حمایت انجمن پلیمر از عرضه های تلفیقی پتروشیمی ها

کارشناسان و فعالان صنعت پلیمر تاکید دارند عرضه تلفیقی پتروشیمی ها در بورس کالا باید هر چه سریع تر صورت گیرد اما توصیه ای هم به واحدهای عرضه کننده دارند.

صدای بورس- سعید ترکمان، رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر با بیان اینکه تفاوت بازارهای پتروشیمی با حوزه فولاد در تعداد گریدهای مختلف محصول‌های آنهاست، گفت: در فولاد تعداد گرید محصول‌ها به مراتب کمتر از گریدهای محصول‌های پلیمری در پتروشیمی است.

رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر تصریح کرد: این موضوع می طلبد در گریدهایی که کمبود وجود دارد واردات صورت گرفته و عرضه تلفیقی شکل گیرد. برای نمونه در مورد پت بطری یا پت نساجی این مسئله باید اتفاق بیافتد و عرضه های تلفیقی راهگشا خواهد بود. به بیان ساده تر، در حوزه پتروشیمی بهتر است برای هر گرید نسخه خاص خود را نوشت.

وی با تاکید این موضوع که انجمن پلیمر موافق عرضه‌های تلفیقی است، تصریح کرد: دقت هایی در این باره لازم است برای مثال در بحث پلی پروپیلن عرضه تلفیقی به واسطه گریدهای مختلفی که دارد، باید اتفاق بیافتد.


  • بیشتر بخوانید:

عرضه محصولات وارداتی پلیمری در بورس کالا چه نتایجی به همراه دارد؟


به گفته ترکمان علاوه بر عرضه تلفیقی باید کف عرضه ها نیز افزایش پیدا کند.

به گزارش کالا خبر، وی یادآور شد: آمارهای بورس کالا نشان می دهد در گریدهایی که تقاضا بیشتر از تولید بوده و عموما با رقابت مواجه هستیم نیاز است که عرضه تلفیقی صورت گیرد.

وی اشاره ای به حجم معاملات پلیمری ها در ۲ سال گذشته داشت و گفت: در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳.۳ میلیون تن حجم معاملات محصول‌های پلیمری بود، درحالی که در سال ۱۴۰۰ این رقم از ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار تن عبور کرد و به معنای افزایش ۲۰ درصدی تقاضا و در نتیجه معاملات بود.

وی مجددا تاکید کرد: در کنار افزایش عرضه از مسیر عرضه های تلفیقی در بورس کالا، افزایش کف عرضه ها و به ظرفیت اسمی رساندن پتروشیمی ها از اولویت مدیریت های مدیریت بازار به شمار می رود. برخی پتروشیمی ها به دلیل رقابت های سنگین تمایلی به استفاده از سقف ظرفیت های تولید خود ندارند و از این رو به ظرفیت اسمی نمی رسند.

وی تصریح کرد: به دلیل تحریم هایی که به کشور اعمال شده بسیاری از کالاها در دسترس نبوده و به دلیل محدودیت های ارزی خیلی از صنایع پلیمری خطوط خود را براساس نیازهای جدید بازار توسعه داده اند اما اکنون این صنایع با تامین امن و به هنگام مواد اولیه و با قیمت مناسب دست و پنجه نرم می کنند.

ترکمان در خاتمه گفت: پیشنهاد قطعی این است که عرضه های تلفیقی به سرعت در حوزه محصول‌های پتروشیمی شروع شود و توصیه می شود پتروشیمی ها برای بحث واردات و تامین مالی مورد نیاز، به فروش های مدت دار روی نیاورند چراکه این موضوع اثر روانی در افزایش قیمت های داخلی خواهد داشت.

کد خبر 450918

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =