بانک ها ملزم به ارائه صورت های مالی  براساس IFRS  شدند

بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای از بانک‌ها و موسسات اعتباری خواست صورت های مالی سال جاری را مطابق با استانداردهای جهانی گزارشگری مالی IFRS تدوین و ارایه کنند.

بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای جدید و ضمن قدردانی و استقبال از پیگیری‌های وزیر اقتصاد در ارتباط با اجرای کامل استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی IFRS در ایران اعلام کرد: تدوین و ارایه کامل صورت‌های مالی همگرا با IFRS مطابق با نمونه ابلاغی بانک مرکزی ، از حداقل انتظارات معاونت نظارتی بانک مرکزی در رابطه با تدوین صورت های مالی سال 95 (میان‌دوره‌ای و سالانه) است.

تدوین و ارائه کامل صورت‌های مالی همگرا با IFRS مطابق با نمونه ابلاغی بانک مرکزی ، ازحداقل انتظارات معاونت نظارتی بانک مرکزی در رابطه با تدوین صورت های مالی سال 95 (میان‌دوره‌ای و سالانه) است.

ارائه صورت‌های مالی سال 94 ( اولین سال اجرای صورت های مالی نمونه ابلاغی)، از سوی برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری با یادداشت‌های ناقص همراه بود و به جهت مساعدت با بانک‌ها و موسسات اعتباری که به دلایل مختلف نتوانستند تمامی اطلاعات لازم را فراهم کنند، مورد پذیرش واقع شد. لیکن موکداً اعلام می‌دارد در ارتباط با صورت های مالی سال 1395، ضروری است تمام صورت های مالی و یادداشت‌های همراه آن مطابق با نمونه ابلاغی به طور کامل تدوین و ارائه شود تا مشکلی در ارتباط با صدور مجوز برگزاری مجامع بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازه زمانی مقرر پیش نیاید.

ضمناً به منظور مساعدت بیشتر در این زمینه، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ، برگزاری کارگاه‌های آموزشی را پیش‌بینی کرده که زمان‌بندی آن متعاقباً از سوی پژوهشکده، اطلاع‌رسانی خواهد شد.‏‏‏

بر این اساس بانک مرکزی پیرو بخشنامه شماره 94/343723 درارتباط با لزوم تهیه صورت های مالی سال 94 و همچنین سال های آتی در چارچوب صورت های مالی نمونه مطابق با استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) مجموعه راهنمای تغییرات صورت‌های مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری، مرتبط با موضوعات پیوست بخشنامه اشاره  شده صورت های مالی نمونه ابلاغی، را برای بهره‌برداری لازم به بانک ها و موسسات اعتباری ارسال کرد.

کد خبر 388528

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =