دولت باید از پول تازه تسهیلات بدهدنه منابع موجود /  هزینه ناکارآمدی دولت برمردم تحمیل می شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تسویه بدهی ۲۹ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک ها گفت: هرچند دولت به مصوبه مجلس عمل کرده امّا این اقدام پیامد های زیادی دارد. تسهیلات باید از پول تازه اعطا شود.

 محمدرضا پورابراهیمی در این باره افزود : بانک مرکزی، ارز ،‌ طلا و دارایی های مانند آن دارد که با تغییرات نرخ ارز، ارزش آن ها متفاوت می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارداشت : قوانین پیش از انقلاب اشاره می کرد که نوسانات ناشی از تغییرات نرخ ارز می تواند مبنای محاسبه درآمد دولت محسوب شود و به شکلی در حساب خزانه اعمال شود.با گذشت زمان در سال 66 به استناده ماده 136 قانون محاسبات عمومی، این موضوع این گونه تعریف شد که حساب ذخیره تسعیر دارایی ها و بدهی ها تعریف شود تا این ذخیره عملاً محل تسویه منابع مازاد ارزی نباشد.

پورابراهیمی افزود: در سال های بعد بند «ب» ماده 26 قانون پولی و بانکی، این حساب تغییرات نرخ ارز را به عنوان تفاوت ارزش دارایی های خارجی بانک مرکزی در قالب رویکرد ثبات نرخ ارز محاسبه می کرد. این سنگ بنایی است که از اساس در اقتصاد کشور، ویران کننده است زیرا نباید برای دولتی که سیاست های پولی و ارزی و انضباطی را رعایت نکرده تشویقی هم بدهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: بانک مرکزی باید مستقل باشد اما زیر نظر دولت عمل می کند.پورابراهیمی با بیان اینکه دولت اثر ناکارآمدی خود را در اقتصاد با هزینه مضاعف به مردم تحمیل کرد در مورد تسویه بدهی 29 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک ها گفت: تسهیلات باید از پول تازه اعطا شود، 70 درصد از منابع بانک ها، فریز است یعنی قدرت وام دهی ندارد.

وی افزود: سال گذشته مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌های کشورحدود 600 هزار میلیارد تومان بود اما 65 تا 70 درصد آن استمهال وام های قبل است و پول تازه نبود.

کد خبر 388406

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =