چرا فیش‌ حقوق مدیران دولتی‌ در خرداد منتشر نشد؟

طبق بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور، دستگاه های مشمول ماده (۲۹) از خرداد ماه امسال موظف به انتشار اطلاعات حقوق و دستمزد مقامات و مدیران بودند که هنوز این امر اجرایی نشده است.

به گزارش صدای بورس- طبق بخشنامه‌ اجرایی انتشارعمومی فیش حقوقی مدیران، قرار بر این بود که از دهم خرداد انتشار عمومی اطلاعات پرداختی مدیران دستگاه‌های اجرایی آغاز ‌شود و این در حالی است که بسیاری از این شرکت ها از انتشار این لیست و بارگزاری آن در سامانه برای دسترسی عموم خودداری کرده اند.

بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور در راستای اجرای دستور رئیس‌جمهور مبنی بر شفاف‌سازی اطلاعات پرداخت کارکنان دستگاه‌های اجرایی کشور نوزدهم اردیبهشت ماه صادر شده بود.

این بخشنامه برای اجرای اصل شفاف‌سازی (از اصول 12گانه دولت مردمی) برای مقابله با فساد اداری و اقتصادی و همچنین ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر مشخص بودن میزان هر گونه ناخالص پرداختی ماهانه به مقامات، رؤسا و مدیران دستگاه‌ها صادر و در آن تأکید شده که از این پس، اطلاعات حقوق و مزایای این افراد باید بر اساس ضوابط مشخصی، به‌صورت عمومی منتشر شود و در دسترس عموم قرار گیرد.


بیشتر بخوانید :

جزییات تغییر دستمزد امسال کارگران/چرا کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسکن قانونی نیست؟


طبق بخشنامه مذکور، قرار بود که در تاریخ دهم هر ماه، اطلاعات پرداختی مقامات، رؤسا، مدیران و هم‌ترازان آن‌ها که مشمول ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه هستند، در ماه قبل که با مسئولیت بالاترین مقام و تأیید بالاترین مقام مجاز هزینه (ذی‌حسابان، مدیران مالی یا عناوین مشابه) دستگاه‌های اجرایی در سامانه ثبت حقوق و مزایا بارگذاری شده است و به‌صورت عمومی منتشر شود.

این درحالی است که ما شاهد چنین اتفاقی نبودیم و طبق گفته موسی بزرگ اصل رئیس سازمان حسابرسی تا کنون مدیران 90 شرکت دولتی معرفی شدند که بسیاری از این شرکت ها از بارگزاری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد مشمولین این بخشنامه در سامانه خودداری کرده اند در نهایت برای آن‌ها قرار منع تعقیب صادر شده است.

سوالی که در اینجا به جد افکار عمومی را درگیر می کند این است که چرا با وجود بخشنامه و ابلاغیه ای که در این راستا صادر شده است، همچنان شرکتهای دولتی از ایجاد شفافیت و اعلام عمومی حقوق مدیران خود سرباز می زنند؟ از سوی دیگر وعده انتشار فیشهای حقوقی مدیران سازمانها، دستگاههای دولتی و شرکتهای وابسته به دولت چه زمانی محقق خواهد شد؟

خبرگزاری تسنیم- در نهایت سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا با توجه به صدور چنین بخشنامه ای و عدم اجرای آن توسط برخی شرکت ها، برخلاف انتظار عمومی که برخورد قاطع و جدی با متخلفان را داشته، شاهد چنین برخوردی نبوده و حکم منع تعقیب برای مدیران این شرکت ها صادر شد؟

کد خبر 454122

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • افزایش حقوق سربازان از اردیبهشت

  افزایش حقوق سربازان از اردیبهشت

  رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی کل انتظامی کشور گفت: افزایش حقوق سربازان وظیفه از اردیبهشت ماه در فیش‌های حقوقی منظور می‌شود.

 • طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به کجا رسید؟

  طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به کجا رسید؟

  نمایندگان مجلس این هفته به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت که در آخرین روز نشست علنی هفته گذشته به بررسی اولویت‌دار آن رأی داده بودند، رسیدگی می‌کنند.

 • دست روی حقوق‌های پَرت

  دست روی حقوق‌های پَرت

  انتشار فیش‌های تا چندصد میلیونی در دستگاه های اجرایی که با هر دلیل و بهانه ای صادر شده بود، بار دیگر جریان پرداخت های نجومی را به میان کشید، بعدها در مورد چرایی صدور این فیش ها، دلایلی مطرح و قول هایی برای ساماندهی نظام پرداخت داده شد که انتظار می‌رود که طبق این وعده‌ها، روال فعلی رو به اصلاح پیش رود نه اینکه مانند گذشته هیاهویی بیش نبوده، روی کاغذ بماند و باز هم صدای فیش های عجیب بلند شود.

 • روابط اداری استخدامی به کجا رسید ؟

  روابط اداری استخدامی به کجا رسید ؟

  سخنگوی کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس از تصمیم این کمیسیون برای اصلاح ضوابط و مقررات استخدامی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

 • تهران رکورد زد/میانگین ۳۲.۶ میلیون تومانی هر متر مسکن

  ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای کشور را بشناسید

  تهران رکورد زد/میانگین ۳۲.۶ میلیون تومانی هر متر مسکن

  بر اساس گزارش مرکز آمار از قیمت مسکن در شهرهای منتخب کشور ۵ شهر تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد گران‌ترین شهرهای کشور در حوزه مسکن هستند.

 • نورچشمی‌ها استخدام می‌شوند

  نورچشمی‌ها استخدام می‌شوند

  یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه شاهد هستیم که برخی از نورچشمی‌ها از طریق شرکت‌ها استخدام شده اما در عنوانی دیگر در بدنه اجرایی دولت مشغول به کار می‌شوند.

 • تبعیض میان صندوق‌های بازنشستگی خاتمه یابد

  تبعیض میان صندوق‌های بازنشستگی خاتمه یابد

  رئیس کانون بازنشستگان کارگری مازندران می‌گوید: اگر دولت فکری اساسی نکند و به تبعیض میان صندوق‌های بازنشستگی خاتمه نبخشد، بحران در سازمان تامین اجتماعی و در معیشت بازنشستگان، به مرحله غیرقابل بازگشت نزدیک می‌شود.

 •  کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران قانونی بود؟

   کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران قانونی بود؟

  دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه ماندگاری در شغل در سال جاری افزایش یافته است گفت: برای بهبود معیشت کارگران پیشنهاد بن الکترونیک را داده ایم.

 • تغییر میزان عیدی کارگران + جزئیات

  تغییر میزان عیدی کارگران + جزئیات

  عیدی کارگران با تغییر همراه شد. عیدی کارگران هر سال افزایش می یابد. عیدی کارگران با نرخ تورم همخوانی ندارد. عیدی کارگران متناسب با حقوق پایه آنها است. عیدی کارگران امسال با حواشی جدیدی همراه شد.

 • اختلاف فیش‌های حقوقی کجاست؟

  اختلاف فیش‌های حقوقی کجاست؟

  سازمان اداری و استخدامی دلیل اختلاف پرداخت در حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی را پرداخت "رفاهیات" دانسته است. این گزینه در فیش‌های حقوقی در پست‌های مختلف هم مشهود است ولی اینکه این اختلاف چطور شکل گرفته،‌ چرا بعد از سال‌ها اصلاح نشده و برنامه دولت برای ترمیم وضعیت موجود چیست مورد سوال است.

 • میزان عیدی کارگران برای امسال + جدول

  میزان عیدی کارگران برای امسال + جدول

  امسال عیدی کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی با کارکرد یکسال کامل، حداقل ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است.

 • نگرانی بابتِ قراردادهای تک نفره‌ی پیمانکاری

  احتمال خروج از شمولِ قانون کار

  نگرانی بابتِ قراردادهای تک نفره‌ی پیمانکاری

  در کارگاه‌های بسیاری که تجهیزات و ماشین آلات گران قیمت و ارزشمند دارند، کارفرمایان به طور غیرقانونی در قرارداد بندی می‌گنجانند که اگر خسارت عمدی به دستگاه‌ها بخورد، کارگر مقصر است و باید این خسارت را بپردازد؛ چنین شرط‌هایی قرارداد را از شمول قانون کار خارج نمی‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =