دست مردم به گوشت ارزان می‌رسد؟

عرضه گوشت گوسفند تنظیم بازار در میادین میوه و تره بارآن هم با وزن دستوری، مورد استقبال بسیاری از مردمی که توان مالی خوبی ندارند، قرار نگرفت و از وضعیت اجرای تنظیم بازار گوشت رضایت ندارند.

به گزارش صدای بورس، این بار هم تنظیم بازار یک محصول بار گرانی را از دوش اقشار ضعیف جامعه بر نداشت. مردمی که برای ۱۰۰ تومان ارزان خریدن محصولات مختلف کشاورزی و دامی به میادین میوه و تره بار هجوم می‌آورند، آیا قدرت خرید نیم شقه گوشت گوسفندی حداقل ۴ و نیم کیلویی را دارند؟

فروش گوشت با نرخ دولتی و با وزن دستوری چطور می‌تواند سفره خانواده‌ها را پُر کند؟

نیم شقه ران گوسفند کیلویی ۱۲۵ هزار تومان، نیم شقه سردست گوسفند کیلویی ۱۲۰ هزار تومان. این اعداد و رقم نوشته شده روی کاغذ و چسبیده شده بر دیوار واحد صنفی عرضه گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار تهران است.

ماجرای گرانی گوشت قرمز از سال گذشته آغاز شد و تا امروز ادامه دارد. کمبود و گرانی نهاده دامی بازار این محصول را بحرانی کرد و فضای رانت بازی را برای عده‌ای سودجو فراهم کرد.

تولید کنندگان گوشت معتقدند؛ با مازاد و انباشتگی دام زنده مواجه اند، ولی واردات گوشت انجام می‌شود، مافیای گوشت اجازه نمی‌دهند قیمت گوشت قرمز در بازار کاهش یابد که واردات ادامه داشته باشد.

دولت یا توان مقابله با مافیا در این بخش را ندارد و یا فعلاً نمی‌خواهد تغییری در سبک مدیریت بازار گوشت بدهد. از این رو هر روز گوشت قرمز با نوسان قیمت مواجه است و سبد خانوارها از این محصول مورد نیاز خالی‌تر می‌شود.

هرچند بنابر تصمیمات اتخاذ شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام تهران، در ماه رمضان عرضه گوشت تنظیم بازار توانست کمی از هیجانات قیمتی این محصول بکاهد، اما با پایان این ماه هنوزتصمیم دولت برای کاهش و یا ثبات قیمت گوشت مشخص نیست.

عرضه گوشت تنظیم بازار هرچند از لحاظ روانی بر قیمت این محصول تأثیر گذار بود، اما دست همه مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه باز هم به آن نرسید.

گوشت قرمز

پیگیری‌های اقتصاد۲۴ از چند میدان میوه و تره بار در مناطق مختلف نشان از فروش گوشت‌های تنظیم قیمتی با وزن دستوری دارد. هر کدام از واحدهای صنفی مستقر در این میادین، گوشت قرمز را زیر نیم شقه به فروش نمی‌رسانند.

این موضوع مورد انتقاد مردم و فروشندگان گوشت گوسفندی قرار گرفته است. این فروشندگان معتقدند؛ مجوز فروش کمتر از نیم شقه گوشت را ندارند. این در حالی است، مردمی که برای خرید ارزان به سراغ میادین میوه و تره بار می‌آیند، قدرت خرید نیم شقه گوشت را ندارند.

رضا یکی از فروشندگان گوشت گوسفندی در میدان میوه و تره بار می‌گوید؛ اجازه فروش گوشت گوسفندی با وزن کمتر از نیم شقه به ما داده نشده از این رو مشتریان گوشت بسیار کم شده اند.

این فروشنده گوشت گوسفندی ادامه داد: سیاست دولت در عرضه گوشت با قیمت مصوب در این ماه نتوانست نیاز سفره‌های مردم کم درآمد را برطرف کند. اقشار ضعیف توان خرید گوشت گوسفندی با وزن بالا را ندارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند یک کیلو دو کیلو گوشت گوسفندی مصرفی خود را خریداری کنند.


بیشتربخوانید: بازار گوشت قرمز همچنان بی‌رمق!


از سوی دیگر مردم سرگردان در میادین میوه و تره بار بدنبال راهی برای خرید کم وزن‌تر گوشت گوسفندی بودند. مجید یک کارگر کارخانه سیمان که قصد خرید گوشت را داشت، می‌گوید: برای خرید گوشت به میدان تره بار نزدیک خانه آمدم تا حداقل دو کیلو گوشت با قیمت تنظیم بازار بخرم، اما فروشنده از فروش زیر نیم شقه امتناع کرد.

همچنین یک خانم خانه دار که دارای ۳ فرزند و دو عروس و داماد بود؛ گفت: برای خرید سه کیلو گوشت گوسفند به میدان تره بارآمدم، اما فروشنده زیر نیم شقه گوشت نمی‌فروشد درحالی که نیم شقه گوشت گوسفند حداقل ۵- ۶ کیلو می‌باشد.

سرنوشت نامعلوم بازار گوشت

حذف تدریجی محصولات مختلف از سبد خانوارها نگرانی زیادی را برای مردم در سال ۱۴۰۱ به وجود آورده است. دولت سیزدهم وعده کاهش قیمت گوشت قرمز را داده است. به اعتقاد فعالان این بازار، با سبقت قیمت این محصول از درآمد مردم، تنش کمبود گوشت در بازار پیش بینی می‌شود.

گوشت قرمز

کد خبر 451162

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • کاغذ هم به خاطر آرد گران شد

  کاغذ هم به خاطر آرد گران شد

  رئیس سندیکای کاغذ و مقوا از آغاز تولید کاغذ تحریر در شرکت چوب و کاغذ مازندران خبر داد و گفت که قیمت گندم و آرد بر قیمت کاغذ هم تاثیر دارد.

 • میوه های تابستانی ارزان شد

  میوه های تابستانی ارزان شد

  عضو هیئت مدیره اتحادیه میوه و تره بار گفت: با افزایش عرضه میوه های نوبرانه اعم از گوجه سبز و زردآلو نسبت به قبل قیمت هرکیلو از این محصولات کاهش داشته است.

 • قیمت گوشت ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  قیمت گوشت ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  قیمت انواع گوشت قرمز امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  0 0
  خریدار اصلی گوشت های تنظیم بازاري در وزن های 4و 5و6 کیلو رستوران ها هستند دولت به رستوران دارها یارانه میدهد.