وام ۱۱۳ میلیونی مسکن برای متاهلین

بانک مسکن نرخ سود خرید وام تسه را به صورت اسمی معادل با ۱۷.۵ درصد اعلام کرده است. این در حالی است که متقاضیان جهت خرید وام از بانک مسکن اوراق تهیه کرده و در ابتدا هزینه ای را در جهت اخذ وام می پردازند.

به گزارش صدای بورس، هزینه وام مسکن در روزهای اخیر روندی نوسانی را پشت سر گذاشت. تغییرات هزینه وام مسکن همواره ناشی از تغییرات قیمت اوراق بوده و در نهایت نرخ سود آن را جابه جا می کند.

وامی که از طریق خرید اوراق تسه برای متقاضیان حاصل می شود یا در راستای خرید خانه صرف می شود یا در راستای تعمیرات که آن را جعاله نیز می گویند.

پس از ثبت کانال های ۱۶۰ هزار تومان در سال گذشته که ناشی از رشد سقف وام مسکن و رشد تقاضا بود هزینه اوراق تسه دوباره تا ابتدای امسال کاهشی شد. اما درنهایت این افت دوامی نداشته و در هفته پایانی اردیبهشت ماه دوباره سیری صعودی به خود گرفت.


 • بیشتر بخوانید:

بازار اجاره مسکن سامانه‌ای می‌شود


در همین رابطه بررسی های آماری از دو هفته گذشته نشان از نوسان قابل توجه قیمت ها داشته است.

کانال ۱۱۰ هزار تومانی اوراق تسه در پایان هفته اول خرداد

بنا به گزارش اکوایران، در روز چهار شنبه ۴ خرداد ماه قیمت اوراق تسه در بازار وام مسکن به ۱۱۸ هزار تومان رسید. با توجه به سقف تعیین شده برای وام مجردین و متاهلین در این بازار، متقاضیان در این روز اقدام به خرید وام از بانک مسکن کرده که در نتیجه تغییرات عرضه و تقاضا قیمت وام را نیز جابجا کردند.

در همین رابطه در آمارهای ثبت شده مشاهده می شود هزینه وام مسکن در روز چهارشنبه ۴ خرداد ماه برای مجردین برابر با ۶۶ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان و برای متاهیلن معادل با ۱۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ثبت رسید.

این در حالی است که هزینه قیمت اوراق در روزهای پایانی اردیبهشت به مرز ۱۴۵ هزار تومان رسیده و هزینه این وام رابرای مجردین و متاهلین به ترتیب در سطح ۸۱ میلیون تومان و ۱۴۰ میلیون تومان قرار داد.

به هر حال در نهایت آمارها نشان می دهند ضمن کاهش در هزینه وام مسکن اما هنوز این قیمت در سطح بالایی قرار داشته و نرخ سود وام را به صورت واقعی ارتقا داده است.

مسکن

نرخ سود ۲۵ درصدی وام مسکن

بانک مسکن نرخ سود خرید وام تسه را به صورت اسمی معادل با ۱۷.۵ درصد اعلام کرده است. این در حالی است که متقاضیان جهت خرید وام از بانک مسکن اوراق تهیه کرده و در ابتدا هزینه ای را در جهت اخذ وام می پردازند. این هزینه را اگر دخیل در محاسبات نرخ سود قرار دهیم، میزان این شاخص به صورت واقعی تغییر خواهد کرد.

در همین رابطه نرخ سود واقعی وام مسکن در روز پایانی هفته اول خرداد برابر با ۲۵.۳۴ درصد بوده و برای چهارمین روز متوالی در کانال ۲۵ درصد قرار گرفت.

این در حالی است که این نرخ در هفته پایانی اردیبهشت ماه تا مرز ۲۸ درصد نیز بالا رفته بود.

به گزارش اقتصاد نیوز، به طور کلی بررسی روند قیمت اوراق در هفته گذشته نشان می دهد با این که هزینه وام در مسیر کاهشی قرار داشته اما احتمال رشد دوباره قیمت اوراق و موج بیشتر تقاضا در هفته بعد همچنان باقی است.

مسکن

کد خبر 452421

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • بلوکه شدن ۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی

  بلوکه شدن ۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی

  یک عضو اتاق بازرگانی گفت: بانک‌ها بخشی از تسهیلات واحدهای تولیدی را نزد خود بلوکه می‌کنند

 • خبر خوب برای مسکن

  خبر خوب برای مسکن

  یک کارشناس بازار مسکن گفت: حتی اگر حذف ارز ترجیحی منجر به تورم نهاده‌های ساختمانی شود، در کوتاه‌مدت به رشد قیمت‌ها در بازار مسکن منجر نخواهد شد اما اگر روند افزایش قیمت دلار و تورم ادامه پیدا کند طبیعتا مسکن نیز در بلندمدت تاثیر می‌پذیرد.

 • سهم بالای اجاره و نان در تورم

  سهم بالای اجاره و نان در تورم

  تورم ماهانه اردیبهشت ۱۴۰۱ به بالاترین سطح یک دهه در مقاطع مشابه خود در سال های اخیر رسید. بررسی سهم تورم کالاها نشان می دهد بیشترین اثر افزایش تورم از ناحیه سه بخش بوده است. نان و غلات، اجاره و حمل و نقل.

 • امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود

  امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود

  وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز در شورای پول و اعتبار درباره وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود و مبلغ نهایی اعلام خواهد شد.

 • بدون رفتن به بانک وام بگیرید

  بدون رفتن به بانک وام بگیرید

  طبق بخشنامه بانک مرکزی بانک‌ها موظف شدند زیرساخت‌های لازم را برای ارائه غیرحضوری و آنلاین خدمات بانکی شامل افتتاح حساب و دریافت تسهیلات فراهم کنند.

 • اوراق مسکن گران شد

  اوراق مسکن گران شد

  هزینه وام مسکن نسبت به هفته قبل روند افزایشی داشته و درحالی که متاهل‌های ساکن تهران پیش از این با پرداخت حدود ۱۲۴ میلیون تومان میتوانستند نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند، اکنون باید حدود ۱۳۲ میلیون تومان بپردازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =