۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
امار بیکاری زنان بالا رفت

اقتصاد نیوز نوشت:از نزدیک به ۲۶ میلیون جمعیت فعال اقتصاد کشور که در بهار ۱۴۰۱ تمایل به کار کردن داشته اند، نزدیک به ۱۷ درصد از این تعداد سهم زنان است که نشان دهند نقش کمرنگ زنان در بازار کار ایران است.

به گزارش صدای بورس، وضعیت در سهم زنان از تعداد بیکاران و شاغلین کل بدتر نیز است به گونه ای تنها حدود ۱۵ درصد شاغلین کشور را زنان تشکیل می دهند. این امر نشان دهنده وضعیت نامناسب زنان در بازار کار کشور است.

آمار چنین نشان می‌دهد نقش آفرینی زنان در بخش خدمات نسبت سایر بخش ار همه بیشتر و در بخش صنعت از همه کمتر است. در این گزارش به بررسی سهم زنان و مردان از تعداد شاغلین بخش های اقتصادی و دیگر شاخص های بازار کار اقتصاد ایران در بهار سال جاری پرداخته شده است.


بیشتر بخوانید: نرخ بیکاری همچنان تک رقمی ماند


کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در ۱۴۰۱

نرخ مشارکت اقتصادی از ۴۱.۴ درصد در سال بهار سال گذشته به ۴۰.۹ درصد در بهار سال جاری رسیده است. بر این اساس جمعیت فعال اقتصادی کشور در نخستین فصل امسال ۲۵ میلیون و ۹۷۷ هزار نفر بوده است، به بیان ساده تر نزدیک به ۲۶ میلیون نفر در فصل گذشته متقاضی کار کردن بوده اند(چه بیکار چه شاغل). از این جمعیت ۸۳.۱ درصد سهم آقایان بوده که نسبت بهار سال گذشته کمی کاهش را تجربه کرده است. همچنین سهم زنان نیز ۱۶.۹ درصد برآورد می شود که به تبع کاهش سهم مردان، سهم زنان از جمعیت فعال اقتصادی در سال جاری بالاتر رفته است. با توجه به اینکه حدود ۶۰ درصد از بانوان در بخش خدمات مشغول به کار هستند، از همین رو بخش خدمات برای بانوان بسیار حائز اهمیت است. پیش بینی می شود با بهبود وضعیت کرونا نسبت سال قبل و رونق بخش خدمات، زنان هم متقاضی ورود بازار کار شده باشند.

سهم ۳۰ درصدی زنان از تعداد بیکاران

نرخ بیکاری در بهار سال گذشته ۸.۸ درصد به ثبت رسیده است، اکنون این نرخ در بهار سال جاری ۹.۲ درصد برآورد شده است. بر اساس اقتصاد کلان، افزایش نرخ بیکاری همزمان با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی به معنی بدتر شدن وضعیت بازار کار است، به عبارت دیگر با وجود اینکه متقاضی پیدا کردن شغل کاهش یافته، درصد بیکاران هم افزایش پیدا کرده است. کل جمعیت بیکار کشور در ۲.۴ میلیون نفر برآورد شده که نسبت به سال قبل بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر افزایش داشته است.

از کل تعداد بیکاران کشور در بهار سال جاری ۷۰.۵ درصد سهم مردان ۲۹.۵ درصد سهم بانوان است. با توجه به اینکه سهم بانوان از بیکاران نسبت به سهم بانوان از جمعیت فعال اقتصادی بیشتر است، می توان گفت که آقایان نسبت به زنان در بازار کار از وضعیت بهتری برخوردار هستند. این گزاره را بالاتر بودن نرخ بیکاری در زنان نسبت به آقایان نیز تأیید می کند، نرخ بیکاری در زنان بالغ بر ۸ درصد بالاتر از نرخ بیکاری در مردان است.

photo_2022-07-26_12-17-18

سهم زنان و مردان از تعداد شاغلین کل

تعداد کل شاغلین در اقتصاد ایران در بهار سال جاری ۲۳ میلیون و ۵۷۷ هزار نفر برآورد شده است که نسبت بهار سال گذشته بالغ بر ۹۸ هزار نفر کاهش داشته است. همین امر باعث شده تا نسبت تعداد شاغلین به کل جمعیت حاضر در سن کار از ۳۷.۷ درصد به ۳۷.۱ درصد برسد. به بیان ساده تر تنها کمی بیشتر از یک سوم کسانی که در سن کار قرار دارند شاغل هستند. از کل جمعیت شاغل کشور ۸۴.۴ درصد سهم آقایان و ۱۵.۶ درصد سهم بانوان است. تعداد زنان بیکار در بهار امسال بالغ بر ۷۰۸ هزار نفر برآورد شده که نسبت به سال گذشته ۳۸ هزار نفر افزایش داشته است.

سهم بالای مردان در بخش صنعت

کل تعداد شاغلین بخش صنعت در بهار سال جاری ۷.۷ میلیون نفر برآورد شده است. پس از بخش خدمات از نظر اهمیت اشتغال زایی، بخش صنعت قرار دارد به گونه ای که نزدیک به ۳۲.۷ درصد از جمعیت شاغل کشور در صنعت مشغول به کار هستند. از کل تعداد شاغلین این بخش ۸۸.۹ درصد سهم مردان و ۱۱.۱ درصد از شاغلین این بخش نیز سهم زنان است. با توجه به ماهیت بخش صنعت، در میان سه بخش اصلی اقتصاد، بیشترین سهم مردان از افراد شاغل در همین گروه رقم خورده است. کل جمعیت مرد حاضر در این بخش در بهار سال جاری ۶ میلیون و ۸۵۴ هزار نفر برآورد شده است، به طبع تعداد زنان شاغل در این بخش نیز ۸۵۷ هزار نفر خواهد بود.

نقش پر رنگ‌تر زنان در بخش خدمات

سهم زنان از کل تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار سال ۱۴۰۱ حدود ۱۸.۴ درصد برآورد شده، در میان سه بخش خدمات، کشاورزی و صنعت این بیشتر سهم بانوان از تعداد شاغلین است. همین گونه که در سطور بالاتر نیز گفته شد، بخش خدمات در اشتغال بانوان نیز اثر بالایی دارد به گونه ای بیش از ۶۰ درصد بانوان شاغل در این بخش مشغول هستند. کل تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار امسال ۱۲ میلیون و ۷۸ هزار نفر بوده است. لازم به ذکر است از نظر اشتغال زایی بخش خدمات مهم ترین بخش است، حدودی نیمی از شاغلین کل در این بخش کار می کنند. همچنین رشد مناسب اقتصادی رقم خورده در گروه خدمات باعث شده تا حدود نیم میلیون نفر به تعداد شاغلین بخش در بهار امسال نسبت به بهار ۱۴۰۰ افزوده شده است.

وضعیت اشتغال زنان و مردان در کشاورزی

همچنین بررسی ها نشان می دهد از ۳ میلیون و ۷۸۲ هزار نفر شاغل در بخش کشاورزی حدود ۱۶.۱ درصد سهم بانوان و ۸۳.۹ درصد نیز سهم آقایان است. رشد اقتصادی منفی بخش کشاورزی در سال گذشته باعث شده تا وضعیت اشتغال در این بخش چندان مناسبت نباشد. کاهش ۴۶۷ هزار نفری تعداد شاغلین در بخش کشاورزی در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته نشان می دهد این بخش در سال جاری نیز چندان اوضاع مناسبی نداشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نظر می رسد تعداد افراد بیکار شده در بخش کشاورزی بشتر جذب بخش خدمات شده اند. چنانچه بخش خدمات وارد رونق پسا کرونایی نمی شد، احتمالا شاهد افزایش چشمگیر نرخ بیکاری در بهار امسال می بودیم.

photo_2022-07-26_12-17-18 (2)

کد خبر 456455

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • نفت؛ ویژگی مشترک اقتصاد ایران و قزاقستان

  نفت؛ ویژگی مشترک اقتصاد ایران و قزاقستان

  برخی از کارشناسان معتقدند که دولت آقای روحانی برخلاف استراتژی حال کشور، مهمترین توان و منابع دیپلماتیک کشور را برای توسعه روابط با کشورهای اروپایی و به سرانجام رساندن برجام به‌کار گرفتند که در نهایت به استراتژی حال کشور، نتیجه را باختند؛ اما در حال حاضر به نظر می رسد، دولت آیت الله رئیسی با درک اهمیت استراتژیک همسایگان ایران، قدم در مسیر روابط بیشتر با این همسایگان نهاده، که آرزو این است تا آورده‌های بسیار خوبی نصیب کشور کند.

 • درک وارونه از ریسک در بورس تهران

  درک وارونه از ریسک در بورس تهران

   بورس شرایط ‌ویژه‌ای را سپری می‌کند.

 • بئاتریس وب؛ بارونس پسفیلد

  بئاتریس وب؛ بارونس پسفیلد

  زندگی مارتا بئاتریس وب مشهور به بارونس یا بانو «پسفیلد»، جامعه‌شناس، اقتصاددان، فعال اجتماعی، مورخ بازار کار و مصلح اجتماعی انگلیسی.

 • جبران خسارت کشاورزان در مناطق سیل‌زده

  جبران خسارت کشاورزان در مناطق سیل‌زده

  وزیر جهاد کشاورزی دستور بسیج تمامی امکانات وزارت جهاد کشاورزی برای جبران خسارات کشاورزان و مدیریت بحران در مناطق سیل‌زده و آسیب دیده را صادر کرد.

 • توصیه کارشناسی به دولت/ تصمیم عجولانه ممنوع!

  توصیه کارشناسی به دولت/ تصمیم عجولانه ممنوع!

  طرح بازتوزیع بنزین به افراد به جای خودرو و نتایج اجرای پایلوت آن روی میز رئیس جمهوری است و بنابر تأکید وزیر اقتصاد، حتی اگر این طرح در دستور کار قرار گیرد نیز، امسال افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت.

 • تاثیر وضعیت اقتصادی بر افزایش سرقت

  تاثیر وضعیت اقتصادی بر افزایش سرقت

  وحید شقاقی درباره رابطه متغیرهای اقتصادی و معیشتی بر افزایش سرقت و زورگیری در کشور، بیان کرد: «واقعیت این است که موضوعی تحت عنوان «اقتصاد جرم» در ادبیات اقتصادی وجود دارد و سالیان سال است که در حوزه اقتصاد جرم مطالعلات متعددی صورت می‌گیرد.

 • سه داروی جدید کرونا را بشناسید

  سه داروی جدید کرونا را بشناسید

  بر اساس مطالعه‌ای که روز پنجشنبه در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، سه داروی ضد کرونا که در ژاپن تجویز می‌شوند، از جمله مولنوپیراویر، ممکن است در برابر واریانت فرعی Omicron BA.۵ مؤثر باشند.

 • احتمال کم یاب شدن گوشی های موبایل

  احتمال کم یاب شدن گوشی های موبایل

  دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: از خرداد ماه برای واردات موبایل تخصیص ارزی انجام نشده از این رو نگران تنظیم و تامین بازار در شهریور و مهر هستیم.

 • رئیسی به رعایت اصول بهداشتی در عزاداری ها تاکید کرد

  رئیسی به رعایت اصول بهداشتی در عزاداری ها تاکید کرد

  رییسی: لذا لازم است مراکز واکسیناسیون حتی در روزهای تعطیل پیش رو فعال باشند، تا بتوانند به مردم عزادار نیز خدمت رسانی کنند.

 • مشکل جاماندگان و معترضان یارانه جدید حل نشد

  مشکل جاماندگان و معترضان یارانه جدید حل نشد

  انتظار می‌رفت در تیر مشکل معترضان و جاماندگان یارانه جدید برای همیشه برطرف شود اما با گذشت نزدیک به دو هفته از واریز یارانه این ماه هنوز مشکلات وجود دارند. این درحالی است که این روزها، هرلحظه ممکن است خبر واریز معوقات یارانه جاماندگان و معترضان از سوی سازمان هدفمندی یارانه اعلام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =