تورم بی‌سابقه خرداد پس از اصلاح قیمت ها

با توجه به پایان یافتن طرح اصلاح قیمت‌ها، انتظار می‌رود شاخص‌های تورمی به محدوده ماه‌های قبل بازگردد. تداوم کنترل تراز مالی دولت و محدود شدن رشد شاخص‌های پولی، بازگشت تورم به مسیر نزولی را تضمین می‌کند.

به گزارش صدای بورس، گزارش تورم خرداد ماه مرکز آمار به تازگی منتشر شد. با توجه به اجرای طرح جایگزین شدن یارانه مستقیم به مردم به جای تخصیص یارانه ارزی ۴۲۰۰ به کالاها، گزارش تورم خرداد متفاوت از ماه‌های قبل بود. در این گزارش اثر اصلاح قیمت کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی (گندم، خوراک دام، لبنیات و روغن) به طور کامل منعکس شده است.

خوراکی ۲۵ و غیرخوراکی ۴ درصد؛ تورم سرایت نکرد

نکته ای که بیش از همه در گزارش تورم خرداد ماه مرکز آمار خودنمایی می‌کند، رشد تورم ماهانه خرداد خصوصا در بخش اقلام خوراکی است. بر اساس این گزارش تورم ماهانه خوراکی‌ها که اصلاح قیمت‌ها در این بخش اجرا شد به ۲۵.۴ درصد رسید. این در حالی است که تورم اقلام غیرخوراکی و خدمات ۴.۴ درصد بوده است. در مجموع تورم ماهانه کل در خرداد ماه به ۱۲.۲ درصد رسید.

پایان خرداد تورمی و بازگشت ناگزیر تورم به مدار نزولی

همچنین نرخ تورم نقطه ای خوراکی از ۴۹.۴ درصد به ۸۱.۶ درصد افزایش یافت. در دسته غیرخوراکی‌ها و خدمات این شاخص از ۳۴ درصد در اردیبهشت به ۳۶.۸ درصد در خرداد رسید. در نهایت تورم نقطه ای کل از ۳۹.۳ درصد به ۵۲.۵ درصد در خرداد ماه افزایش یافت.

در مجموع تورم سالانه که میانگین تورم نقطه به نقطه ۱۲ ماه اخیر است برای گروه خوراکی از ۴۹.۲ درصد در اردیبهشت به ۵۱.۶ درصد در خرداد افزایش یافت. در مقابل اما تورم سالانه گروه غیرخوراکی و خدمات مسیری نزولی به خود گرفت و از ۳۳.۳ درصد در اردیبهشت به ۳۳.۲ درصد در خرداد کاهش یافت.


بیشتر بخوانید: کمترین تورم در کدام سال‌ها بود؟


حمایت دولت از قدرت خرید مردم با پرداخت یارانه

دولت سیزدهم پیش از شروع به کار و در ایام انتخابات هم وعده اصلاح یارانه ارزی ۴۲۰۰ تومانی را داده بود و قصد آن را داشت که در همان سال قبل این وعده را عملی کند. با این حال به دلیل برخی ملاحظات اجرایی، اصلاح یارانه ارزی به بهار امسال موکول شد. در نهایت با اصلاح قیمت کالاهای مشمول ارز ترجیحی، منابع حاصل از آن به شکل مستقیم به حساب مردم واریز شد تا قدرت خرید مردم در اثر این افزایش قیمت‌ها کاسته نشود.

رشد قیمت کالاهای مشمول ارز ترجیحی پس از اجرای طرح، همان موضوعی بود که دولت سیزدهم برای خنثی کردن اثر منفی آن بر قدرت خرید مردم، اقدام به واریز یارانه ۴۰۰ هزار تومانی برای سه دهک پایین و ۳۰۰ هزار تومانی برای شش دهک بعدی کرد. در واقع دولت سیزدهم به جای تداوم سیاست پوپولیستی دولت قبل در سرکوب قیمت و هدر دادن ذخایر ارزی کشور، اقدام به واقعی سازی قیمت‌ها و همچنین جبران اثر رشد قیمت با پرداخت یارانه مستقیم به مردم کرد. تجربه ای که در ابتدای دهه ۹۰ اجرا شد و عادلانه تر شدن یارانه، کاهش بی سابقه فاصله طبقاتی و کاهش چشمگیر قاچاق از جمله دستاوردهای آن بود.

