۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
محاسبه NAV سرمایه گذاری امید

شرکت با سرمایه ۳ هزار میلیارد تومانی در تابلوی اصلی بورس قرار دارد. بانک سپه با مالکیت ۷۰٫۴ درصدی و موسسه صندوق بازنشستگی، وظیفه و ازکارافتادگی با مالکیت ۱۶٫۶ درصدی سهامداران عمده سهم می باشند.

 سهام شناور آن نیز ۶ درصد بوده و متوسط حجم معامله آن در سه ماه گذشته ۳٫۴ میلیون سهم بوده است. بازدهی سهم یک ماهه ۱۲٫۹%،‌ ۳ ماهه  ۲۳٫۳% و یکساله ۳۸٫۴% بوده است.

براساس گزارش یک ماهه منتهی به آذر ۹۶ بهای تمام شده پرتفوی شرکت  مبلغ ۶۰،۶۳۴ میلیارد ریال می باشد. در نمودار زیر، ترکیب پرتفوی شرکت به تفکیک بورسی و غیربورسی آورده شده است:

در نمودار زیر، ترکیب پرتفوی شرکت به تفکیک صنعت آورده شده است:

ارزش روز پرتفوی بورسی شرکت در پایان آذر ماه مبلغ 84،538 میلیارد ریال که در در نمودار زیر، ترکیب پرتفوی بورسی شرکت براساس ارزش روز آورده شده است:

همانطور که از نمودار فوق مشخص می باشد حدود 70 درصد از ارزش پرتفوی بورسی شرکت به دو نماد کگل و کچاد اختصاص دارد. این شرکت مالک 37.66 درصد کگل و 33.06 درصد کچاد می باشد. همچنین 52.74 درصد سرمایه گذاری سپه و 1.69 درصد فولاد مبارکه را نیز مالک می باشد.

در نمودار زیر، ترکیب پرتفوی غیربورسی شرکت براساس بهای تمام شده آورده شده است:

در پرتفوی غیر بورسی نیز این شرکت مالک 100 درصد سرمایه گذاری ساختمان سپه، 27.5 درصد شرکت سنگ آهن گهر زمین 27.5 درصد و 100 درصد پترو امید آسیا می باشد.

همچنین شرکت پیش بینی نموده که در سال مالی منتهی به 30 دی 96 مبلغ 350 ریال سود به ازای هر سهم محقق نماید و سود سال آتی را نیز با رشد 21 درصدی مبلغ 425 ریال به ازای هر سهم برآورد نموده است. سود حاصل از سرمایه گذارها در سال مالی جاری مبلغ 9،711 میلیارد ریال و برای سال آتی با رشد 14 درصدی مبلغ 11،057 میلیارد ریال پیش بینی شده است. مبلغ 9،545 میلیارد ریال از محل شرکت های بورسی و مبلغ 1،512 میلیارد ریال نیز از محل شرکت های غیر بورسی برآورد شده است.

عمده درآمد شرکت ناشی از سرمایه گذاری در دو نماد کگل و کچاد می باشد. در پیش بینی سال 97 سود هر سهم نماد کگل 444 ریال و نماد کچاد 231 ریال و مطابق با گزارشات این دو شرکت در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه نرخ فروش محصولات این شرکت ها براساس نرخ فروش شمش فولاد خوزستان تعیین می شود بنابراین با توجه به افزایش نرخ فروش شمش فولاد خوزستان انتظار افزایش سودآوری این دو نماد دور از ذهن نیست. درصورتی که نرخ فروش شمش خوزستان را 18،000 ریال به ازای هر کیلو برای نیمه دوم سال 96 در نظر بگیریم امکان افزایش سود هر سهم کگل به حدود 600 ریال نیز وجود دارد. در خصوص نماد کچاد نیز شرکت پیش بینی نموده 231 ریال سود به ازای هر سهم در سال 96 محقق نماید که امکان افزایش سودآوری شرکت تا 300 ریال نیز وجود دارد. این در  حالی است که سود سال 97 شرکت چادرملو با توجه به بهره برداری کامل از طرح فولاد سازی شرکت امکان افزایش تا 500 ریال را نیز خواهد داشت.

در صورتیکه فرض کنیم کگل و کچاد برای سال مالی منتهی به اسفند 96 به ترتیب مبلغ 600 و 300 ریال سود به ازای هر سهم محقق نمایند و درصد تقسیم سود را همانند مقادیر لحاظ شده فعلی در گزارش وامید در نظر بگیریم در این شرایط انتظار داریم سود ناشی از سرمایه گذاری نماد وامید در سال مالی منتهی به دی 97 حدود 2،396 میلیارد ریال (79 ریال به ازای هر سهم) افزایش یابد و به 504 ریال برسد.

در شرکت های غیر بورسی نیز پیش بینی شده، عمده درآمد شرکت ناشی از پترو امید آسیا، سرمایه گذاری ساختمان سپه باشد. شرکت پترو امید آسیا با سرمایه 2،000 میلیارد ریالی تحت تملک 100 درصدی شرکت سرمایه گذاری امید می باشد که عمده درآمدهای این شرکت در سال گذشته نیز از محل خدمات اجاره و خدمات راهبری دکل های حفاری است.

همچنین در بین شرکت های غیر بورسی،‌شرکت سنگ آهن گوهر زمین  از جمله شرکت های پر پتانسیل می باشد که سودی از محل سرمایه گذاری از این محل در پیش بینی شرکت در نظر گرفته نشده است. این در حالی است که شرکت گل گهر در پیش بینی سال 96 از بابت سرمایه گذاری در این شرکت سود در نظر گرفته است. گل گهر برآورد نموده که شرکت گهر زمین برای سال 96 به ازای هر سهم 307 ریال سود محقق نماید و 246 ریال آن را تقسیم کند. در این شرایط چنانچه همین مفروضات را در گزارش پیش بینی سرمایه گذاری امید لحاظ نماییم، امکان افزایش 27 ریالی سود هر سهم شرکت وجود دارد.

محاسبه NAV شرکت :

با لحاظ ارزش روز بازار پرتفوی بورسی شرکت و لحاظ بهای تمام شده برای شرکت های غیر بورسی NAV هر سهم شرکت مبلغ 2،817 ریال می باشد که با توجه به قیمت فعلی سهم 2143 ریال نسبت P/NAV سهم 76 درصد می باشد. بررسی روند تاریخی این نسبت نشان می دهد که عمدتا بین 75 تا 80 درصد قرار داشته است.

همانطور که ذکر شد احتمال تعدیل مثبت در نمادهای سرمایه پذیر همچون کگل و کچاد و در نتیجه احتمال افزایش قیمت این نمادها و نهایتا افزایش NAV شرکت وجود خواهد داشت. همچنین با توجه به سال مالی شرکت در پایان دی ماه و اینکه هئیت مدیره در نظر دارد 80 درصد سود خالص سال جاری را جهت تقسیم به مجمع پیشنهاد دهد، نرخ های فعلی سهم جذاب به نظر می رسد.

 

  • منبع: کارگزاری آبان
کد خبر 390608

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =