چه تعداد ساختمان خطرناک در تهران وجود دارد؟

رییس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تاکید کرد: ما اگر اجازه داده بودیم آیین‌نامه کنترل ساختمان تصویب شود، ماجرای متروپل اتفاق نمی‌افتاد.

به گزارش صدای بورس، مدیرکل اسبق دفتر تشکل های مهندسی وزارت مسکن و شهرسازی و رییس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در پاسخ به این پرسش که مجوز ساخت‌وساز را کدام ارگان و نهاد می‌دهد؟ گفت: در جاهای مختلف از نظر جغرافیایی، مراجعی که مجوز ساخت‌وساز می‌دهند، متفاوت است. به این ترتیب که در شهرها، شهرداری مجوز ساخت‌وساز را می‌دهد. در روستا، دهداری‌ها این کار را می‌کنند. بنیاد مسکن نیز در روستاها دخالتی در فرآیند در صدور ساخت‌وساز دارند، اما مسوولیت قانونی با دهداری‌ها است.

مدیرکل اسبق دفتر تشکل های مهندسی وزارت مسکن و شهرسازی تصریح کرد: استانداری در ساخت‌وسازهای خارج از این محدوده‌ها مسوولیت دارد؛ حالا هر کجا که باشد. فاصله بین دو شهر یا در نقاطی از خارج از قلمروهایی که گفتم.

رییس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در مورد اینکه که مشخص است که چه تعداد ساختمان خطرناک در ایران وجود دارد؟ گفت: یک آماری را من دیدم که ۱۲۹ ساختمان در تهران به عنوان ساختمان‌های پرخطر اعلام شد. این آمار به طور عمده از زاویه حفاظت در برابر حریق است، نه از زاویه همه ضوابط فنی و مقررات ساختمان و استانداردهای مهندسی. به دلیل این‌که از این زاویه که نگاه کنید، شمارش ساختمان‌هایی ضوابط فنی و مقررات ساختمان و استانداردهای مهندسی را رعایت نکردند، تعداد خیلی بالاست.


بیشتر بخوانید: شرکت های بورسی در حال ریزش / سانحه متروپول دیگری در راه است؟


غفاری افزود: بعد از اتفاق پلاسکو، سازمان آتش‌نشانی مطالعاتی داشت و مرکز تحقیقات نیز مطالعاتی داشت که ساختمان‌های بسیار پرخطری که برای ایمنی شهروندان و ساختمان در برابر حریف ضعف خیلی زیاد دارند، مشخص شدند. در این رابطه، آماری نیز ارائه شد. الان کنار هر کدام از ۱۲۹ ساختمانی که در آن فهرست منتشره در شهر تهران وجود دارد، تعداد زیادی ساختمان وجود دارد که شبیه به این ۱۲۹ ساختمان پرخطر هستند. منتها این‌ها ساختمان‌هایی را بررسی کردند که یا به لحاظ جمعیت‌پذیری، تعداد زیادی در معرض آسیب قرار می‌گرفتند، مثل درمانگاه و فروشگاه‌ها و سینماها.

وی عنوان کرد: این فهرست ۱۲۹ ساختمان را در عالم واقع اگر بخواهیم در نظر بگیریم، به قطعیت می‌توانم بگویم که مشابه این ساختمان‌ها ۱۰۰ برابر وجود دارد و ما داریم در آنها زندگی می‌کنیم. دلیل هم این است که عموما این ساختمان‌ها قدیمی هستند و در زمانی که ساخته می‌شدند، هیچ مقررات ملی ساختمانی وجود نداشته است.

به گزاش خبرآنلاین، رییس پیشین سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تاکید کرد: دولت، مجلس و نظام حکومتی باید همه مسوولیت‌های عوامل مختلف دخیل در ساخت‌وساز را در یک قانون جمع کنند. اگر نظام مهندسی و شهرداری‌ها اجازه داده بودند آیین‌نامه کنترل ساختمان تصویب شود، ماجرای متروپل اتفاق نمی‌افتاد.

کد خبر 453156

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =