ساخت مسکن کارگران را دست برج‌ساز و انبوه‌ساز ندهید!

یک فعال حوزه کار با بیان اینکه اقساط وام مسکن برای کارگران سنگین است و اگر زمین رایگان هم به آنها بدهند توان ساختش را ندارند، ‌ گفت: در ساخت مسکن کارگری به جای برج سازان و انبوه سازان باید از ظرفیت تعاونی های مسکن کارگری استفاده شود تا کارگر برای یک واحد مسکونی چندین برابر قیمت ساخت هزینه نکند.

به گزارش صدای بورس، ناصر چمنی در خصوص پروژه ساخت ۴۰۰ هزار مسکن کارگری به ایسنا، گفت:در بخش مسکن وقتی می خواهیم طرحی مانند احداث ۴۰۰ هزار مسکن کارگری را اجرا کنیم، صرفا با زمین خالی و اینکه بگوییم زمینش قطعه بندی و آماده است نمی توان این طرح را عملیاتی کرد. الان اگر زمین رایگان هم به کارگران بدهیم، توانایی ساخت آن را ندارند چون با این شرایط اقتصادی، تورم و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، ساخت و ساز برای کارگران دشوار است.

وی ادامه داد: زمانی که افزایش ۵۷ درصدی دستمزد تصویب می شد، اعلام کردیم این افزایش خوب است به شرطی که به تورم ماههای آینده نخوریم ولی این تورم لحظه ای روی بسیاری از بخشها از جمله مسکن و مصالح هم تاثیرگذار است. در شرایطی که کارگران هم باید اجاره بها بدهند هم خورد و خوراک زندگی را تهیه کنند، چطور اقساط وام مسکن را بدهند؟ لذا کسانی که می نشینند و طرح می نویسند خودشان را مثل جامعه کارگری ببینند و حقوقی که کارگران می گیرند و به زحمت تا سر برج سر می کنند، درنظر بیاورند بعد درباره اقساط وام مسکن تصمیم بگیرند.


بیشتر بخوانید: برنامه دولت برای فقرزدایی از زندگی کارگران چیست؟


این فعال حوزه کار با بیان اینکه ساخت مسکن مولفه ها و زیرساختهای خاص خودش را دارد، اظهار کرد: ساخت و ساز، برنامه ریزی های خاص خودش را دارد و مصالح‌ و گچ و سیمان می خواهد و تهیه و تامین همه این موارد هم به پول و اعتبار نیاز دارد.

چمنی تصریح کرد:مسکن مقوله ای است که صرفا با زمین خالی و آماده و داشتن پروانه ساخت که همه کارهایش در شهرداری انجام شده باشد، نمی توان به ساخت آن امید بست، لذا معتقدم صرفا با تقسیم بندی زمین، مسکن ساخته نمی شود.

وی ادامه داد:دولت می تواند با شرکتهای خصوصی یا مجموعه های دولتی زیرنظر خود که مصالح ساختمانی تولید می کنند، قرارداد ببندد و تعاونی های مسکن کارگری را فعال کند.

به گفته این فعال کارگری، در ساخت مسکن کارگران باید به جای برج سازان و انبوه سازان از ظرفیت تعاونی های مسکن کارگری استفاده و بر آنها نظارت کرد چرا که در تعاونی‌های مسکن نگاه سودآوری مطرح نیست در حالی که در طرح های انبوه سازی، کارگر باید برای یک واحد مسکونی چندین برابر قیمت ساخت هزینه کند.

به گزارش ایسنا، چمنی خاطرنشان کرد: اگر تعاونی های مسکن کارگری تشکیل شود و کارگران به عضویت آن درآیند، به تعداد اعضا زمین درنظر بگیرند و امکانات در اختیار بگذارند و بخشی را هم تحت عنوان آورده از کارگران بگیرند به طور حتم با یک برنامه ریزی اصولی ۴۰۰ هزار واحد مسکن کارگری در کشور ساخته می‌شود.

کد خبر 451990

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

 • بانک‌ها وام نمی‌دهند

  بانک‌ها وام نمی‌دهند

  دبیر کانون بانک‌های بخش خصوصی دلایل عدم تمایل بانک‌ها به ارایه تسهیلات به مردم و مشتریان را توضیح داد.

 • سردرگمی متقاضیان مجرد نهضت ملی مسکن

  سردرگمی متقاضیان مجرد نهضت ملی مسکن

  درحالی امروز آخرین فرصت متقاضیان نهضت ملی مسکن برای دانلود تعهدنامه محضری و بارگذاری آن است که در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن این تعهدنامه وجود خارجی ندارد.

 • شکایت کارگران دولتی علیه مصوبه هیات دولت

  شکایت کارگران دولتی علیه مصوبه هیات دولت

  حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از ثبت بیش از سه هزار شکایت در دیوان عدالت اداری خبر می‌دهد. وی می‌گوید شاکیان خواهان افزایش دستمزد کارگران دولتی براساس مصوبه بخشنامه مزد سال ۱۴۰۱ هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =