حال زعفران ایرانی خوب می‌شود؟

زعفرانکاران، فروشندگان و صادرکنندگان واقعی زعفران تصمیم گرفته اند با اتحاد و حمایت‌های دولت و مجلس، تعیین کننده قیمت جهانی زعفران باشند.

به گزارش صدای بورس، زعفران ایران حال خوبی ندارد، کاهش تولید، نوسان شدید قیمت و حاشیه‌های بسیار، مدتهاست که موجب آشفتگی بازار زعفران شده است.کاهش کشت زعفران در هر هکتار باعث افزایش هزینه‌های تمام شده تولید و کم‌فروغ شدن بسیاری از مزارع تولید این محصول می‌شود و از طرفی نبود برنامه‌ریزی منسجم و اصولی برای بسته‌بندی و فرآوری مناسب، خام فروشی و فروش فله‌ای محصول زعفران باعث شده سود زعفران به‌جای اینکه به جیب کشاورزان برود، نصیب عده‌ای دیگر شود که دراین‌بین نقش واسطه‌گران و دلالان و به قول نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی نقش مافیای طلای سرخ در منفعت‌طلبی بیشتر، به‌وضوح قابل‌مشاهده است.

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: قیمت زعفران در کشورهای همسایه ایران، از جمله امارات و ترکیه و همچنین کشورهای اروپایی اختلاف فاحشی با قیمت آن در ایران دارد و هر کیلو زعفران در این بازارها از حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار دلار به فروش می‌رسد.وی افزود: در چند سال گذشته قیمت

زعفران در ایران به حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار رسید و علیرغم افزایش قیمت دلار، این افزایش قیمت روی قیمت زعفران ایران تاثیری نگذاشت.زنگنه با بیان اینکه عدم این افزایش قیمت چند دلیل عمده دارد افزود: باتوجه به اینکه هزینه‌های کشاورزان به ریال است و اکثرا هم بصورت خانوادگی نسبت به کشت آن اقدام می‌کنند برآورد درستی از افزایش واقعی هزینه‌های تولید ندارند و از طرفی اطلاعاتی نسبت به ارزش دلاری محصول خود نیز ندارند و دچار توهم پولی شده و از این رو با هر پیشنهاد قیمتی نسبت به فروش محصول خود اقدام می‌کنند.
وی ادامه داد: دلیل بعدی وجود واسطه‌هایی هست که بین کشاورز و تولید کننده با صادر کننده زعفران و مصرف کننده نهایی آن در خارج از کشور وجود دارد. نفع این واسطه‌ها در کاهش قیمت خرید از کشاورز و افزایش دامنه سود خود است لذا سعی می‌کنند تا قیمت را سرکوب نمایند. از این افراد به عنوان مافیای زعفران نام برده می‌شود.
نماینده مردم تربت حیدریه افزود: این مافیا با توجه به اینکه ۸۵ درصد از محصول تولیدی صادر می‌شود و مقدار کمی از آن به مصارف داخلی می‌رسد با در اختیار داشتن بازار خارجی، نقش مهمی در تعیین قیمت زعفران دارند و به دلیل سودهای نجومی که از اختلاف قیمت زعفران ایران با بازارهای جهانی می‌برند مانع افزایش قیمت زعفران می‌شوند.
زنگنه با اشاره به راهبرد مافیای زعفران در سال جدید زراعی گفت؛ این افراد سود جو قرار گذاشتند تا با مصاحبه‌های متعدد چنین وانمود نمایند که صادرات به شدت کاهش یافته و بازار زعفران از دست رفته است و با ترساندن کشاورزان محصول آنان را به قیمت پایین خریداری نمایند. این در حالی است که همین مافیا با قاچاق زعفران، تلاش می‌کنند تا میزان رسمی صادرات را کاهش دهند. نخریدن زعفران از بورس و سرکوب بازار از دیگر سیاست‌های این قشر در سال زراعی آتی است.این‌نماینده مجلس در عین حال بیان کرد: دلیل بعدی به سیاست‌های اشتباهی برمی گردد که از سوی دولت‌های گذشته اعمال شده است.


بیشتربخوانید:طلای سرخ در دست دلالان


نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه از سال گذشته با تلاش مجلس برای ورود بازیگران جدید به عرصه بازار زعفران، از جمله بازار سرمایه و همچنین سبد گردان‌ها و همچنین طراحی ابزار جدید مثل اختیار خرید و فروش در بازار بورس کالا برای گواهی سپرده و گواهی آتی، عملا قیمت زعفران رشد خوبی داشته است و حتی بازار به یک ثبات قیمت نسبی رسیده است.
در حال حاضر قیمت زعفران نگین حدود ۴۲ میلیون تومان در بورس کالا است.
زنگنه اضافه کرد: در سال زراعی جدید به دلیل بالارفتن قیمت‌ها وهمچنین افزایش هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت محصول در ایران و اختلاف قیمت فاحش آن با بازارهای جهانی باید تلاش شود که قیمت آن افزایش پیدا کند و چیزی در حدود ۲۰۰۰ دلار به فروش برسد.
به گزارش دانشجو؛وی در ادامه افزود: امسال، مجلس شورای اسلامی، بودجه لازم را در تبصره ۱۴ برای حمایت از زعفران کاران پیش بینی کرده است که در حال فراهم آوردن شرایط استفاده از آن برای کشاورزان هستیم. همچنین باید تلاش کنیم با فراوری زعفران، ارزش افزوده بیشتری برای آن در داخل کشور ایجاد کنیم.

کد خبر 455245

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =