انتخابات، راهکاری برای فرار از نزول

با ورود اصولگرایان شفافیت بازار بیشتر و بعضی از رانت های موجود در بازار سرمایه حذف می‌شود و بسیاری از شرکت‌های بورسی رشد خواهند داشت، از این منظر آمدن یک فرد اصولگرا به نفع بازار سرمایه خواهد بود.

صدای بورس، فاطمه‌ حیدرپور؛ یکی از مسائلی که بر بازار سرمایه و شرایط حال حاضر تاثیرگذار است، بی گمان مسئله انتخابات و فرد انتخابی است. این انتخاب می تواند بر بازاری که رو به نزول است، اهمیت زیادی داشته باشد.

عبدالله دریابر، معاون خدمات مالی تأمین سرمایه امید در مورد انتخابات و تاثیر آن بر بازار سرمایه و همچنین تاثیر ورود اصولگرایان و اصلاح طلبان بر بازار سرمایه گفت: انتخاب فردی از اصلاح طلبان یا اصولگرایان به نحوی بر بازار سرمایه تاثیر خواهد داشت. با توجه به اینکه در ٨ سال اخیر با روی کار آمدن اصلاح طلبان، در بسیاری از مسائلی که برای بازار سرمایه با اهمیت قلمداد می‌شد، مانند قیمت‌گذاری دستوری کالاها، عملکرد خوبی نداشتند و از طرفی، از آنجایی که تعامل اصولگرایان با دنیا خوب نیست و این نداشتن تعامل بر بازار سرمایه که ساختار کامودیتی محور دارد و عمده محصولاتش در حال صادر شدن است، تاثیر زیادی می‌گذارد، می توان گفت، با ورود هر دو گروه به این حیطه بازار دچار نقص‌ها و مزیت‌هایی خواهد بود.

وی افزود: از هر دو منظر نکات منفی زیادی دیده می‌شود اما نکات مثبتی نیز وجود دارد مثلا با ورود اصولگرایان شفافیت بازار بیشتر و بعضی از رانت‌های موجود در بازار سرمایه حذف می‌شود و با ورود به بحث قیمت‌گذاری دستوری کالاها، بسیاری از شرکت‌های بورسی رشد خواهند داشت، از این منظر آمدن یک فرد اصولگرا به نفع بازار سرمایه خواهد بود.

این فعال بازار سرمایه با اشاره به اینکه سیاست‌های تعیین شده و وزرای انتخابی مهم است، گفت: اگر افرادی که در نهادهای مهم همچون وزارت اقتصاد، وزارت صنعت و معدن ، بانک مرکزی و وزارت تعاون هستند و همچنین نهادهایی که مرتبط با بازار سرمایه، اشخاص کارکرده و باتجربه اقتصاد و افرادی مطلع از بازار سهام و دلسوز آن باشند، قطعا وضعیت مناسبی در بازار به وجود خواهد آمد.

وی در ادامه گفت: تیم فعلی باعث تضیف بازار سهام شد و رکود شدید چند ماه گذشته بازار سرمایه بخاطر تصمیم گیری‌های تیم فعلی اقتصادی است که بر روی کار هستند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره نگاه رئیس جمهور آینده به بازار سرمایه گفت: شخص رئیس‌جمهور و  وزاری اصلی انتخابی او باید برای مسائل حل نشده‌ای مانند قیمت‌های دستوری بسیاری از کالاها و همینطور کالاهایی که بدون محدودیت معامله می‌شوند و خروج از حالت بانک‌محور بودن و پذیرش اینکه بازار سرمایه جزء بزرگترین بازارهای کشور  با جمعیت سهامداری بالاست  و سود خالص سالیانه و ارز آوری بالا برای کشور تصمیم‌گیری کنند. وجود نماینده‌ای مانند رئیس سازمان بورس در هیئت دولت که بتواند بر تصمیمات گرفته شده، تاثیرگذار باشد و منتقل کننده این تصمیمات به ریاست جمهوری باشد، بسیار اهمیت دارد.


بیشتر بخوانیم:
خطر فروش از بین نرفته است


دریابر در مورد خروج نقدینگی و رشد بی‌اعتمادی و ورود سرمایه‌گذاران به بازار رمزارزها هم گفت: مسئله بزرگی که بازار سرمایه با آن درگیر است، کوچ نقدینگی و افزایش بی‌اعتمادی است که از این جهت سرمایه زیادی را وارد بازار رمزارزها کرده است. بازار ارز دیجیتال، بازاری ناآشناست و سرمایه‌گذاران این بازار اگر با علم وارد آن نشوند، ضرری به مراتب بیشتر از بازار سرمایه خواهند داشت. اعداد و ارقامی که وارد این بازار می‌شود، عددهایی به مراتب بزرگتر از رقم‌های ورودی به بازار سرمایه است. بنابراین دولتمردان باید برای این شرایط، تفکری بیندیشند.

کد خبر 432357

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =