۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
بسته ویژه دولت برای مستاجران

وزیر راه و شهرسازی از ارائه بسته جدید خروج بازار اجاره‌بها از بحران به رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: با تایید سران قوا این بسته حرکتی اساسی به جای مُسکن‌های زودگذر است.

به گزارش صدای بورس، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در توئیتر نوشت:

«تیغ تیز اجاره‌بها بر روی گردن قشر آسیب‌پذیر است و برداشتن آن نیازمند حرکتی جهادی، بزرگ و اقدامی فرا وزارتخانه‌ای است.

بسته جدید خروج از این بحران با همکاری صاحبنظران به رئیس‌جمهور تقدیم کردیم که انشالله با تایید سران قوا حرکتی اساسی به جای مسکن‌های زودگذر است.»

تیغ تیز بی‌سروسامانی اجاره مسکن را از گلوی مردم بر می‌داریم

اواخر مردادماه سال گذشته رستم قاسمی به‌عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اولین اقدام خود در بخش مسکن را ساماندهی بازار اجاره اعلام کرده و گفته بود: مسکن دغدغه دولت سیزدهم است.

وی افزود: اولین گام در حوزه مسکن برداشتن تیغ تیز بی سروسامانی اجاره از گلوی نحیف اقشار آسیب پذیر است. وضع موجود باعث شده مسکن که باید جایگاه سُکنی و آسایش باشد به بزرگ‌ترین دغدغه و گرفتاری مردم تبدیل شده است.


بیشتر بخوانید: چرا اوراق مسکن گران شد؟


وی تاکید کرد: امروز بعد از مشکل کرونا مهم‌ترین دغدغه دولت سیزدهم معیشت و مسکن مردم است.

به گزارش تسنیم، سال گذشته با مصوبه ستاد ملی کرونا علاوه بر تعیین سقف افزایش اجاره‌بها (در تهران 25 درصد،‌کلانشهرها 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد)، قرارداد مستأجران خودبخود تمدید شد. به این ترتیب موجران اجازه عدم تمدید قراردادهای اجاره با مستأجران را نداشتند.

وزیر راه و شهرسازی اردیبهشت ماه امسال نیز در حمایت از اجاره‌نشین‌ها گفته بود: یکی از موضوعات بسیار مهم افزایش اجاره‌بها مسکن است. آنچه مشخص شده حداکثر افزایش نرخ اجاره مسکن در تهران 25 درصد است.

قاسمی در پاسخ به این پرسش که ملاک این 25 درصد چیست، تصریح کرد: کار کارشناسی ستاد تنظیم بازار صورت گرفته است،‌در گذشته هم این را داشتیم. امسال با توجه به افزایش تورم، ستاد تنظیم بازار با رقم 25 درصد موافقت کرد و قابل افزایش نیست.

وی افزود: بنابراین هر بنگاه املاکی این را انجام دهد-بالاتر از سقف تعیین شده- تخلف محسوب می‌شود و جزو مصوبات تنظیم بازار است که با آن برخورد می شود.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: بر اساس کد رهگیری کاملا مشخص است و می‌توانیم تشخیص بدهیم که اجاره‌بهای مسکن در یک واحد چه میزانی بوده و امسال چه میزانی افزایش می‌یابد.

به گزارش تسنیم، قاسمی در واکنش به توافق پشت‌پرده موجر و مستأجر گفت: این یک تخلف بزرگ محسوب می‌شود، گزارش‌ها پنهان نمی‌ماند و گزارش داده شود برخورد جدی صورت می‌گیرد و کسانیکه با این شیوه عمل کنند حتما پشیمان می‌شوند.

کد خبر 453658

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • ورود تعزیرات برای کنترل اجاره مسکن

  ورود تعزیرات برای کنترل اجاره مسکن

  تعیین سقف افزایش اجاره‌بهای مسکن در بازار موثر واقع شده و اکثر واحدهای اجاره با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته تمدید می‌شود، اما باز هم برخی این موضوع را نادیده می‌گیرند که باید همه مشاوران املاک در مقابل قیمت‌های سلیقه‌ای مالکان بایستند و قانون را ملاک قرار دهند.

 • ابهام در میزان تأمین اراضی نهضت مسکن

  ابهام در میزان تأمین اراضی نهضت مسکن

  با توجه به اطلاعات به دست آمده از برخی آمارها درباره نهضت ملی مسکن، تراکم واقعی واحدهای مسکونی این طرح برابر ۷۰ خانواده در هکتار و معادل ۲ برابر تراکم تهران و ۱۲ برابر متوسط شهرهای بزرگ است.

 • چرا وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی‌گیرد؟

  چرا وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی‌گیرد؟

  اولویت در پرداخت وام ودیعه مسکن، پوشش خانوارهای مستاجر واجد شرایط است و از آنجایی که همه تلاش دولت در طرح‌های حمایتی مسکن، تشویق به ازدواج و حمایت از تشکیل خانواده است، وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی‌گیرد.

 • توضیحات سخنگوی دولت در مورد بنزین و مالیات

  توضیحات سخنگوی دولت در مورد بنزین و مالیات

  سخنگوی دولت توضیحاتی درباره مالیات‌های مربوط به اصناف و موضوع دهک‌بندی‌ها در پرداخت یارانه ارائه کرد و گفت که دولت هیچ‌ برنامه‌ای برای گرانی بنزین ندارد.

 • جدیدترین قیمت اوراق مسکن اعلام شد

  جدیدترین قیمت اوراق مسکن اعلام شد

  بررسی آخرین قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد، متاهل‌های ساکن پایتخت باید برای اخذ وام مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی، بیش از ۱۳۴ میلیون تومان بپردازند.

 • متراژ واحدهای نهضت مسکن چقدر است؟

  متراژ واحدهای نهضت مسکن چقدر است؟

  رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه اطمینان می‌دهیم پروژه نهضت ملی مسکن در نیمه دوم سال تسریع شود، توضیحاتی درخصوص متراژ واحدها، نحوه تامین مالی طرح و میزان آورده متقاضیان ارایه کرد.

 • مصوبه تعیین اجاره‌بها به تصویب سران سه‌قوه رسید

  مصوبه تعیین اجاره‌بها به تصویب سران سه‌قوه رسید

  مصوبه دولت در زمینه تعیین حداکثر افزایش اجاره‌بها در هر سال تا سقف ۲۵ درصد در تهران و ۲۰ درصد در شهرهای سراسر کشور در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصویب شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =