حقوق بازنشستگان چه تغییری می‌کند؟

​​​​​​به دلایلی که هنوز معلوم نیست دولت از ابلاغ مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خودداری می‌کند. با این حال نقل قول‌ها از افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما هیچ کدام از این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مرداد نیست.

به گزارش صدای بورس - هنوز از ابلاغ مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبری نیست، هرچند نقل قول‌ها حکایت از افزایش ۳۸ درصدی مستمری غیرحداقلی بگیران بدون رقم ثابت ۵۱۵ هزار تومان در ماه دارد.

با این وضعیت نحوه محاسبه حقوق مردادماه بیش از ۱٫۶ میلیون بازنشسته سایر سطوح بگیر سازمان تامین اجتماعی چگونه خواهد بود؟

طبق روال سازمان تامین اجتماعی از بیستم هرماه آغاز به پرداخت مستمری بازنشستگان خواهد کرد و همیشه چند روز جلوتر از این اتفاق فیش مستمری ماه جدید برای بازنشستگان صادر می‌شود.

در حال حاضر کمتر از یک هفته تا آغاز موعد پرداخت مستمری مرداد باقی مانده است، بررسی تجارت‌نیوز حاکی از آن است که فیش حقوق این ماه براساس احکام قبلی صادر شده است و این یعنی هنوز خبری از افزایش حقوق بازنشستگان نیست.

برابر قانون، هرگونه افزایش یا کاهش مبلغ حقوق بازنشستگان نیازمند ابلاغ رسمی دولت است، براساس این ابلاغ است که احکام حقوق بازنشستگی فرد به فرد مستمری بگیران برای مدت یک سال تغییر و در نتیجه حقوق بازنشستگی افزایش پیدا می‌کند.

حقوق مرداد چه خواهد شد؟
درست است که تا به اینجا همه نقل قول‌ها از پیروزی بازنشستگان معترض حکایت دارد اما مادامی که دولت مصوبه جدید را ابلاغ نکند، خبری از افزایش حقوق نیست.

علاوه براین مصوبه قبلی نیز به دلیل معیوب بودن از سوی مجلس باطل اعلام شده است و این یعنی حتی ادامه افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان برای ماه مرداد با اشکال قانونی روبرو خواهد بود.


بیشتر بخوانید:حقوق بازنشستگان بالاخره زیاد شد؟


این سردرگمی می‌تواند به معنای رجعت احتمالی سازمان تامین اجتماعی به مصوبه‌ای باشد که در سال ۱۴۰۰ برای افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تعیین شده بود. این اتفاق به کاهش موقت و مقطعی مستمری‌ها منجر می‌شود.

هرچند این احتمال هم وجود دارد که سازمان تامین اجتماعی با اغماض و ارفاق همچنان حقوق بازنشستگان معترض را بر مبنای مصوبه ابطال شده به صورت علی الحسباب پرداخت کند تا بعد از تصویب و ابلاغ مصوبه جدید، تکلیف مابه التفاوت ماه‌های معوقه روشن شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،قطع مسلم اگر ملاک اجرای روال قانونی باشد، تعلل دولت برای ابلاغ مصوبه جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، بیش از این نمی‌تواند به درازا بکشد.

فارغ از اینکه اداره وزارت رفاه به دست سرپرست یا وزیر، از قانون همه اشخاصی که جلوی تغییر مصوبه معیوب دولت را گرفته‌اند قابل تعقیب و مجازات هستند اما معلوم نمی‌کند که این تاخیر نهایتا چقدر ادامه خواهد داشت؟

کد خبر 456933

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بازنشسته بدبخت و بیچاره IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۵
  0 0
  با توجه به قسمت آخر مقاله پس چرا رئیس محترم مجلس، از لغو و ابطال مصوبه ی ۱۰ درصد دولت با توجه به اتمام فرجه قانونی و بی اعتنایی دولت به پذیرش قانونی و اعلام مصوبه ی شورای عالی کار، شاکی نشده و از امضاء و جایگاه قانونی خود در بازگشت دولت به مواد قانون اساسی... به دستگاه محترم قضایی دفاع نمی کند و بازنشسته رها شده و بلاتکلیف باقی مانده است!؟ مگر نه اینکه نقش نظارتی اجرای قوانین را نیز دارد تا حریم قانون همواره مقدس شُمرده شود!؟و از دستبرد سلیقه ای دولت ها مصون بماند !؟ ...
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۵
  0 0
  دولتی که دلخوش ۵۱۵ هزارتومان هست بااینا شمانمیتونید کشور و مملکت روبراه کنید .اینکاره نیستید .اون کسی که ازاین کارا میکنه خودش بالا ۱۰۰میلیون میگیره .اینا اومدن مثلا اقتصاد درست کنن .تاریخ شمارابه یاد خواهد داشت بااین ذات و فکر. .
 • سع IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۵
  0 0
  جه مملکت باحالی داریم مجلس به دولت میگه قانون رو اجرا کن اما دولت مجلس رو حساب نمیکنه. داستان حقوق بازنشسته هاست .حالا اگه مالیات بود درجا قانون رو اجرا میکردن و میگرفتن
 • جبرییل باقی نژاد ایرانی IR ۰۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 0
  دولت نه قانون ونه مجلس را ارجی نمی گذارد وقتی دولت اینگونه باشد نمی توان انتظاری بیش از این داشته باشیم