کاهش ناگزیر تورم پس از افزایش مقطعی در خرداد

به گزارش ایرنا، با توجه به پایان یافتن طرح اصلاح قیمت‌ها، انتظار می‌رود شاخص‌های تورمی همچون ماه‌های قبل به محدوده ماه‌های قبل بازگردد. از سوی دیگر با توجه به سیاست مسئولان سازمان برنامه و بودجه در کنترل شدید تراز مالی دولت، مسئله رشد تورم از ناحیه کسری بودجه عملا برطرف شده است. از سوی دیگر با کاهش سرعت رشد شاخص‌های پولی، انتظار افت تورم از این ناحیه هم وجود دارد. هرچند در این میان رشد تورم جهانی ناشی از تبعات جنگ اوکراین، کار دولت در مقابله با تورم را تا حدودی سخت می‌کند.

کد خبر 454146

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • کمترین تورم در کدام سال‌ها بود؟

  کمترین تورم در کدام سال‌ها بود؟

  در حالی که براساس گزارش مرکز آمار که دیروز منتشر شده است، رکورد تورم پس از انقلاب شکسته شد و به نام دولت انقلابی ثبت شده است با این حال امروز رئیسی و برخی دیگر از دولتمردان حملات خود به دولت روحانی را تکرار کرده‌اند. به همین خاطر بد نیست مروری کوتاه بر نرخ تورم در دولت روحانی داشته باشم.

 • خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی منفی شد

  خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی منفی شد

  دولت برای کنترل تورم اصلاحاتی را شروع کرده و استقراض از بانک مرکزی را به‌ تدریج کاهش داده به طوری که خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی منفی شده است.

 •  رکورد تورم ماهانه شکست / سیاستگذار چه باید کند؟ چهار سوال، چهار پاسخ

   رکورد تورم ماهانه شکست / سیاستگذار چه باید کند؟ چهار سوال، چهار پاسخ

   گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه خرداد سال جاری با ثبت رقم ۲/ ۱۲درصد به بیشترین میزان از ابتدای انتشار آن رسیده است. این نهاد، به شکل رسمی آمار تورم ماهانه را از ابتدای دهه۸۰ ارائه کرده است.

 • نرخ تورم خرداد با دهک‌های درآمدی چه کرد؟

  نرخ تورم خرداد با دهک‌های درآمدی چه کرد؟

  تازه‌ترین گزارش مرکزآمار ایران در رابطه با شاخص قیمت مصرف کننده خرداد ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که بهای تمام شده کالا و خدمات در مسیری افزایشی قرار دارد و در این میان اقلام خوراکی و آشامیدنی بیشترین نرخ تورم را دارند.

 • ادعای عجیب سخنگوی دولت درباره وضعیت اقتصادی؛ تورم رو به کاهش است

  ادعای عجیب سخنگوی دولت درباره وضعیت اقتصادی؛ تورم رو به کاهش است

  سخنگوی دولت با بیان اینکه قطعا با اجرای طرح اصلاح اقتصادی بخشی از تورم سالانه کاهش می یابد ، گفت: دولت طرح اصلاح اقتصادی را برای کاهش تورم اجرا کرد تا امیدوار باشیم در بلندمدت بخشی از تورم کاهش یابد.

 • ترفندی که از کودکان کار به سالمندان نیازمند رسید

  ترفندی که از کودکان کار به سالمندان نیازمند رسید

  در گذشته کودکان کار از مردم درخواست می‌کردند برایشان از سوپر مارکت کیک و شیر و بیسکوییت بخرند، اما حالا هم نوع درخواست‌ها تغییر کرده است، هم سن و سال‌ها، زنان و مردان مسن درخواست‌هایشان را مطرح می‌کنند و روغن و تن ماهی و ماکارونی می‌خرند.

 • نماینده مجلس: حذف ارز ترجیحی کار دولت بود نه مجلس!

  نماینده مجلس: حذف ارز ترجیحی کار دولت بود نه مجلس!

  احمد نادری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به اظهارات میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد حذف ارز ترجیحی واکنش نشان داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =