وضعیت مالیات از خودروهای گران قیمت

مالیات از خودروهای با ارزش بیش از یک میلیارد تومان یکی از پایه‌های مالیاتی جدید در قانون بودجه سال گذشته و امسال است که بررسی عملکرد سازمان امور مالیاتی در دو ماهه ابتدایی سالجاری، نشان می دهد که معادل ۵ میلیارد و ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان درآمد از انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت حاصل شده است.

به گزارش صدای بورس، بر اساس قانون بودجه سال گذشته، مالکان انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین که در ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک خودروی مزبور بوده‌اند، به شرح زیر مشمول مالیات شدند:


۱) اشخاص حقوقی غیردولتی به ازای هر خودروی با ارزش روز بالاتر از یک میلیارد تومان.
۲) اشخاص حقیقی که مجموع ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل خود بالای یک میلیارد تومان باشد.

در این بین، نرخ مالیات سالانه مجموع ارزش روز انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین به شرح زیر است:

۱_ تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد


۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد


۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد


۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد


بیشتر بخوانید:جزئیات معافیت ۹۶۳ هزار واحد صنفی از مالیات


آخرین اعلام سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان مالیات از محل خودروهای لوکس شناسایی شده در سال گذشته وصول شده است.

همچنین، بررسی عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی در دو ماهه سالجاری نیز نشان می‌دهد که در این مدت معادل ۵ میلیارد و ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از محل مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت مالیات اخذ شده است.

البته، باید به این نکته توجه داشت که مالیات خودروهای لوکس برای امسال نیز لازم‌الاجراست و طبق گفته مدیر کل طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی خودروهای لوکس برای ابتدای امسال احصا شده‌اند و ناجا باید اطلاعات آن‌ها را به سازمان امور مالیاتی بدهد؛ بنابراین، مشخص نیست که درآمد ۵ میلیاردی سازمان مالیاتی در دو ماهه ابتدایی امسال از خودروهای لوکس به خودروهای شناسایی شده در سالجاری یا سال گذشته مربوط می‌شود.

به گزارش ایسنا، لازم به ذکر است که برای اخذ مالیات از خودروهای لوکس در سالجاری، مجموع ارزش ملاک نیست و هر خودروی بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات خواهد شد.

کد خبر 454139

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • کارشناس اقتصادی: باید از سرکوب کردن قیمت خودرو دست برداریم

  کارشناس اقتصادی: باید از سرکوب کردن قیمت خودرو دست برداریم

  یک کارشناس اقتصادی با تحلیل فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه معتقد است: این سامانه نتوانسته حجم بالای تقاضا را کاهش دهد و آشفتگی قیمتی را در بازار متعادل کند.

 • دفاع وزیر صمت از کارنامه وزارتش در نماز جمعه

  دفاع وزیر صمت از کارنامه وزارتش در نماز جمعه

  فاطمی‌امین گفت: در ۳ ماهه اول امسال ۲۴۶ هزار خودرو تحویل داده شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۶ درصد افزایش داشته است.

 • چرا قیمت خودرو کاهش پیدا نمی کند؟

  چرا قیمت خودرو کاهش پیدا نمی کند؟

  بازار خودرو همچون هفته‌های گذشته روند با ثبات و البته نوسانی را تجربه کرد. عوامل موثر بر قیمت خودرو همچنان بلاتکلیف است؛ دلار بالای سی هزار تومان در نوسان است، روند تولید و فروش محصولات ایران خودرو و سایپا و حذف قرعه‌کشی مشخص نیست، آیین نامه واردات خودرو با وجود گذشت یک ماه و آغاز فصل تابستان نهایی نشده است.

 • سازمان امورمالیاتی با اصناف به توافق رسید؟

  سازمان امورمالیاتی با اصناف به توافق رسید؟

  اختلاف روزهای گذشته اصناف و سازمان امورمالیاتی در مراحل پایانی قرار دارد، انتظار می‌رود از طریق راه‌حل موقتی که برای اصلاح ضرایب مالیاتی صنوف پیدا شده است، مشکل مالیات‌ستانی امسال برطرف شود.

 • جزئیات معافیت ۹۶۳ هزار واحد صنفی از مالیات

  جزئیات معافیت ۹۶۳ هزار واحد صنفی از مالیات

  بر اساس آمار رسمی، تا پایان خرداد ۱۴۰۱ تعداد اصنافی که بر اساس اظهارنامه خود معاف از مالیات بوده‌اند ۹۶۲ هزار و ۹۳۲ واحد صنفی بوده است.

 • قیمت محصولات ایران خودرو امروز جمعه

  قیمت محصولات ایران خودرو امروز جمعه

  قیمت بازار و قیمت نمایندگی خودروهای ایران خودرو امروز جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ را در جدول زیر مشاهده کنید. این قیمت‌ها به تومان بوده و روزانه بروزرسانی می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =