کوچ تولیدکنندگان ایرانی به عراق

در روزهای اخیر خبر رسید که برخی از دامداران، مرغداران و پرورش‌دهندگان ماهی در ایران، به عراق کوچ کرده اند تا تولید را در این کشور ادامه بدهند.

به گزارش صدای بورس، این اما تنها یکی از چندین رخدادی بود که به نظر می رسد زنگ خطر امنیت غذایی در کشور را به صدا درآورده باشد.

بروز سریالی چند رخداد در این زمینه، نگرانی ها را افزایش داده و همزمان، این زمزمه را ایجاد کرده که شاید عراق به زودی بخشی از توان تولید ایران را جذب کند. به عبارت ساده، بخشی از تولیدکنندگان زنجیره غذایی در ایران، همین حالا هم در حال مهاجرت به بازار عراق هستند. اما آیا این روند با توجه به وضعیت اقتصادی عراق توجیه‌پذیر است؟

سریال رخدادهای نگران‌کننده

ناصر نبی‌پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران به تازگی گفته بود که عراق با فشار ترکیه، واردات تخم مرغ از ایران را ممنوع کرده است. این مسئول صنفی گفته بود که ترکیه در ۱۲ ماه سال به عراق تخم مرغ صادر می کند و ایران تنها در ۳ ماه تابستان چنین ظرفیتی دارد.

در واقع به نظر می رسد که عراقی ها ترجیح داده اند با تامین کننده اصلی‌شان همکاری کنند و نه تامین‌کننده‌ای که ۹ ماه از سال توان صادرات ندارد.

کوچ تولیدکنندگان ایرانی به عراق

به گفته برخی مسئولان صنفی، ترکیه بازار تخم مرغ عراق را قبضه کرده است.


بیشتر بخوانید: عبور تخم مرغ از خط قرمزهای دولت


در کنار این ها، در روزهای اخیر تصاویر رهاسازی جوجه های یکروزه در بیابان هم در شبکه های اجتماعی دست به دست شد: جوجه ها را رها کرده بودند تا از گرسنگی و تشنگی در بیابان بمیرند، چرا که نمی توانستند خوراک آنها را تامین کنند یا اینکه پرورش آنها صرفه اقتصادی نداشت.

کوچ تولیدکنندگان ایرانی به عراق در سوی دیگر، دامداران هم می گویند تقاضا برای گوشت قرمز به شدت کاهش پیدا کرده و هزینه خوراک دام هم ۶ برابر شده است.

آنها می گویند پرورش دام در این شرایط (که تقاضا نیست و هزینه پرورش دام هم بالا است) صرفه ای ندارد و دام ها در حال وزن کم کردن هستند. به این ترتیب، اگر دولت مجوز صادرات فوری ندهد، دام‌ها از «گرسنگیِ تعمدی» تلف می‌شوند.

عراق، مقصد سوم پس از ترکیه و امارات

به گزارش تجارت نیوز، اما نگرانی اصلی‌تر، کوچ یا مهاجرت بخشی از تولیدکنندگان ایرانیِ زنجیره غذایی به عراق است که ظاهرا شدت گرفته است. اما این ماجرا مسبوق به سابقه هم هست. سال گذشته یکی از اعضای اتاق بازرگانی تبریز از مهاجرت حدود ۱۱ هزار بازرگان تبریزی به ترکیه خبر داده بود.

همین چند هفته پیش هم خبر رسید که بخشی از قطعه سازان ایرانی در حال مهاجرت به امارات متحده عربی هستند، چرا که این کشور برنامه ریزی منسجمی برای تولید خودرو دارد و شرکای فرانسویِ اماراتی ها به آنها توصیه کرده اند که توان تولید ایران در بخش قطعه سازی خودرو را جذب کنند. (در این مورد، این مطلب را در تجارت‌نیوز بخوانید.) و حالا نوبت به عراق رسیده است.

ماجرا ساده است: عراق در سال های اخیر بزرگ‌ترین بازار صادراتی ایران در زمینه محصولات کشاورزی و غذایی بوده، اما دولت ایران (و دولت عراق) با ممنوعیت و رفع ممنوعیت هایِ یکی در میان برای ورود محصولات غذایی ایران به عراق، در این بازار بحران ایجاد می کردند.

کد خبر 454065

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • مونتاژی‌ها گران شدند؛ داخلی‌ها ارزان

  مونتاژی‌ها گران شدند؛ داخلی‌ها ارزان

  بررسی نوسانات قیمتی بازار خودرو در شبانه‌روز گذشته، خبر از افزایش قیمت خودروهای مونتاژی و ارزان شدن خودروهای تولید داخل می‌دهد. پراید، پژو و سمند با قیمت کمتری نسبت به روزهای گذشته در بازار معامله می‌شوند.

 • گوشت گوسفندی ارزان شد

  گوشت گوسفندی ارزان شد

  بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت گوشت گوسفندی در بازار به کمتر از ۲۰۰ هزارتومان رسید که نسبت هفته گذشته روند کاهشی داشته است و وضعیت بازار بیانگر تداوم کاهش قیمت ها خواهد بود.

 • کارشناس اقتصادی: باید از سرکوب کردن قیمت خودرو دست برداریم

  کارشناس اقتصادی: باید از سرکوب کردن قیمت خودرو دست برداریم

  یک کارشناس اقتصادی با تحلیل فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه معتقد است: این سامانه نتوانسته حجم بالای تقاضا را کاهش دهد و آشفتگی قیمتی را در بازار متعادل کند.

 • آخرین قیمت اقلام خوراکی بعد از آزادسازی

  آخرین قیمت اقلام خوراکی بعد از آزادسازی

  دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران قیمت برنج خارجی را از ۲۴ تا ۳۷ هزار تومان و نرخ برنج ایرانی را از ۶۰ هزار تا ۱۱۰ هزار تومان اعلام کرد.

 • قیمت خودروهای سایپا امروز جمعه

  قیمت خودروهای سایپا امروز جمعه

  قیمت متوسط بازار آزاد و قیمت نمایندگی خودروهای سایپا امروز جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

 • آیا ترکیه نقشی در ممنوعیت واردات تخم مرغ به عراق داشته است؟

  آیا ترکیه نقشی در ممنوعیت واردات تخم مرغ به عراق داشته است؟

  رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران گفت: نرخ کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری با قیمت مصوب ۸ هزار و ۵۰۰ تومان اختلاف دارد.

 • قیمت انواع گوشت مرغ بسته بندی در بازار

  قیمت انواع گوشت مرغ بسته بندی در بازار

  در این خبر به بررسی قیمت انواع گوشت مرغ بسته بندی موجود در بازار پرداختیم.

 • فروش این ۱۵ مدل خودرو بدون قرعه کشی

  فروش این ۱۵ مدل خودرو بدون قرعه کشی

  سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد: در نخستین گام حذف قرعه کشی خودرو، ۱۵ طرح فروش بدون قرعه کشی عرضه می‌شود.

 • استخوان‌فروشی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای/ مجوز فروش دارند؟

  استخوان‌فروشی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای/ مجوز فروش دارند؟

   به تازگی در فضای مجازی فیلمی از عرضه استخوان راسته گوسفندی، در یکی فروشگاه های زنجیره ای در بسته بندی‌های با مجوز سازمان دامپزشکی، در حال دست به دست شدن است. این فیلم با واکنش های زیادی از سوی مردم مواجه شده است و برخی دلیل اصلی آن را شرایط نامساعد اقتصادی عنوان می‌کنند. اما، کارشناسان، فروش استخوان را پدیده تازه نمی‌دانند و معتقدند عرضه استخوان دامی به عنوان بخشی از آلایش قابل مصرف دام، پیش از این نیز وجود داشته و اکنون شکل عرضه بهداشتی‌ آن بیشتر شده است.

 • دفاع وزیر صمت از کارنامه وزارتش در نماز جمعه

  دفاع وزیر صمت از کارنامه وزارتش در نماز جمعه

  فاطمی‌امین گفت: در ۳ ماهه اول امسال ۲۴۶ هزار خودرو تحویل داده شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۶ درصد افزایش داشته است.

 • کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت

  کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت

  عضو هیات مدیره اتحادیه گوشت گاوی گفت: قیمت هر کیلو گوشت گوساله پاک شده و بسته بندی شده با کاهش ده هزار تومانی به 210 تا 215 هزار تومان رسیده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =