میانگین مالیات پرداختی اصناف چه قدر است ؟

با توجه به اینکه صاحبان مشاغل و اصناف تا پایان امروز برای ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد سال گذشته فرصت دارند، بر اساس آخرین آمار بیش از ۳ میلیون اظهارنامه تکمیل شده که برآورد شده متوسط مالیات پرداختی این افراد ۲.۵ میلیون تومان است.

به گزارش صدای بورس- صاحبان مشاغل و اصناف باید هر ساله در خردادماه اظهارنامه عملکرد درآمدی خود در سال گذشته را برای پرداخت مالیات مربوطه، پر کنند که این مهلت تا پایان امروز تمدید شد.

بنابراین، صاحبان مشاغل تا پایان امروز فرصت دارند که با مراجعه به سامانه my.tax.gov.ir اظهارنامه خود را پر کنند زیرا، درصورت انجام ندادن تکالیف قانونی، علاوه بر محرومیت از معافیت‌ها و نرخ صفر مالیاتی، مشمول جریمه ۳۰ درصدی غیرقابل بخشش و تهیه اظهارنامه برآوردی می‌شوند.

برخلاف سال‌های قبل، امسال صدای اصناف و مشاغل نسبت به روند اخذ مالیات بلند شد و نسبت به افزایش نرخ مالیات و سود فعالیت‌هایشان اعتراض کردند و خواستار این شدند که تحت تاثیر رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، مالیات کمتری برای آنها محاسبه شود.

سازمان امور مالیاتی در پاسخ به نیازهای مالیاتی اصناف اعلام کرد که هیچگونه افزایشی در نرخ مالیات رخ نداده و دلیل اعتراض اصناف این است که بر اساس قانون بودجه سال گذشته، مبنای محاسبه مالیات واریزی‌های کارتخوان مشاغل است.

روند اخذ مالیات از کارتخوان اصناف و مشاغل به این صورت است که کلیه مبالغ واریزی به دستگاه‌های کارتخوان اصناف، ملاک عمل سازمان امور مالیاتی در محاسبه مالیات مقطوع است. البته، اگر پول به حساب متصل به کارتخوان اصناف واریز شده باشد، در محاسبه مالیات آن‌ها لحاظ نشده است.


بیشتر بخوانید:درآمد یک‌ساله «مالیات بر لوکس‌ها» و «مالیات بر خانه‌خالی» معادل ۴۰مترمربع آپارتمان


در این زمینه، اگر از مبالغ واریزی به کارتخوان اصناف درآمدی عاید آنها نشده باشد، از مبلغ موردنظر در صورت ارائه اسناد و مدارک و تایید سازمان امور مالیاتی، مالیاتی گرفته نمی‌شود.

این سازمان همچنین گفت که برای اجرای روند جدید مالیات ستانی از اصناف، نسبت سود فعالیت اصناف را کم و کسانی که فروش و درآمد ارائه خدمات آنها تا ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان باشد را مشمول مالیات مقطوع کردیم.

در این زمینه، طبق گفته مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار صنف که می‌توانند از طریق تبصره ماده ۱۰۰، تکالیف مالیاتی خود را انجام دهند، مالیات یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر از آنها بین صفر تا ۵ میلیون تومان است.

پیگیری‌های ایسنا از سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد که تاکنون اصناف و مشاغل حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه مالیاتی به این سازمان ارائه کرده‌اند.

همچنین، معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه ارسالی به سازمان امور مالیاتی مربوط به فرم تبصره ماده ۱۰۰ بوده است و نزدیک به یک میلیون مؤدی نیز اظهارنامه را خود تنظیم و ارائه کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، علاوه بر این، از میزان اظهارنامه‌هایی که به سازمان امور مالیاتی ارسال شده، میانگین مالیات پرداختی اصناف و مشاغل ۲.۵ میلیون تومان است.

کد خبر 454989

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • آیا بحران مالی سال ۲۰۰۸ در اقتصاد جهان تکرار می‌شود؟

  آیا بحران مالی سال ۲۰۰۸ در اقتصاد جهان تکرار می‌شود؟

  ۹ عضو اتحادیه اروپا تورم بیش ‌از ۱۰ درصد را تجربه کرده‌اند و بیشترین تورم متعلق به استونی بوده ‌است. قیمت مصرف‌کننده در این کشور ۱۹ درصد نسبت ‌به سال قبل افزایش‌ یافته است. نرخ تورم در انگلستان به ۹ درصد رسیده که این رقم بالاترین میزان تورم در این کشور از سال ۱۹۸۲ تاکنون است. روسیه نیز با تورم ۸/۱۷درصدی روبه‌رو است. این تورم‌های بالا زنگ خطری برای دولت و بانک مرکزی این کشورها است و باعث شده بسیاری از این کشورها شروع به اقداماتی برای کاهش تورم کنند. اما افزایش سطح عمومی ‌قیمت‌ها تنها مشکل پیش‌رو دولت‌ها نیست.

 • با ترمز نقدینگی و پایه پولی قطار تورم متوقف می شود؟

  با ترمز نقدینگی و پایه پولی قطار تورم متوقف می شود؟

  بانک مرکزی گزارش تحلیل تحولات اقتصاد کلان در اردیبهشت‌ماه سال جاری را منتشر کرد. بر اساس آمارهای گزارش جدید، رشد نقطه به نقطه پایه پولی با کاهشی یک واحد درصدی نسبت به ماه قبل به ۵/ ۳۰درصد رسید.

 • سود ۳.۲۰۹ ریالی هرمز به هرسهم

  سود ۳.۲۰۹ ریالی هرمز به هرسهم

  گزارش صورت های مالی و درآمد فروش هرمز منتشر و بررسی شد.

 • علائم کرونای جدید

  علائم کرونای جدید

  عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه زیرسویه‌های BA۴ و BA۵ امیکرون، بسیار مسری‌تر و واکسن‌گریز هستند، گفت: به نظر می‌رسد در حال ورود به موج جدید کرونا هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =