هر کیسه سیمان ٧٠٠٠ تومان ارزان شد

به دنبال آنکه چند روز پیش دبیر انجمن سیمان از کاهش قیمت‌ها در بازار سیمان نسبت به هفته‌های گذشته خبر داد، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد به دلیل فزونی عرضه هفتگی سیمان نسبت به عرضه در بازار، قیمت هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی از ۴۳ هزار تومان به ۳۶ هزار تومان کاهش یافته است.

به گزارش صدای بورس، چند روز پیش دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از افزایش عرضه و کاهش قیمت سیمان در بازار خبر داد و گفت: به دنبال شایعه‌ پراکنی کمبود برق واحدهای سیمانی، قیمت سیمان در بورس کالا و سپس در بازار آزاد با افزایش مواجه شد؛ اما با توافق وزارت نیرو، برق سیمانی‌ها برای تولید پنج میلیون تن در ماه مدیریت شده تامین خواهد شد. این مدیریت توزیع علاوه‌ بر اینکه می‌توانیم کوره‌ها را مدیریت کنیم تا متوقف نشود نیز می‌توان به میزانی که قابلیت تولید وجود دارد، سیمان تولید کنیم. بر این اساس علاوه بر اینکه تولید بر روی روال افتاد، در بورس کالا نیز، با توجه به افزایش عرضه و معاملات، عرضه و تقاضا متعادل شده که منجر به کاهشی شدن قیمت‌ها شده است. در هفته جاری حدودا ۲۰ الی ۳۰ درصد نسبت به هفته گذشته قیمت‌ها کاهشی شده‌اند.

امروز (چهارشنبه) نیز سیف‌الله امیری- مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت- نیز در این رابطه اعلام کرد: در حالی که تقاضا برای سیمان ۸۵۰ هزار تن بود، یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن در بورس کالا عرضه شد. همچنین قیمت هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی از ۴۳ هزار تومان به ۳۶ هزار تومان کاهش یافت. قیمت هر تن سیمان فله نیز امروز از ۸۰۷ هزار تومان به ۵۹۵ هزار تومان رسیده است.


بیشتر بخوانید : بازار سیمان در انتظار شوک برق


وی ادامه داد: بنابراین قیمت سیمان به طور کامل کاهش پیدا کرده است. ضمن اینکه با توجه به شرایط موجود، برنامه‌ریزی‌شده تا در هفته‌های آینده سیمان در بورس کالا عرضه شود تا تولیدکنندگان محصولات سیمانی مشکلی پیدا نکنند.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت ضمن اشاره به خرید سیمان در هفته گذشته از سوی برخی که حاضر شدند با توجه به شرایط، معامله خود را باطل کرده و جریمه آن را به بورس کالا پرداخت کنند، گفت: شرایط پیش آمده برای سیمان، ناشی از عدم کنترل تقاضا و همچنین شایعه قطع برق واحدهای سیمانی بود که سبب افزایش تقاضای کاذب شد؛ اما خوشبختانه با افزایش عرضه در بورس کالا و کنترل تقاضاها، شاهد کاهش چشمگیر قیمت سیمان بودیم.

به گزارش ایسنا،امیری ضمن تاکید بر اینکه افرادی که طی هفته‌های گذشته معدل شفافیت آن‌ها برای یک ماهه بورس کالا، ۷۵ تا ۸۰ درصد باشد، می‌توانند خرید کنند در غیر اینصورت سامانه اجازه خرید از بورس کالا به آن‌ها نمی‌دهد، اظهار کرد: ‌ همچنین برای فروش‌های سه ماهه آن‌هایی که شفافیتشان ۹۰ درصد باشد، در هفته های آینده فاکتورهایشان را ثبت کنند تا بتوانند از بورس کالا خرید کنند.

کد خبر 454546

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • بازار سیمان در انتظار شوک برق

  بازار سیمان در انتظار شوک برق

  انتشار اخباری مبنی بر مشکلات تامین انرژی مورد نیاز برای صنایع فولادی، سیمانی و ... در دو هفته گذشته باعث افزایش تقاضا برای این محصولات در بورس کالا شد و این موضوع به رشد قیمت سیمان در بورس منتهی شد.

 • ‌حداکثر قیمت سیمان برای مصرف کننده ۵۰ هزار تومان شد

  ‌حداکثر قیمت سیمان برای مصرف کننده ۵۰ هزار تومان شد

  مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: قیمت هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی برای مصرف کننده بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است و فروش با بیش از این قیمت غیرقانونی است.

 • علت افزایش بهای تمام شده سآبیک چه بود؟

  علت افزایش بهای تمام شده سآبیک چه بود؟

  مقایسه فصلی مبلغ فروش،بهای تمام شده و حاشیه سود ناخالص سآبیک منتشر شد.

 • قیمت سیمان بالا می رود ؟

  قیمت سیمان بالا می رود ؟

  قیمت سیمان پس از یک اوج‌گیری در میانه خرداد، رفته‌رفته در شیب نزولی قرار گرفت و با شروع تابستان افت ۱۰ تا ۱۲ درصدی را تجربه کرد. طوری‌که فعالان بازار از ورود بازار به فاز مقاومتی می‌گویند. اما آیا سرانجام خاموشی‌ها این فاز را می‌شکند و قیمت سیمان را بالا می‌برد؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =