چگونه از بانک‌های مختلف تسهیلات مسکن بگیرید؟

تا همین چند سال پیش، تسهیلات مسکن برای برخی واحدهای مسکونی تا ۸۰درصد قیمت آن را پوشش می داد اما اکنون این اختلاف به کمتر از ۳۰درصد در همان خانه ها رسیده است.

به گزارش صدای بورس،قبلا بانک ها واحد ارزیابی داشتند و پس از قیمت گذاری تعیین می شد برای این واحد مسکونی چقدر وام پرداخت خواهد شد تا از میزان ۸۰درصد قیمت کل بیشتر نشود اما اکنون قیمت مسکن آن قدر زیاد شده که بخش اندکی از نرخ کل آن را تشکیل می دهد.

طبق آخرین گزارش بانک مرکزی نرخ هر مترمربع مسکن در تهران به ۴۰میلیون تومان رسیده که این موضوع به افزایش تقاضای تسهیلات برای خرید ملک منجر می شود. اکنون اعداد و ارقامی برای تسهیلات مسکن اعلام می شود اما باید توجه داشت هر وام مسکن هزینه هایی دارد.


بیشتر بخوانید: وام مسکن قفل شد


هزینه تسهیلات مسکن نسبت به حدود ۱۰روز قبل با یک شیب ملایم روندی صعودی گرفته است، به طوری که متاهل های ساکن پایتخت باید برای اخذ این وام بیش از ۱۳۵میلیون تومان پرداخت کنند. همچنین باید در نظر داشت مصوبات دولت برای خرید خانه متاهلان و مجردان متفاوت است. مجردهای ساکن تهران می توانند تا ۲۸۰میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰میلیون تومان وام جعاله می شود؛ پس برای دریافت ۲۰۰میلیون تومان وام باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن بخرند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۴۵هزار تومانی، ۵۸میلیون تومان می شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ورق به مبلغ ۲۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۷۹میلیون و ۲۰۰هزار تومان می رسد.

هزینه وام در تهران و شهرهای دیگر

زوج های تهرانی نیز بر همین اساس می توانند تا سقف ۴۸۰میلیون تومان شامل ۲۰۰میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن بخرند که هزینه آن ۱۱۶میلیون تومان می شود که همراه با هزینه ۲۳میلیون و ۲۰۰هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۳۹میلیون و ۲۰۰هزار تومان بپردازند. سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰میلیون تومان رسیده است که با توجه به این که مجردها باید ۳۲۰ و متاهل های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۴۴میلیون و ۸۹۶ و متاهل ها نیز باید ۹۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بپردازند.

دریافت تسهیلات از بانک های دیگر

مواردی که گفته شد مربوط به تسهیلات بانک مسکن است اما بانک های دیگر نیز اقدام به ارائه تسهیلات مسکن می کنند، با این تفاوت نرخ سود تسهیلات آنها که یک درصد از بانک مسکن بیشتر است و به ۱۸درصد می رسد. سری به بانک های مختلف دولتی و خصوصی زدیم تا شرایط تسهیلات دهی آنها را جویا شویم. باید سند را همراه دو ضامن به شعبه بیاورید تا وام را دریافت کنید. ضامن باید کسر از حقوق داشته باشد و حداقل سه ماه طول می کشد. مدت زمان بازپرداخت وام هم نهایتا پنج سال است. برخی از این موارد مانند ضامن با کسر از حقوق در بانک مسکن هم اجرا می شود و متاسفانه این موضوع بهانه ای شده برای وام ندادن بانک ها. در شرایطی که سند در دفاتر اسناد رسمی در رهن بانک قرار می گیرد و در صورت پرداخت نشدن آن بانک به نوعی مالک واحد مسکونی می شود اما با این حال شرایط ضامن همچنان وجود دارد. از سوی دیگر، مدت بازپرداخت تسهیلات بانک مسکن با نرخ ۱۷درصد تا ۱۲سال نیز امکان پذیر است که این شرایط در بانک های دیگر ۷سال کمتر است. در بانک های دولتی و خصوصی بین ۲۰تا ۳۵میلیون تومان از مبلغ وام در بانک بلوکه می شود که این اقدام خلاف قانون است. حتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این باره چندین بار هشدار داده اما برخی از بانک ها توجهی نمی کنند.

به گزارش جام جم ،حالا باید دید دولت اقدامی اساسی در این زمینه می کند یا خیر. یکی از مواردی که مجموعه تصمیم گیران دولت باید در نظر داشته باشند این است که تقاضا برای تسهیلات مسکن وجود دارد اما نحوه دریافت تسهیلات آن قدر سخت است که برخی افراد عطای دریافت آن را به لقایش می بخشند.

کد خبر 455878

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • بانک ها برای ودیعه مسکن پول دارند

  بانک ها برای ودیعه مسکن پول دارند

  درحالی که دولت بسته جدیدی را برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ابلاغ کرده، اما هنوز بسیاری از بانک‌ها از پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به بهانه‌های نبود اعتبار برای متقاضیان مشکل ساز شده اند.

 • خانه های ۵۰ تا ۱۰۰ متری چند؟

  خانه های ۵۰ تا ۱۰۰ متری چند؟

  قیمت تقریبی خرید و فروش آپارتمان در ۲۲ منطقه تهران را می‌توانید در این گزارش مشاهده کنید.

 • فریب قیمت‌های پرت مسکن را نخورید!

  فریب قیمت‌های پرت مسکن را نخورید!

  بازار آپارتمان‌های مسکونی عرضه شده برای فروش در تهران طی روزهای اخیر با افزایش قیمت‌های پیشنهادی پرت روبه رو شده است؛ موضوعی که خریداران مسکن باید از آن آگاه باشند و با واکنش هوشمندانه، از هرگونه ضرر احتمالی ناشی از معامله در قیمت‌های غیرواقعی پیشگیری کنند.

 • وام مسکن قفل شد

  وام مسکن قفل شد

  از روز اول تیر ماه تاکنون در سایت بانک مسکن رقمی از وضعیت معاملات به ثبت نرسیده است. آیا دلیل این امر رشد روزافزون قیمت اوراق مسکن و مقرون به صرفه نبودن آن است؟

 • جدیدترین قیمت اوراق در تهران و سایر استان‌ها

  جدیدترین قیمت اوراق در تهران و سایر استان‌ها

  قیمت تسهیلات مسکن نسبت به حدود ۱۰ روز قبل با یک شیب ملایم روندی صعودی گرفته است؛ به طوری که متاهل های ساکن پایتخت باید برای اخذ این وام حدود ۱۳۴ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان پرداخت کنند.

 • هزینه دریافت وام ۴۸۰ میلیونی مسکن ۱۳۴ میلیون تومان شد

  هزینه دریافت وام ۴۸۰ میلیونی مسکن ۱۳۴ میلیون تومان شد

  با توجه به افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به هر برگه ۱۴۰ هزار تومان، متقاضیان دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن باید ۱۳۴ میلیون تومان برای دریافت این وام هزینه کنند.

 • جزییات ثبت نام وام ودیعه مسکن متقاضیان صاحب فرزند سوم

  جزییات ثبت نام وام ودیعه مسکن متقاضیان صاحب فرزند سوم

  معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: ثبت نام وام ودیعه مسکن متقاضیان صاحب فرزند سوم فاقد مسکن نیاز به ثبت نام در هیچ سامانه‌ای ندارد و به صورت حضوری و در ۶ بانک انجام می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =