کمترین تورم در کدام سال‌ها بود؟

در حالی که براساس گزارش مرکز آمار که دیروز منتشر شده است، رکورد تورم پس از انقلاب شکسته شد و به نام دولت انقلابی ثبت شده است با این حال امروز رئیسی و برخی دیگر از دولتمردان حملات خود به دولت روحانی را تکرار کرده‌اند. به همین خاطر بد نیست مروری کوتاه بر نرخ تورم در دولت روحانی داشته باشم.

به گزارش صدای بورس -در سال ۱۳۹۲ زمانی که روحانی دولت را از احمدی‌نژاد تحویل گرفته بود، روند نرخ تورم افزایشی بود اما با حاکم شدن عقلانیت و دیپلماسی فعال دولت در عرصه سیاست خارجی و رویکرد تعامل و گفتگو با جهان، کاهش تورم نیز آغاز شد.

از ویژگی‌های دوران روحانی، روند کاهشی نرخ تورم در چهار سال اول به صورت مستمر و تک‌رقمی‌ماندن نرخ تورم در دو سال ۹۵ و ۹۶ به طور پیاپی است. روند کاهشی مستمر نرخ تورم از ۳۲.۱ درصد به ۸.۱ درصد طی ۵ سال اول این دوره را می‌توان ناشی از ثبات نسبی قیمت ارز طی سال‌های مذکور دانست.

همچنین در دوره روحانی بالاترین کاهش تورم هشت ماه ابتدایی آغاز بکار دولت‌ها رقم خورد. به این صورت که تورم نقطه‌ای مرداد ۱۳۹۲ که ۳۹.۴ درصد ثبت شده بود به تورم نقطه‌ای ۱۷.۴ درصدی فروردین سال بعد آن کاهش یافت که ۲۲ درصد کمتر شد.

نگاهی به تورم در دولت روحانی؛ کمترین تورم در کدام سالها بود؟


بیشتر بخوانید :

نرخ تورم خرداد با دهک‌های درآمدی چه کرد؟


دوره کمترین تورم مربوط به دولت یازدهم طی سال‌های۱۳۹۶- ۱۳۹۲ بوده است.

دوره کمترین تورم در دولت روحانی، مربوط به زمانی بود که مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام در جریان بود. در این دوره، مردم امید به گشایش اقتصادی و حل مشکلات معیشتی خود داشتند. طی چندین سال نیز اقتصاد کشور در سایه ثبات و آرامش سیاسی داخلی و تعامل با جهان همراه با حفظ منافع ملی رونق گرفته بود و امید مردم به داشتن رفاه اقتصادی و آینده‌ای روشن نیز بیشتر شده بود.

به گزارش آفتاب‌نیوز، اما پس از خروج یکجانبه دولت ترامپ از برجام و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران و با جهش حدود شش برابری نرخ ارز، تورم نیز روند صعودی داشته که این نشان از تاثیر تحولات سیاسی به خصوص سیاست خارجی بر اقتصاد کشور دارد.

کد خبر 454130

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =