روند نزولی انباشت ثروت در سال ۱۴۰۰

رشد انباشت سرمایه ناخالص در سال های ۹۷ و ۹۸ به شدت منفی بوده، پس این برهه زمانی علی رغم اینکه این شاخص در دو سال اخیر روندی مثبت داشته، برای بار دیگر انباشت سرمایه در زمستان ۱۴۰۰ منفی شده است.

به گزارش صدای بورس، بنا به داده های منتشر شده از مرکز آمار ایران از تولید ناخالص حقیقی ایران در ۱۴۰۰، رشد انباشت سرمایه ناخالص در سال گذشته ۳.۹ درصد برآورد شده این در حالیست که این شاخص در سال ۹۹ حدود ۳.۷ درصد بوده است. همچنین رشد انباشت سرمایه در کشور در سال های ۹۷ و ۹۸ منفی به ثبت رسیده بوده به عبارت دیگر در دو سال پس از شروع دور جدید تحریم ها و خروج آمریکا از برجام رشد سرمایه گذاری ناخالص در اقتصاد کشور حدود منفی ۱۸ درصد بوده است (در هر دو سال ۹۷ و ۹۸). با وجود اینکه در دو سال اخیر رشد انباشت سرمایه ناخالص در کشور مثبت بوده، آمارها نشان می‌دهد هنوز رقم حجم انباشت سرمایه فصلی با وجود چند فصل رشد مثبت، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان پایین تر از فصول سال ۹۶ است.

اما بررسی این شاخص در بازه زمانی فصلی نشان می‌دهد در سال گذشته روند سرمایه گذاری نزولی بوده و از بالغ بر ۱۱ درصد در بهار ۱۴۰۰ به پایین تر صفر درصد در زمستان همین سال رسیده است.

لازم به ذکر است که گزارش های مرکز آمار حاکی از این مورد است که رشد انباشت سرمایه ناخالص در سال گذشته مثبت بوده، این در حالیست که همین شاخص از سوی بانک مرکزی صفر درصد برآورد شده است. به بیان ساده تر بر خلاف مرکز آمار که سرمایه گذاری ناخلص را در سال گذشته مثبت اعلام کرده، بانک مرکزی عنوان کرده هیچ انباشت سرمایه ناخالصی در ۱۴۰۰ در اقتصاد ایران رخ نداده است. همچنین بر اساس اعلام‌های رسمی انباشت سرمایه خالص (از سرمایه گذاری ناخلص استهلاک کم شده) منفی به ثبت رسیده و سرمایه گذاری صورت گرفته در کشور حتی توان جبران استهلاک صورت گرفته را هم نداشته است. از همین رو این رخداد به عنوان زنگ هشداری برای رشد اقتصادی کشور در سال های آتی تلقی می‌شود.

رشد سرمایه گذاری منفی شد

حجم حقیقی انباشت سرمایه ناخلص در اقتصاد ایران در سال گذشته، بالغ بر ۹۹ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است، بر این اساس سهم سرمایه از کل حجم کیک اقتصاد کشور در ۱۴۰۰ حدود ۱۳.۱ درصد برآورد می شود. محاسبات نشان می‌دهد این سهم در سال گذشته نسبت به سال ۹۹ کمی کاهش داشته است.

پائین ترین رشد انباشت سرمایه ناخالص در بازه زمانی فصلی در انتهای سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ رخ داده به گونه‌ای که این رشد در بهار ۹۸ حدود منفی ۲۴ درصد به ثبت رسیده است. به بیان ساده‌تر انباشت سرمایه صورت گرفته در بهار ۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل خود نزدیک به یک چهارم کمتر شده است. این روند رشد منفی تا ابتدای سال ۹۹ نیز ادامه یافت اما از شدت منفی بودن رشد آن کاسته شد و رشد انباشت سرمایه در بهار ۹۹ به منفی ۸ درصد رسید.

نوسان انباشت سرمایه در ۲ سال اخیر

از تابستان ۹۹ روند رشد مثبت در سرمایه گذاری ناخالص آغاز شد و در این فصل رشد مثبت ۲.۳ درصد به ثبت رسید. این روند مثبت ادامه یافت تا جایی که در زمستان به بالای ۱۳ درصد نیز رسید. تحلیل ها نشان می دهد به ثبت رسیدن این اعداد رشد برای انباشت سرمایه در سال ۹۹ عمدتا به علت کاهش شدید این شاخص در سال های ۹۷ و ۹۸ بوده، چراکه حجم سرمایه گذاری حقیقی صورت گرفته در زمستان ۹۹ با وجود رشد ۱۳ درصدی باز هم نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان نسبت سرمایه گذاری انجام شده در زمستان ۹۶ پایین تر است.

به گزارش اکوایران، پس از اینکه نرخ رشد در زمستان ۹۹ به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسید، با شروع سال ۱۴۰۰ این شاخص روندی نزولی به خود گرفت. البته در بهار سال گذشته هنوز رقم رشد سرمایه گذاری بالا و حدود ۱۱ درصد بوده است اما از تابستان به شدت کاهش یافت به حدود ۲ درصد رسید، این روند نزولی تا جایی ادامه پیدا کرد که در زمستان ۱۴۰۰ به منفی ۰.۶ درصد رسید. این تنها رشد انباشت سرمایه منفی فصلی در ۷ فصل گذشته اقتصاد ایران است.

کد خبر 457995

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =