نفت پارس زنگ شروع معاملات را نواخت

مراسم نمادین زنگ معاملات سالروز عرضه اولیه سهام شرکت نفت پارس، امروز در بورس تهران برگزار شد. بر همین اساس زنگ شروع معاملات امروز بورس را حمیدرضا خلیلی، مدیرعامل ابن شرکت به صدا درآورد.

به بهانه نیم قرن فعالیت نفت پارس در بورس، مدیران ارشد این شرکت در نشستی به میزبانی شرکت بورس تهران حضور یافتند و به سوالات اهالی رسانه و بازار سرمایه پاسخ دادند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، در ابتدای این نشست روح اله حسینی مقدم، معاون ناشران و اعضا شرکت بورس با اشاره به نیم قرن حضور نفت پارس در بورس بیان کرد: شرکت نفت پارس در سال ۱۳۴۶ در بورس تهران درج و پذیرش شد و به عنوان اولین شرکت بورسی در ایران انتظارات زیادی برای شفاف بودن این شرکت از سوی فعالان بازار سهام و سهامداران وجود دارد.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر سهام شناور آزاد شرکت نفت پارس ۱۱ درصد است که مورد رضایت سهامداران این شرکت نیست و باید این درصد ارتقا یابد و به سطح ۲۰ درصد به عنوان شرکت حاضر در بازار اول برسد.

حسینی مقدم با اشاره به نقش حاکمیت شرکتی در شرکت ها اظهارداشت: حفظ حقوق صاحبان سهام خرد و کلان و ذینفعان باید به عنوان یک اصل انکار ناپذیر از سوی همه ناشران بورسی پیگیری و اجرا شود.

افزایش سهام شناور، در دستور کار

در ادامه این نشست خبری، حمیدرضا خلیلی مدیرعامل شرکت نفت پارس با اشاره تاسیس این شرکت از سال 1337 بیان کرد: طی سال های ابتدای فعالیت، نفت پارس توانست قرارداد همکاری در زمینه دانش فنی را با شرکت شل آمریکا امضا کند.

وی در ادامه بیان کرد: بعدها این همکاری تبدیل به مشارکت شد و شل مالک 25 درصد از سهام شرکت نفت پارس شد. این مشارکت زمینه ای را فراهم کرد تا ما بتوانیم از لحاظ دانش فنی به سطح قابل قبولی برسیم و در حال حاضر برترین شرکت روانکار ایران باشیم.

مدیرعامل این شرکت در ادامه با اشاره به مراحل بازسازی طی سال های گذشته بیان کرد: بزرگترین پروژه های شرکت مربوط به سال های 81 تا 89 بوده است که در این زمینه 200 میلیون دلار هزینه شده است.

وی در ادامه بیان کرد: سیستم های فرآیند به طور کامل بازسازی شده است . در همین زمینه نفت پارس تنها شرکتی است که از سیستم کنترل DCS استفاده می کند.

خلیلی در ادامه برنامه های آتی شرکت را اینچنین شرح داد: توسعه بازارهای داخلی و خارجی یکی از مهمترین برنامه های ماست، در این زمینه مشارکت با یک برند خارجی بسیار معتبر در حال پیگیری است که اثرات آن روی سودآوری به زودی اعلام می شود. همچنین طی سال آتی یک برند داخلی جدید معرفی می شود.

وی در ادامه بیان کرد: در زمینه پروژه های فنی افزایش کیفیت پارافین تولیدی و ارتقای ارزش افزوده قابل توجه برای شرکت مد نظر است. همچنین اوایل سال آینده شرکت مراحل  تعویض کوره های قدیمی را آغاز می کند که در این زمینه نیز منابع مالی هم اکنون تامین شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص این که  شرکت در راستای افزایش سهم شناور آزاد خود در بازار سهام چه برنامه ای را اجرا خواهد کرد تا به حداقل ۲۰ درصد سهم شناور آزاد در بورس برسد گفت: ارتقای سهم شناور آزاد در حال حاضر در دستور کار مدیران شرکت نفت پارس قرار گرفته و روز چهارشنبه هفته جاری در جلسه هیات مدیره شرکت درباره افزایش سهم شناور آزاد شرکت تصمیم گیری خواهد شد.

وی همچنین اضافه کرد: رعایت اصول حاکمیت شرکتی و شفاف شدن صورت های مالی همیشه در شرکت به صورت سیستماتیک و با مکانیزم های پایدار به مرحله اجرایی می رسد تا منافع همه صاحبان سهام حفظ شود.

کد خبر 391072

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =