کدام کشورها بالاترین نرخ تورم را دارند؟

جهان درگیر ثبت رکوردهای جدید تورمی است و همین مر سبب شده بسیاری از کشورهایی که تا حدی توانسته بودند از پس مهار تورم برآیند، با بازگشت تورم روبرو باشند .

به گزارش صدای بورس، نرخ بالای تورم این روزها دربسیاری از کشورهای جهان گزارش می شود که این رشد سریع قیمت ها تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که به رشد بیشتر تورم ایران در آینده منجر خواهد شد .

پیش از این ایران نیز همواره در فهرست کشورهایی با بالاترین نرخ تورم حضور داشته است . تورم دیرپای ایران، معضل تورم در ایران را از سایر کشورهای متفاوت کرده است .
ایران در شرایط تازه با موج جدیدی از تورم روبرو شده است و تورم خردادما سال ۱۴۰۱ ، رکوردهای تورمی در چند دهه اخیر را شکسته است .
بسیاری از کارشناسان می گویند این تورم بالا ، از تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در ایران است و این تبعات تورمی احتمالا در ماه های دیگر نیز تداوم خواهد یافت.


بیشتر بخوانید: آیا تشدید تورم کالایی باعث گسترش ناآرامی‌های اجتماعی در جهان خواهد شد؟


دلیل افزایش تورم در جهان چیست؟

به دنبال جنگ روسیه و اوکراین، بهای تمام شده برخی کالاها از جمله مواد غذایی در بسیاری از نقاط دنیا افزایشی شده و همین موضوع باعث ثبت رکوردهای جدید تورمی در هفته‌های اخیر بوده است.
با وجود آنکه هنوز بسیاری از کشورها با تورم دو رقمی فاصله دارند اما نرخ‌هایی که در هفته‌های گذشته به ثبت رسیده نشان از آغاز یک موج جدید تورمی در بسیاری از کشورها دارد.

کدام کشورها با برگشت تورم روبرو هستند؟

بر این اساس ترکیه که موج تورمی عجیبی را از چند ماه قبل تجربه می‌کند، به صدر فهرست کشورها با بالاترین تورم رسیده است. بر این اساس نرخ تورم ترکیه حدودا ۷۰ درصد بوده که فاصله‌ای قابل توجه با عدد میانگین oecd که ۹.۲ درصد اعلام شده دارد. پس از ترکیه آرژانتین نیز همچنان با تورمی بالا مواجه است و نرخ تورم در این کشور به ۵۸ درصد رسیده است.
پس از این کشورها ایران با نرخ حدود ۳۵ درصد قرار گرفته که البته این آمار پیش از تورم خرداد ماه اعلام شده است. روسیه با ۱۷، پاکستان با ۱۳، لهستان با ۱۲ و شیلی با ۱۰ درصد در رده‌های بعدی این جدول قرار دارند.
همچنین آمارها نشان می‌دهد که نرخ تورم آمریکا به ۸.۳ و تورم منطقه یورو به ۷.۴ درصد رسیده است.
در این مدت عراق تورمی ۵.۳ درصدی، عربستان سعودی ۲.۳ درصدی و چین ۲.۱ یک درصدی داشته‌اند.
اتاق بازرگانی در آخرین گزارش خود اعلام کرده است تورم ایران در این مدت حدودا ۱۶ برابر عربستان سعودی، ۶.۷ برابر عراق و ۲.۷ برابر پاکستان بوده است. همچنین تورم ترکیه نیز در این مدت حدودا دو برابر ایران اعلام شده است.

کدام کشور اروپایی بالاترین نرخ تورم را دارد؟

از سوی دیگر اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) متوسط نرخ تورم سالانه منتهی به مه ۲۰۲۲ در میان ۱۹ کشور عضو منطقه یورو را ۸.۱ درصد برآورد کرد؛ نرخی بی‌سابقه در ۲۵ سال گذشته که در آوریل گذشته ۷.۴ درصد گزارش شده بود.
مطابق گزارش یورواستات، افزایش ۳۹.۲ درصدی قیمت انرژی بیشترین سهم را در صعود نرخ تورم در منطقه یورو داشته است. پس از انرژی، بالارفتن بهای مواد غذایی، نوشیدنی‌های الکلی و تنباکو به میزان ۷.۵ درصد بیشترین تاثیر را در افزایش نرخ تورم این منطقه طی ماه مه داشته است.
این در حالی است که افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، نوشیدنی‌های الکلی و تنباکو در گزارش تورم سالانه منتهی به آوریل گذشته به ترتیب ۳۷.۵ و ۶.۳ گزارش شده بود.
به گزارش خبرآنلاین، در میان ۱۹ کشور عضو منطقه یورو، پایین‌ترین نرخ تورم در مالت (۵.۶ درصد) و فرانسه (۵.۸ درصد) ثبت شده است. نرخ تورم سالانه این دو کشور در مه سال ۲۰۲۱ به ترتیب ۰.۲ و ۱.۸ درصد بود.

کد خبر 455146

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • حباب سکه ۸۰ هزار تومان کم شد

  حباب سکه ۸۰ هزار تومان کم شد

  نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: با توجه به کاهش ۶۷ دلاری انس جهانی طلا، قیمت انواع سکه و طلا در بازار کاهشی بود و حباب سکه ۸۰ هزار تومان کم شد.

 • در ۵ سال قیمت ملک چه قدر افزایش داشته است ؟

  در ۵ سال قیمت ملک چه قدر افزایش داشته است ؟

  همزمان با اجرایی شدن احکامی در خصوص سرکوب قیمتی اجاره بها و ممنوعیت تخلیه واحدهای مسکونی توسط مستاجران نرخ‌های رهن و اجاره در نقاط مختلف پایتخت سر به فلک کشید و گاها میلیاردی شد.

 • چون نتوانستیم اقتصاد را تقویت کنیم یارانه می‌دهیم

  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص ۵۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه در کشور برای سال جاری خبر داد و گفت: چون نتوانستیم اقتصاد را تقویت کنیم یارانه می‌دهیم.

 •   بسته جدید مستأجران آبی روی آتش حباب مسکن؟

    بسته جدید مستأجران آبی روی آتش حباب مسکن؟

  با توجه به تصویب قانون رعایت ۲۵ درصدی نرخ اجاره و همچنین ارائه بسته جدید دیگری برای مستأجران به نظر می رسد که بازار جا به جایی ها به سمت کاهش التهاب حرکت می کند.

 • انتقاد توئیتری همتی از عملکرد پولی دولت سیزدهم

  انتقاد توئیتری همتی از عملکرد پولی دولت سیزدهم

  پایه پولی ایران ۵.۲ درصد رشد داشته و به رکورد دوازده ماهه رسیده است. این موضوع در حالی رخ داده که رشد ماهانه نقدینگی در ماه قبل منفی شده بود. همین موضوع سبب شد تا همتی در توئیت جدیدی از وضعیت خطر آفرین متغیرهای کلان پرده برداری کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =