روس‌ها، ماست ایرانی را یک دلار گران‌تر می‌خرند!

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید اصلاحات اقتصادی اخیر که به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برخی کالاها منجر شده، بازار صادراتی کشور را نیز با تغییراتی مواجه کرده است.

به گزارش صدای بورس، علیرضا پیمان پاک با بیان اینکه میزان صادرات به ترکیه ۱۰۰ درصد رشد داشته است، در مورد علت کاهش صادرات به عراق گفت: این کاهش به دلیل این بود که کالاهایی که با ارز ترجیحی تولید می‌شد، به عراق می رفت و چون ارزان بود، عراقی‌ها مشتری بودند اما با اصلاحات اقتصادی و حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار عراق از دست رفت اما با تغییر کشور هدف ما صادرکننده را به کشورهای دیگر هدایت کردیم. به طور مثال ماست را عراق ۱.۵ دلار میخرید، در روسیه ۲.۵ دلار خریدند و ما صادرکننده را به آنجا هدایت کردیم.

پیمان پاک در خصوص اقداماتی که دولت برای این افزایش میزان صادرات انجام داده است افزود: اولین اقدام دولت هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف بود، دومین اقدام رفع موانع و مشکلات و سومین و مهمترین این بود که شخص اول دولت به همراه تمامی دستگاه‌ها پیگیر حل و رفع موانع صادرات بودند.

وی تاکید کرد: بارها شده است شخص رئیس جمهوری وقتی از مانعی مطلع می شود، بلافاصله رفع آن را پیگیر می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود که سایر دستگاه‌ها نیز مدام از ما بپرسند مشکل کجاست که رفع کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت از تسهیل شرایط ارز آوری و بازگشت ارز توسط صادر کنندگان به عنوان یکی از اقدامات اصلی در جهت سهولت صادرات خبر داد و گفت: نکته مهم در صادرات این است که ما به آن به عنوان یک زنجیره نگاه کنیم.

وی همچنین از اولویت بندی کشورها بر اساس منابع انسانی و منابع کشور خبر داد و گفت: در سالهای گذشته غفلت محض از بازار جنوب شرق آسیا و آفریقا با توجه به تمام فرصت های موجود صورت گرفته است و اکنون با در اولویت قرار دادن آفریقا توانستیم صادرات به این قاره را ۱۰۰ درصد رشد دهیم اما باز هم عدد کم است.

پیمان پاک با اشاره به فرصت از دست رفته در آفریقا گفت: خیلی از کشورهای آفریقایی در تحریم بودند و می گفتند که چرا با ما وارد تجارت نمی شوید؟


بیشتر بخوانید: آیا تورم دولت قبل به ۶۰ درصد رسیده بود؟


وی یکی از سیاست‌های دولت را همراه کردن هیأت‌های تجاری با مسئولان عنوان کرد و افزود: نکته مهم این است که هیچ سفری وزرا و مسئولان نداشتند مگر اینکه هیات تجاری همراه آنها باشد. همین چند وقت پیش بزرگترین هیات تجاری تاریخ را به روسیه بردیم.

او همچنین با اشاره به مشکلات زیرساختی در صادرات گفت: وقتی توسعه بازار می‌دهیم زیرساخت مهم است، در مورد روسیه کامیون و کانتینر کم آمده و آستارا قفل شده است. چرا؟ بخاطر اینکه سالها به آن بی توجه بودند و برای زیرساخت‌ها، لجستیک و حمل و نقل کاری نکردند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در صادرات کالا در سال ۱۴۰۰ میزان ۳۹.۶ درصد نسبت به ۱۳۹۹ رشد داشته‌ایم گفت: امروز صادرات غیر نفتی فاصله بسیار دارد با صادرات نفتی و چون توسط بخش خصوصی و خرد انجام می شود قابل تحریم نیست و این یعنی اقتصاد مقاومتی.

وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور در ۳ ماه اول امسال به میزان ۶۰۵ میلیون دلار افزود: این اتفاق در شرایطی رقم خورد که در ۳ ماه ابتدایی امسال اصلاحات اقتصادی، جنگ اوکراین و قرنطینه شانگهای را داشتیم و در این شرایط توانستیم تراز تجاری را افزایش دهیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت که در یک برنامه تلوزیونی سخن می‌گفت در مورد تجارت با اتحادیه اروپا نیز گفت: ما که به گفته برخی‌ها زبان غرب را در دولت سیزدهم بلد نبودیم ۵۵ درصد افزایش صادرات به اتحادیه اروپا داشتیم. علت چه بود؟ این بود که بحث معامله تجاری بر اساس منفعت کشورهاست و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد.

وی همچنین به افزایش میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: صادرات خدمات فنی مهندسی از ۴۹۳ میلیون دلار به دو هزار و ۳۰۵ میلیون دلار رسید که همه این اتفاقات با همان اصلاحات و رفع موانع صورت گرفته است.

پیمان پاک با انتقاد از سیاست‌های دولت قبل در برخورد با شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی مهندسی گفت: از ۳۵ شرکت بزرگ خدمات فنی مهندسی، با همت دولت قبل بیش از ۲۰ شرکت ممنوع الخروج شدند آن هم به خاطر موانعی که در مقابلشان گذاشتند.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص علت موفق نبودن تجارت با سوریه گفت: نکته مهم در سوریه سیاست‌های دولت این کشور است، آنها قوانین عدم خروج ارز دارند و باید بر این اساس برنامه ریزی کنیم. یکسری اقدامات در حال انجام است اما سرعتش نسبت به سایر کشورها کمتر است، ما باید سوریه را به عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری و دروازه ورود به کشورهای عربی نگاه کنیم و با این کشور به تولید مشترک برسیم.

کد خبر 454414

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • تجارت غیرنفتی ۸۹۷ میلیون دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

  تجارت غیرنفتی ۸۹۷ میلیون دلاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

  سخنگوی گمرک گفت: تجارت غیرنفتی ایران به ۴ کشور حاشیه خزر در دوماه نخست امسال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۹۴۰ تن کالا به ارزش بیش از ۸۹۷ میلیون دلار بود که با رشد ۱۰ درصدی در ارزش همراه بوده است.

 • آب دوغ خیار یا آب طلا!

  آب دوغ خیار یا آب طلا!

  ساده‌ترین غذای ایرانی برای یک خانواده ۱۰ نفره بالای ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. این اختلاف نرخ وحشتناک در یک سال ما را برای سال‌های آینده نگران تر می‌کند.

 • دلار ۲۷ هزار تومان شد

  دلار ۲۷ هزار تومان شد

  امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۷ هزار و ۷۰۶ تومان است.

 • قیمت سیمان بالا می رود ؟

  قیمت سیمان بالا می رود ؟

  قیمت سیمان پس از یک اوج‌گیری در میانه خرداد، رفته‌رفته در شیب نزولی قرار گرفت و با شروع تابستان افت ۱۰ تا ۱۲ درصدی را تجربه کرد. طوری‌که فعالان بازار از ورود بازار به فاز مقاومتی می‌گویند. اما آیا سرانجام خاموشی‌ها این فاز را می‌شکند و قیمت سیمان را بالا می‌برد؟

 • قیمت انواع پنیر در بازار+جدول

  قیمت انواع پنیر در بازار+جدول

  در این خبر به بررسی قیمت انواع پنیر در بازار پرداختیم.

 • طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو

  طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو

  وزارت صمت اعلام کرده است که خودروسازان آن دسته از محصولات خود را که متقاضیانی کمتر از میزان عرضه داشتند، بدون قرعه‌کشی به فروش می‌رسانند. سایپا هفته گذشته طرح فروش خودرو بدون قرعه‌کشی را آغاز کرد. ایران خودرو نیز این طرح را از امروز کلید زده است.

 • فاطمی‌امین :هیچ پیامک تهدیدآمیز آمیزی دریافت نکرده ام

  فاطمی‌امین :هیچ پیامک تهدیدآمیز آمیزی دریافت نکرده ام

  وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ پیامک تهدیدآمیزی از جانب نمایندگان دریافت نکرده ام و طراحان استیضاح حتی فشاری برای انتصابات هم به من وارد نکرده اند.

 • غذا در ترکیه لاکچری شد!

  غذا در ترکیه لاکچری شد!

  سیاست‌های عجیب اردوغان برای کنترل تورم ترکیه هیچ‌گاه نتیجه‌بخش نبود و جای تعجب ندارد که این کشور را وارد تورم شدیدی کرده است. تورم ترکیه قیمت‌های غذا را دو برابر کرده است و پرداخت هزینه‌ مواد غذایی برای بسیاری از اقشار جامعه دشوار است.

 • رشد ۲۷ درصدی معاملات رمزارزها/بیت کوین در کانال ۲۱ هزار دلاری

  رشد ۲۷ درصدی معاملات رمزارزها/بیت کوین در کانال ۲۱ هزار دلاری

  قیمت انواع ارزهای شاخص دیجیتالی امروز در روند معاملات در بازارهای تجارت دیجیتال بین‌المللی تغییراتی را تجربه کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =