه بودند، یارانه جاماندگان هم واریز می‌شود.

 • نانوایان رغبتی برای پخت نان با کیفیت ندارند

  نانوایان رغبتی برای پخت نان با کیفیت ندارند

  رئیس اتحادیه نانوایان سنتی گفت: کاهش کیفیت نان به دلایل زیادی چون آرد، نوع نمک، افزودنی‌ها مجاز و در نهایت ندادن نرخ جدید بستگی دارد وقتی نانوا نتواند هزینه‌های جانبی واحد صنفی خود را تامین کند رغبت چندانی برای پخت نان با کیفیت ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =