۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۳
سهم پنج قاره از صادرات به ایران 

براساس داده های اعلام شده از سوی گمرک در اولین فصل سال جاری کمترین حجم واردات به لحاظ وزن از قاره آمریکا صورت گرفته و پس از آن اقیانوسیه در جایگاه دوم ایستاده است، اما در جایگاه سوم اروپا و در نهایت آفریقا در رتبه کمترین حجم صادرات به ایران قرار دارد.

به گزارش صدای بورس -اما به لحاظ ارزش داده های گمرک کمی متفاوت است، بطوریکه در این مدت قاره آفریقا بالاترین سهم از ارزش واردات را به خود اختصاص داد و پس از آن قاره آسیا و اروپا سهم مثبت در صادرات به ایران داشته اند.

سهم پنج قاره از صادرات به ایران 

از لحاظ ارزش قاره آسیا در این مدت سهم ۲۲ درصدی و به لحاظ تعداد سهم ۶ درصدی داشته است به ایران داشته است. از سوی دیگر در این مدت قاره اروپا هم هرچند به لحاظ ارزش توانست سهم ۲ درصدی به خود اختصاص دهد، اما به لحاظ وزنی روند صادرات این قاره به ایران منفی ۲۱ درصد بوده است.

به گزارش اکوایران- اما سهم قاره آمریکا هم به لحاظ ارزش و هم وزن در اولین فصل سال منفی بوده، ارزش وزنی صادرات این قاره به ایران در مدت زمان مورد بررسی منفی ۷۲ درصد بوده و به لحاظ ارزشی نیز صادرات این قاره افتی ۹۵ درصدی داشته است.

کد خبر 456934

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • نماینده مجلس: تورم را به برجام گره نزنید!

  نماینده مجلس: تورم را به برجام گره نزنید!

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: عده‌ای برای ایجاد ترس و ترساندن مردم می‌گویند بدون برجام تورم بالا می‌رود و آن را به برجام گره می‌زنند در حالی که تورم یک پدیده اقتصادی ثانویه است و تولید نقدینگی، سرعت گردش نقدینگی ، پول بدون پشتوانه و ... در افزایش نرخ تورم بسیار اثرگذار است.

 •  هر مثقال زعفران چند؟

   هر مثقال زعفران چند؟

  نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: قیمت کنونی زعفران به سبب رکود بازار نسبت به هفته‌های قبل تغییری نداشته است.

 • برجام در برزخ!

  برجام در برزخ!

  حتی اگر مذاکرات کنونی دوباره شکست بخورد، بعید است که توافق ایران رسماً مرده اعلام شود. این به نفع هیچ کس نیست و نشان می دهد که یک وضعیت برزخی طولانی تر محتمل ترین نتیجه باشد.

 • سهم پنج قاره از صادرات به ایران/سهم منفی قاره آمریکا

  سهم پنج قاره از صادرات به ایران/سهم منفی قاره آمریکا

  داده های اعلام شده از وضعیت واردات کالا به تفکیک پنج قاره طی سه ماه ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان دهنده آن است که واردات کالا به لحاظ وزن به کشور در این مدت تنها از قاره آسیا مثبت بوده و سایر قاره‌ها در این امر روند منفی داشته اند.

 • تراز تجاری سه ماهه؛ رکورد واردات در چهار سال اخیر

  تراز تجاری سه ماهه؛ رکورد واردات در چهار سال اخیر

  ارزش واردات صورت گرفته در ۳ ماه نخست سال جاری بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار برآورد شده، این رقم در مقایسه با بازه زمانی مشابه در چهار سال گذشته بی سابقه بوده است.

 • سهم ۲ درصدی اقتصاد دریا در تولید ناخالص داخلی ایران

  سهم ۲ درصدی اقتصاد دریا در تولید ناخالص داخلی ایران

  سهم دریا از تولید ناخالص داخلی در کشورهای ساحلی پیشرفته مانند اروپا ۵۰ درصد است، اما این رقم در کشور ایران با وجود قریب به ۶ هزار کیلومتر نوار ساحلی، تنها دو درصد است.

 • سودجویان در کمین طلای سرخ

  سودجویان در کمین طلای سرخ

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران ارشد بورس کالا باید به موضوع عرضه زعفران با نرخ پایین در بورس کالا ورود کنند تا اجحافی در حق کشاورزان و تولیدکنندگان نشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =