راهکارهای پنج گانه رییس اتاق تهران برای تسهیل تولید

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن ‌و ‌کشاورزی تهران در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن‌ و ‌تجارت، پنج راهکار را برای کاهش مشکلات واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی بویژه تسریع در ترخیص مواد اولیه و ماشین‌آلات مورد نیاز مطرح کرد.

به گزارش صدای بورس ، عصر شنبه تارنمای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن ‌و ‌کشاورزی تهران، مسعود خوانساری از اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد افزایش اعتبار ثبت سفارش از سه به 6 ماه قدردانی کرد و تمدید اعتبار ثبت‌سفارش‌ها برای «واحدهای تولیدی» به مدت 6 ماه دیگر بدون دریافت کارمزد را خواستار شد.

وی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست مواد اولیه و ماشین‌آلات موردنیاز واحدهای تولیدی کشور که به دلایل مختلف در گمرک ها متوقف شده و فاقد ثبت‌سفارش است، با قید فوریت ترخیص شود.

دیگر راهکار پیشنهاد شده، امکان ثبت‌سفارش برای مواد اولیه همه واحدهای تولیدی با انتخاب گزینه بدون انتقال ارز و تا سقف یکصد هزار یورو متناسب با پروانه بهره‌برداری این واحدهای تولیدی است.

خوانساری مساعدت هر چه بیشتر دستگاه‌های نظارتی دولتی و اجرایی برای ترخیص محموله‌های وارداتی خطوط تولید کارخانه‌های کشور را خواستار شد.

رییس اتاق تهران همچنین تسهیل در فرآیند ورود موقت مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز واحدهای تولیدی را خواستار شد که برای تهیه کالای نهایی و صادارت مجدد انجام می‌گیرد.

خوانساری پیشنهاد کرد که با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران، فرآیند صدور مجوزهای این بخش به 24 ساعت کاهش یابد.

حمایت از خودکفایی در تولید کالاهای راهبردی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.

پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود.

کد خبر 403516

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =