۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
عراق پول گاز ایران را نمی‌دهد

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف سعی کردند که از پرداخت پول به ایران اجتناب کنند.

به گزارش صدای بورس، یحیی آل اسحاق، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد وضعیت تجاری ایران و عراق اظهار کرد: با وضعیت تجارت ایران و عراق در سال آتی قطعا بهتر از سال گذشته خواهد بود.

باوجود اینکه رقبای جدیدی مانند عربستان، اردن ترکیه، چین و غیره ممکن است وارد بازار این کشور شوند ولی در مجموع برآورد ما این است که با توجه به مقدماتی که فراهم شده مانند رفع موانع بروکراسی، امکانات عملی برای حمل و نقل، بیمه، تعداد گذرگاه‌های مرزی و غیره که در در دست ساماندهی است، توافقات بین دولت‌ها، نقل و انتقالات بانکی و دیگر عوامل وضعیت تجاری دو کشور بهتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

کاهش سهم بیت‌کوین از بازار رمزارزها

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطرنشان کرد: سعی عربستانی‌ها بر این است که در حوزه اقتصاد عراق نفوذ کنند، دیداری نیز با آقای الکاظمی، نخست وزیر عراق داشتند و در مورد سرمایه‌گذاری‌های مشترک صحبت‌هایی کردند اما در این مورد جای نگرانی نیست. مزیت‌های ما در بازار عراق به گونه‌ای است که علی‌رغم عزم عربستان برای حضور بیشتر در عراق جای نگرانی برای ایران وجود ندارد.

سید حمید حسینی نیز در مورد آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در عراق اظهار کرد: وقتی آمریکایی‌ها به یک کشور معافیت می‌دهند، مشکلی برای پرداخت پول ندارند. یعنی با اعطای معافیت حتما باید سازوکار پولی را نیز هماهنگ کنند و اجازه دهند تا پول پرداخت شود. اما عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی سعی کردند که از پرداخت پول اجتناب کنند. پول برق را چون می‌توانیم در قبال آن دینار دریافت کنیم بهتر پرداخت کرده‌اند اما برای پول گاز هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است.

وی افزود: برای آزادسازی این پول‌ها پیگیری‌هایی در حال انجام است، اما هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است. آمریکایی‌ها مجبور شدند صراحتا اعلام کنند که وقتی ما معافیت داده‌ایم اجازه پرداخت نیز داده‌ایم. امیدواریم دیگر عراقی‌ها بهانه‌ای نداشته باشند.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد حضور عربستان در بازار عراق گفت: عربستان رقیب تجاری ما در عراق نیست بلکه رقیب سیاسی ماست. عربستان چندان سهم عمده‌ای از بازار عراق ندارد. علاوه بر این این دو کشور با اینکه با هم همکاری می‌کنند اما رقیب یکدیگر هستند. بنابراین چندان نباید نگران حضور عربستان در عراق بود. البته عربستان این قدرت را دارد که در عراق تامین مالی و سرمایه‌گذاری کند. یعنی می‌تواند برای ما مشکل‌سازی کند اما رقیب تجاری ما نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: سال گذشته صادرات ما به عراق ۱۴ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و در کنار آن قاچاق به شدت افزایش پیدا کرد. بخشی از آن نیز به خاطر بی‌ثباتی قوانین و مقررات ما بود که صادرات بسیاری از کالاها ممنوع شد و تبع آن بخش زیادی از کالاها به صورت قاچاق وارد عراق شد. امیدواریم که با حل شدن موضوع برجام، مساله پیمان ارزی هم حل شود تا دیگر شاهد روش‌های غیرقانونی برای صادرات نباشیم.

منبع: تابناک

کد خبر 430903

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =