توضیحات جدید درباره سهام صندوق‌های سرمایه گذاری در بورس

به تازگی در فضای مجازی در خصوص عدم رعایت نصاب سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت مطالبی منتشر شده که با واقعیت فاصله دارد.

به گزارش صدای بورس، علی تیموری مدیرعامل گروه مالی کاریزما در یادداشتی نوشت: شخص منتشر کننده تعمدا یا از روی نا آگاهی صرفا مبلغ سهام و حق تقدم سهام موجود در پرتفوی صندوق‌ها را استخراج و منتشر کرده است در صورتی که نصاب مزبور از ۵ جزء تشکیل شده است که به نظر می‌رسد ایشان کوچکترین اطلاعاتی در خصوص جزئیات نصاب مزبور نداشته است.

از این رو جهت پاسخ به سوال خبرنگاران نکات ذیل را متذکر می‌شوم:

۱. هیات مدیره وقت سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت را ملزم نمود حداقل ۱۵ درصد از کل دارایی‌های خود را به سرمایه گذاری در سهام، حق تقدم سهام، قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی و واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری، اختصاص دهند.

۲. در ادامه هیات مدیره وقت سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ مقرر نمود، سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار تأمین مالی اسلامی که با هدف تأمین نقدینگی جهت خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران منتشر شده باشد، در ردیف نصاب سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام قرار گیرند.

۳. مجامع سالانه بسیاری از شرکت ها اخیرا برگزار گردیده و برخی از این شرکت‌ها سود قابل توجهی توزیع نموده اند، لذا بخشی از کاهش مبلغ سرمایه گذاری در سهام شرکت ها مربوط به تقسیم سود شرکت‌ها می‌باشد که در حال حاضر در حساب سود دریافتنی سهام شناسایی شده است و در قسمت سایر دارایی‌های صندوق‌ها درج شده است.

۴. در لیست منتشر شده اسامی برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت نوع دوم و صندوق‌های سرمایه گذاری مختص اوراق دولتی وجود دارد که صندوق ذکر شده هیچ الزامی به خرید سهام ندارد و صندوق‌های سرمایه گذاری مختص اوراق دولتی هم ممنوعیت خرید سهام دارند.

۵. به دلایل متعددی رعایت انواع نصاب‌ها از جمله سهام توسط صندوق‌ها در حد یک یا دو درصد می‌تواند اتفاق بیافتد که با توجه به کاهش قیمت سهام طی چند وقت گذشته کاهش مزبور طبیعی است. یا این امر به دلیل صدور واحدهای سرمایه گذاری و بزرگ شدن اندازه صندوق می‌باشد که فرصت زمانی معقولی برای بررسی و انتخاب سهام و نهایتا رعایت نصاب باید در نظر گرفته شود. برخی از صندوق‌ها نیز اخیرا مجوز فعالیت از سازمان اخذ نموده اند، این صندوق‌ها مطابق امیدنامه خود ۶ ماه فرصت رعایت نصاب‌های ترکیب دارایی‌ها از جمله نصاب سرمایه گذاری در سهام را دارند.

۶. ورودی اخیر صندوق‌ها عمدتا از سوی شرکت‌های بزرگ بوده و ماهیتا بواسطه مقدار زیاد حجم پول ورودی رعایت نصاب در کوتاه مدت میسر نبوده، بخصوص صندوق‌های جدید که رشد قابل ملاحظه‌ای نیز داشته اند بیشتر با این مساله مواجه هستند. این در حالیست که نصاب در صندوق‌های قدیمی کامل رعایت شده و منطقی هست صندوق‌های جدید بتوانند از فرصت‌های مقرر در اساسنامه و امید نامه استفاده کند.

بنا بر موارد ۶ گانه فوق و بررسی وضعیت نصاب سهام در صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، به صورت صحیح رعایت شده است؛ و آنچه در واقعیت وجود دارد، بسیار متفاوت از آنچه که در رسانه‌ها ادعا شده است است.

کد خبر 456871

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • ظرفیت بازار مسکن در اطراف تهران تکمیل شده است

  ظرفیت بازار مسکن در اطراف تهران تکمیل شده است

  با وجود آنکه سهم غالب در بازار مسکن شهر تهران از خانه‌های بالای یک میلیارد تومان به واحدهای بیش از ۲ میلیارد تومان رسیده، معاملات نسبت به سال گذشته دو برابر شده و این نشان می‌دهد رشد قیمت‌ها نه تنها تاثیری در کاهش معاملات ندارد بلکه در خلاء قوانین مالیاتی، هیجانات سفته‌بازی و سوداگری در بازار ملک همچنان حکمفرما است.

 • پول‌ها کجا رفت؟ ردیابی مقصد نقدینگی

  پول‌ها کجا رفت؟ ردیابی مقصد نقدینگی

  رشد ۱۴ برابری نقدینگی در دهه ۹۰ به سرمایه‌گذاری منجر نشد بلکه رشد ۱۰ برابری شاخص قیمت مصرف‌کننده را به دنبال داشت

 • زنگ خطر افزایش تورم به صدا در آمده است

  زنگ خطر افزایش تورم به صدا در آمده است

  درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل در برخی از استانها، افزایش انفجاری داشته و خانوارها ۹۰ درصد بیشتر از تیر ۱۴۰۰ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان، هزینه کرده‌اند.

 • مالیات مهریه بر عهده زن است یا مرد؟

  مالیات مهریه بر عهده زن است یا مرد؟

  بر اساس طرح جدید مجلس، مهریه‌های بالای ۱۴ سکه مشمول پرداخت حق ثبت می‌شوند. در این صورت افرادی که ۲۰۰ سکه مهریه دارند، مشمول پرداخت ۱۵ درصد حق ثبت هستند و زوج‌ها باید ۱۵ درصد قیمت سکه‌ها را به عنوان مالیات مهریه پرداخت کنند.

 • شکست کانال ۲۸ هزار برای دلار

  شکست کانال ۲۸ هزار برای دلار

  امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران ۲۷ هزار و ۹۱۹ تومان است.

 • تداوم مهار رشد خلق پول بانک‌ها در تیرماه ۱۴۰۱

  تداوم مهار رشد خلق پول بانک‌ها در تیرماه ۱۴۰۱

   وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارش داد که در چهار ماه نخست امسال از بین ۱۱ بانک بورسی، رشد مانده تسهیلات اعطایی ۱۰ بانک کمتر از ۱۰ درصد بوده و نیمی از آنها رشدی کمتر از پنج درصد را داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =