۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵
مبل هم گران شد

رئیس اتحادیه مبل‌سازان و درودگران ایران گفت: با توجه به مشکلات کشور از قبیل تحریم، جنگ اقتصادی و همه این مسائل؛ تولیدکنندگان صنایع چوب و مبلمان اکنون با ظرفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد در حال کار هستند.

صدای بورس- علیرضا عباسی درباره وضعیت کنونی صادرات صنعت مبلمان کشور به خبرنگار ایلنا گفت: اکنون آماری که از صادرات مبلمان داریم مبتنی بر ۵۰ یا ۶۰ میلیارد تومانی است که رقم قابل توجه و قابل قبولی برای ما نیست. با توجه به مشکلات کشور از قبیل تحریم، جنگ اقتصادی و همه این مسائل، تولیدکنندگان صنایع چوب و مبلمان اکنون با ظرفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد در حال کار هستند. این تولیدی‌ها واقعا احتیاج دارند که صادرات در این حوزه افزایش یابد تا بتوانند تولید خود را به ۱۰۰ درصد برسانند و کارگاه‌های ما تعطیل نشوند.

عباسی در ادامه با اشاره به بازار داخلی مبلمان کشور گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، قدرت خرید مردم برای مبلمان ضعیف شده و اکثر کارگاه‌های ما با ظرفیت پایین در حال کار هستند. به همین دلیل اگر وزارت صمت، بتواند با ما در این زمینه همکاری داشته باشد، می‌توانیم برنامه‌ریزی‌هایی برای صادرات این صنعت با توجه به تحریم‌ها و تمام مشکلات، حداقل به کشورهای حاشیه و همسایه خودمان داشته باشیم.

وی افزود: اکنون اکثر بازارهای مبلمان را در این کشورها، ترکیه و چین گرفته‌اند در حالی که این بازارها حق ما است. حدود ۵۰۰ میلیون جمعیت دور کشور هستند که احتیاج به کالاهای ما دارند اما متاسفانه همکاری لازم در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل آمار صادرات ما خیلی پایین است.

رئیس اتحادیه مبل‌سازان و درودگران ایران در ادامه خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که مثل تمام کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته که توجه خاصی به صنایع چوب خود دارند، ما هم به این صنایع اهمیت دهیم. چون صنایع چوب و مبلمان یکی از صنایع سبک و زودبازده با اشتغال‌زایی خیلی بالا است، وقتی این صنعت ده درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده، بهتر است توجه خاصی هم به آن بشود ولی متاسفانه برخی مسئولان ما توجه کافی به این صنعت ندارند.

عباسی با بیان اینکه وزارت صمت باید برنامه‌ریزی در این خصوص داشته باشد و راهکارهایی که تمام کشورهای دنیا برای صادرات دارند را به کار بگیرد، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از کارها در این زمینه، برگزاری نمایشگاه‌ها است و در همه جای دنیا برای صنعت نمایشگاهی، اهمیت خاصی قائل هستند. ولی نمایشگاه‌هایی که در کشور ما برگزار می‌شود، بیشتر یک بازار مکاره برای فروش است و خروجی برای صادرات ندارند.


  • بیشتر بخوانید:

چین و ترکیه بازارهای مبل ایران را گرفتند


وی افزود: از طریق اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران، پروتکلی را برای طرح ساماندهی برگزاری نمایشگاه‌ها تهیه کردیم مبنی بر اینکه اگر قرار است نمایشگاهی در زمینه مبلمان برگزار شود، حتما باید با نظارت اتحادیه و بازرسان آن باشد. همچنین باید طبق پروتکل اتحادیه باشد که از سوی وزیر صمت و دادستان کل کشورتایید شده است.

به گزارش ایلنا، عباسی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه اکنون کسانی درخواست نمایشگاه از مسئولان مربوطه می‌کنند که بدون هیچ هماهنگی با اتحادیه مجوز نمایشگاه را به آنها می‌دهند و نمایشگاهی برگزار می‌شود که در آخر هم هیچ خروجی ندارد فقط یک سری تولیدکننده و توزیع کننده یا واحدهای بدون شناسنامه شرکت کرده‌اند که تجارتی می‌کنند و می‌روند. اگر قرار است، نمایشگاهی از سوی برگزارکننده برگزار شود، اتحادیه هم باید در این خصوص دخالت داشته باشد.

رئیس اتحادیه مبلسازان و درودگران ایران با بیان اینکه اکنون بزرگترین مشکل ما این است که دستگاه‌های نظارتی در پروسه تامین، تولید و توزیع، نظارتی روی شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه صنایع مبلمان ندارند و هر طور بخواهند قیمت‌گذاری می‌کنند. یک سری از دلال‌ها در میان تامین‌کنندگان مواد اولیه و تولیدکنندگان وجود دارند که با بالارفتن نرخ دلار، قیمت مواد اولیه را بالا می‌برند و با کاهش قیمت دلار، قیمت‌ها همان افزایشی می‌ماند و باعث افزایش قیمت بی‌رویه مبلمان می‌شوند.

کد خبر 450920

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =